vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Velikonoce ve světě: Jak se slaví za hranicemi?

5. dubna 2018

Velikonoce ve světě: Jak se slaví za hranicemi?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: vejce svátek pomlázka Velikonoce jaro

preventan-mimiforum-banner

Zatímco u nás patří k velikonočním zvykům mrskut a pomlázka, ve světě je to jinak. Jak se slaví tyto významné svátky třeba v Anglii, Španělsku, anebo v USA? Podívejte se!

Malované kraslice, beránek, pomlázka. To jsou jen některé ze symbolů Velikonoce, které u nás ctíme. Jak je to ale ve světě? Je to stejné, anebo se oslavy svátků jara zásadně liší od těch našich?

 

Anglie

Velikonoce v Anglii tradičně začínají už v úterý před svátky. Na rozdíl od nás nepatří k jejím zvykům ani krásně zdobená vajíčka či kraslice, ale v úterý probíhá tradiční Palačinkový den, který provázejí nejrůznější tradice. Kromě palačinek Velikonoce provázejí soutěže o nejoriginálnější klobouky. Symbolem anglických svátků jara je velikonoční zajíc, který dětem schová na velikonoční neděli čokoládová vajíčka a dobroty po domě a zahradě a ty je pak hledají. Mrskačku byste zde ale hledali marně. Angličané mají svátky za zcela mírumilovné, a tak se zde stejně jako v Americe jakékoli násilí nepoužívá a na pomlázku s mrskačkou se nechodí.

 

Spojené státy Americké

tema-tydne-velikonoce-ve-svete-ii-sh-nahled

K Velikonocům v USA patří, stejně jako v Anglii, tradiční hon na vajíčka, které velikonoční zajíc poschovával většinou na zahradě. Tradiční Lov na vajíčka pořádá každý rok i Bílý Dům a účastnit se ho mohou děti ze státních škol ve Washingtonu. V domácnostech nechybí tradiční velikonoční výzdoba a dekorace. Stejně jako v Británii jsou i zde Velikonoce nenásilné, mrskačku byste hledali stěží.

 

Španělsko

Ve Španělsku patří Velikonoce k nejvýznamnějším svátkům, a tak je jasné, že Španělé je i mnohem více prožívají. Během celého velikonočního týdne můžete spatřit průvody a procesí, samotné svátky pak Španělé většinou tráví se svými rodinami. Pojídají velikonoční pečeni, pečou velikonoční bochánky či věnce. Ten, kdo v nich najde zapečeného malého panáčka, bude mít celý život štěstí. Rodiny se navštěvují a obdarovávají, najdete zde i pomlázky z bambusu, které ale na rozdíl od nás slouží pro dekoraci.

 

Francie

Také Francouzi si na oslavách Velikonoc dávají záležet. Protože patří mezi milovníky dobré čokolády, dávají si výrobci každoročně záležet na tom, aby se co nejvíce vytáhli – a připravili ty nejlepší pochoutky. Velikonoce se zde slaví s rodinou, a to tradičně u oběda s jehněčím, případně vepřovým, masem. Děti, stejně jako v Anglii či Americe, hledají dobroty na zahradě, které zde ukryl zajíc. K tradicím zde patří i hry se syrovými vejci – válení z mírného svahu, anebo jejich vyhazování do vzduchu.

 

Řecko

Pro Řeky jsou Velikonoce jedním z nejdůležitějších svátků roku. Konají se zde tradiční mše, v neděli se rodiny schází na zahradě a grilují jehňata, kůzlata a hojně popíjení tradiční alkoholické nápoje. Jde o svátky setkávání, radosti a štěstí, kdy lidé zapomínají na běžné starosti. Velikonoční tradice v pondělí pak praví, že na sobě každý musí mít něco nového. U dětí to bývají hlavně boty. Ty pak těší také to, že mívají až dva týdny prázdnin – týden před Velikonocemi a týden po nich.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
13:49 06.04.2018 - Karla -

Bez nadpisu

Zajímavý článek. Díky za něj! <3

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse