banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Veganská dieta: Jak to funguje?

30. dubna 2017

Veganská dieta: Jak to funguje?

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: Vegan vegetariánství dieta zelenina maso

preventan-mimiforum-banner

Dieta založená na přísné formě vegetariánství, veganství, může sice přinést úbytek váhy, ale také řadu potíž, které můžou vážně ohrozit zdraví.

Zelenina, ovoce, obiloviny, rýže, ořechy a vše bez živočišných přísad. Žádné maso, ryby, mléčné, výrobky, vejce či med. Tak by se stručně dala shrnout veganská dieta. Vegani nejsou nic jiného, než striktní vegetariáni, a tak odmítají veškeré potraviny živočišného původu. Na stejném principu je postavena i veganská dieta.


Veganství tělu nedodá vše, co potřebuje

Podle odborníků se vegany stává ve světě čím dál více lidí. I když je potvrzeno, že tento způsob stravování má jisté zdravotní výhody (vysoký obsah vlákniny, nízký obsah cholesterolu a nasycených tuků), přináší i řadu negativ. Tělu totiž postupem času začnou chybět důležité vitaminy a minerály. Pokud jídelníček není správně sestavený, anebo se tělu nedodávají pomocí doplňků stravy, může znamenat vážný problém.


Zkolabovala jsem a skončila v nemocnici dieta-veganska-dieta-ii-sh-nahled

„Pro veganskou dietu jsem se rozhodla proto, že jsem chtěla konečně zhubnout. Moje dosavadní pokusy příliš úspěšné nebyly, a tak jsem se rozhodla, že zkusím jít touto cestou – vzdám se masa, které miluji a všech potravin živočišného původu. Když budu jíst ovoce, zeleninu a obiloviny, je jasné, že shodím kila navíc. Jenže vše se obrátilo proti mně. Byla jsem bez energie, pořád unavená a bez nálady. Snažila jsem se vydržet, ale jen se to horšilo. Zeleninu už jsem nemohla ani vidět, tak jsem spíše hladověla. Zkolabovala jsem a skončila v nemocnici. Měla jsem těžkou anémii, chyběl mi vápník i vitamin B12. Málem jsem to nepřežila. Osobně bych se k veganství už nevrátila, ale to je můj názor. Všechny ale varuji, ať si to dobře rozmyslí,“ líčí Silvie (38).


Módní trend, který může přinést potíže

I když je veganství módním trendem a dietou, po které se zhubnout dá, nehodí se pro všechny. Je třeba se mít na pozoru před špatnou skladbou jídelníčku, protože v něm veganům chybí vitamin B12, železo i vápník. Právě proto je jednou z nejčastějších potíží těžká anémie, která však může zůstat dlouhou dobu skrytá. Dieta má totiž vyšší příjem kyseliny listové, a to může příznaky dlouho maskovat. Pokud trpíte jakoukoli nemocí či zdravotním problémem, neriskujte a dietu vždy konzultujte s lékařem.


MIMIFORUM zjistilo:
Tělu chybí vitamin B12!

Dodržování striktní veganské stravy může vést k nedostatku některých vitaminů, minerálů a dalších důležitých látek. Asi nejproblematičtější je vitamin B12, protože ten je přítomný jen v potravinách živočišného původu. Existují však rostlinné potraviny, kterou jsou tímto vitaminem obohaceny (např. některé druhy sojového mléka). Většinou však nepokryjí jeho nutný příjem, a tak je lépe jej dodávat ve formě doplňků stravy. Nedostatek totiž může vést k závažné chudokrevnosti a k poruchám nervového systému. Proto veganská strava není vhodná pro těhotné a kojící ženy, stejně jako pro děti.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa