darkove-baleni

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Veganská dieta: Jak to funguje?

30. dubna 2017

Veganská dieta: Jak to funguje?

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: Vegan vegetariánství dieta zelenina maso

preventan-mimiforum-banner

Dieta založená na přísné formě vegetariánství, veganství, může sice přinést úbytek váhy, ale také řadu potíž, které můžou vážně ohrozit zdraví.

Zelenina, ovoce, obiloviny, rýže, ořechy a vše bez živočišných přísad. Žádné maso, ryby, mléčné, výrobky, vejce či med. Tak by se stručně dala shrnout veganská dieta. Vegani nejsou nic jiného, než striktní vegetariáni, a tak odmítají veškeré potraviny živočišného původu. Na stejném principu je postavena i veganská dieta.


Veganství tělu nedodá vše, co potřebuje

Podle odborníků se vegany stává ve světě čím dál více lidí. I když je potvrzeno, že tento způsob stravování má jisté zdravotní výhody (vysoký obsah vlákniny, nízký obsah cholesterolu a nasycených tuků), přináší i řadu negativ. Tělu totiž postupem času začnou chybět důležité vitaminy a minerály. Pokud jídelníček není správně sestavený, anebo se tělu nedodávají pomocí doplňků stravy, může znamenat vážný problém.


Zkolabovala jsem a skončila v nemocnici dieta-veganska-dieta-ii-sh-nahled

„Pro veganskou dietu jsem se rozhodla proto, že jsem chtěla konečně zhubnout. Moje dosavadní pokusy příliš úspěšné nebyly, a tak jsem se rozhodla, že zkusím jít touto cestou – vzdám se masa, které miluji a všech potravin živočišného původu. Když budu jíst ovoce, zeleninu a obiloviny, je jasné, že shodím kila navíc. Jenže vše se obrátilo proti mně. Byla jsem bez energie, pořád unavená a bez nálady. Snažila jsem se vydržet, ale jen se to horšilo. Zeleninu už jsem nemohla ani vidět, tak jsem spíše hladověla. Zkolabovala jsem a skončila v nemocnici. Měla jsem těžkou anémii, chyběl mi vápník i vitamin B12. Málem jsem to nepřežila. Osobně bych se k veganství už nevrátila, ale to je můj názor. Všechny ale varuji, ať si to dobře rozmyslí,“ líčí Silvie (38).


Módní trend, který může přinést potíže

I když je veganství módním trendem a dietou, po které se zhubnout dá, nehodí se pro všechny. Je třeba se mít na pozoru před špatnou skladbou jídelníčku, protože v něm veganům chybí vitamin B12, železo i vápník. Právě proto je jednou z nejčastějších potíží těžká anémie, která však může zůstat dlouhou dobu skrytá. Dieta má totiž vyšší příjem kyseliny listové, a to může příznaky dlouho maskovat. Pokud trpíte jakoukoli nemocí či zdravotním problémem, neriskujte a dietu vždy konzultujte s lékařem.


MIMIFORUM zjistilo:
Tělu chybí vitamin B12!

Dodržování striktní veganské stravy může vést k nedostatku některých vitaminů, minerálů a dalších důležitých látek. Asi nejproblematičtější je vitamin B12, protože ten je přítomný jen v potravinách živočišného původu. Existují však rostlinné potraviny, kterou jsou tímto vitaminem obohaceny (např. některé druhy sojového mléka). Většinou však nepokryjí jeho nutný příjem, a tak je lépe jej dodávat ve formě doplňků stravy. Nedostatek totiž může vést k závažné chudokrevnosti a k poruchám nervového systému. Proto veganská strava není vhodná pro těhotné a kojící ženy, stejně jako pro děti.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Antonín
mamybaby14.12.2016
Jaroslav
Izabela
italka29.09.2016
Nikola
Pavla03.10.2015
Dítě Uživatelka Datum
Lucie
lussy01.12.
Alexandr
skyline02.12.
Adam
KarelDnes
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa