vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Velikonoce jsou tu: Vše, co musíte vědět

14. dubna 2014

Velikonoce jsou tu: Vše, co musíte vědět

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: křesťasnství pomlázka Velikonoce jaro svátky tradice

preventan-mimiforum-banner

Velikonoce jsou po roce opět tady a s nimi i věci, které by o nich i ti nejmeněší měli vědět. Nevíte si rady, co dětem říct? Zde jsou hlavní věci, se kterými je seznamte.

Ostropestřec Plus Farmax® (doplněk stravy) obsahuje kombinaci dvou bylin, ostropestrce mariánského (Silybum marianum) a klanoprašky čínské (Schizandra chinensis), ve formě standardizovaných bylinných extraktů v želatinových tobolkách s obsahem min. 80% silymarinu. Navíc s obsahem cholinu, který přispívá k normálnímu metabolismu lipidů a k udržení normální činnosti jater.

ostropestrec-60-cz-3d-nahled

Velikonoce patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům a připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Co všechno by o nich děti měly vědět?

 

Kdy slavíme Velikonoce?

Velikonoce nemají pevné datum a dny, na které připadnou, se mohou lišit dokonce o více jak měsíc. Každý rok připadají na jiné dny v rozmezí 22. března až 26. fubna. To se určuje podle prvního jarního úplňku, po kterém se slaví první neděli. Tedy první neděli po úplňku po 21. Březnu. Připadne-li ale úplněk na neděli, Velikonoce se posouvají až na tu následující. Z metody výpočtu vychází 35 možných dat. Z toho se odvozuje 35 tabulek křesťanské chronologie, které slouží k výpočtu. Každý rok musejí Velikonoce spadat do jedné z těchto 35 tabulek.

 

Jak dlouhé Velikonoce jsou?

Velikonoční doba totiž trvá 50 dní a tu ještě předchází tzv. doba postní, která trvá celkem 40 dní – od Popeleční středy až po Neděli velikonoční, která se označuje také jako neděle Zmrtvýchvstání. Hlavní velikonoční týden, tzv. Svatý týden, začíná Květnou nedělí, a končí již zmíněnou nedělí Zmrtvýchvstání. Velikonoční doba však trvá ještě dalších 50 dní a končí tzv. Letnicemi.

 

Mají jednotlivé dny v týdnu své pojmenování?

Ano. Každý den v tzv. Svatém týdnu, který začíná Květnou nedělí, připomíná jednu událost z posledních dnů života Ježíše Krista a mají své jméno. Květná neděle značí jeho příchod do Jeruzaléma. Pondělí se nazývá Modré, úterý Šedivé a středa Škaredá, protože v ten den se Jidáš škaredil (zradil) Ježíše Krista. Zelený čtvrtek připomíná poslední Ježíšovu večeři v zahradě Gethsemanské. Velký pátek vzpomíná na Ježíšovo ukřižování, Bílá sobota symbolizuje den, kdy leželo Ježíšovo tělo v hrobě. Noc ze soboty na neděli se nazývá jako Velká noc, anebo Velikonoční vigilie a je vyvrcholením Svatého týdne. Jakmile zvony, které se od čtvrtka nesměly používat, oznámí zmrtvýchvstání Ježíše Krista, končí postní doba a začne velikonoční období.

 

Probíhá mrskut nejen u nás, ale i ve světě?

Ne. Každá země má své zvyky a tradice, které se od našich výrazně liší. Například v Anglii ženy přivazují muže k židlím a požadují peníze za jejich propuštění. Ve Spojených státech je velmi oblíbený lov velikonočních vajíček, který probíhá v neděli ráno. Podle tradice byla totiž vajíčka během noci přinesena velikonočním zajíčkem a poschovávaná po domě a zahradě, aby počkala na děti, až se probudí. V Norsku jsou hlavním tématem vraždy. V televizi i v novinách jsou k vidění samé morbidní příhody, a dokonce i krabice od mléka mají speciální potisk s příběhy vražd.

 

Jak vlastně pomlázka vznikla? tema-tydne-velikonoce-jsou-tu-ii-sh-nahled

Pomlázka (mrskačka, švihačka či žila) patří k hlavním symbolům Velikonoc. Samotné slovo pomlázka má původ ve slově pomladit a mělo značit předání svěžesti, mládí a pružnosti, jaké má jarní proutek, děvčatům. Proto se také říká, že dívka, kterou nikdo »nevyšlehá«, do roka uschne. Jde o zvyk známý už od pohanských dob, který u nás přetrval dodnes. Chlapci chodí po domech děvčat, symbolicky je šlehají, a za to dostanou odměnu – nejvíce sladkosti či alkohol. Některé výklady pak uvádějí, že jde o symbol oplodňovacího aktu – pomlázka symbolizuje mužský úd a vejce jsou znakem plodnosti. V některých regionech se dodnes uchovala tradice polévání vodou.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse