vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vědecké důvody, proč nedržet dietu!

3. července 2011

Vědecké důvody, proč nedržet dietu!

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: pupeční šńůra plodová voda komplikace plod porod potraviny nemoci věda diety hubnutí

preventan-mimiforum-banner

Diety jsou dnes v módě a mít štíhlou postavu stejně jako modelky, které se na nás dívají z obálek časopisů, je snem asi každé ženy. Jenže diety mohou také zdraví velmi škodit, a to je vědecky prokázáno! Přinášíme vám důvody, proč byste držení diety měla dobře zvážit.

Diety jsou dnes v módě a mít štíhlou postavu stejně jako modelky, které se na nás dívají z obálek časopisů, je snem asi každé ženy. Jenže diety mohou také zdraví velmi škodit, a to je vědecky prokázáno! Přinášíme vám důvody, proč byste držení diety měla dobře zvážit.

1.Neustálé diety vedou k nemocem

Ženy, které jsou neustále nespokojeny se svou postavou a pořád chtějí hubnout, by mohl zajímat jeden americký výzkum. Podle něj jsou totiž neustálé výkyvy váhy velmi nezdravé. Dochází během nich k nadměrné tvorbě stresového hormonu, díky kterému se až o třetinu snižuje množství obranných látek v organismu. Díky tomu jsou lidé náchylnější k nejrůznějším onemocněním. Navíc diety zvyšují pravděpodobnost infarktu, cukrovky a mrtvice.

 

dieta-vedecke-duvody-proc-nedrzet-dietu-2-nahled Pozor na diety, při nichž se jí jen jeden druh potraviny, nebo se radikálně vyloučí celá skupina (například sacharidy). Sice po nich na chvíli zhubnete, ale můžete si odrovnat zdraví. Tělo totiž nemá dostatečnou výživu, a to může přivodit nejen velkou únavu a slabost, ale přinést i vážné zdravotní problémy. Nejen mezi celebritami, ale i mezi lidmi byla dříve velmi oblíbená Atkinsonova dieta, při které si sice dopřáváte maso a vejce, ale vynecháváte přílohy. Odborníci dokázali, že právě ona škodí játrům a ledvinám a že nedostatek uhlohydrátů může vést ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Za zdraví škodlivou označují experti i tzv. limonádovou dietu, kdy pijete jen speciální nápoj z citronů, javorového sirupu a chilli.

 

3.S dietou skončíte v blázinci

Můžete být zdravá jako rybka, ale přesto! Pokud si se stravou zahráváte a tělu radikálně seberete něco, na co bylo zvyklé, můžete se díky častému držení nevhodných diet i zbláznit. Jistý docent z americké Indiany provedl několik výzkumů a přišel s tím, že zvlášť nebezpečné jsou diety s vynecháním sacharidů. Pokud jich tělo má náhlý a dlouhodobý nedostatek, snižuje se tvorba hormonu serotoninu, jehož nedostatek vyvolává deprese a jiné psychické poruchy. Jeho rada proto zní – jezte zdravou a vyváženou stravu a drastickým dietám se rozhodně vyhněte.

4.S vynecháním tuků hrozí velké problémy

Velké oblibě se těší i diety, které jsou postaveny na vynechání tuků. Je sice pravdou, že velká spotřeba živočišných tuků způsobuje nadváhu či srdečně-cévní problémy, ale pokud je vynecháte zcela, budete mít i nedostatek esenciálních mastných kyselin, které jsou pro náš organismus nezbytné. Pokud tělu chybí, projeví se to například suchými a lámajícími se vlasy i nehty, svědící vysušenou kůží, studenými končetinami, bolavými klouby i menstruačními obtížemi. Tuky proto nikdy nevynechávejte kompletně, pouze omezte či vyřaďte ty nezdravé.

5.Po dietě přiberete

Pokud budete držet drastické diety, aniž byste vše konzultovala s výživovým poradcem, hrozí, že pracně shozená kila vzápětí přiberete. Je totiž prokázáno, že dvě třetiny lidí, kteří drží diety, nejenže kila po skončení naberou zpět, ale ještě jim nějaké navíc přibude – polovině z nich až 5 kg. Vědci proto upozorňují, že nejrůznější diety prostě nefungují, jak by měly, a tak je lépe spoléhat na vyváženou stravu, než se trápit hlady a napáchat tím tělu víc škody než užitku. Problém je také v tom, že dieta by měla být sestavena individuálně – neexistuje jedna vhodná a zdravá univerzální pro všechny.

6.Diety zhoršují celulitidu

A je tu další důvod, proč diety nedržet. Zhoršují totiž celulitidu. Stačí, když zhubnete jen kilo za týden a pomerančová kůže bude více viditelná. Pro pokožku je pak nejhorší následný jo-jo efekt, který často po dietách nastává. Pokud rychle hubnete, ztrácíte svalovou hmotu, jakmile skončíte a vrátíte se k normální stravě, naberete tukové zásoby a na vaší kůži se to neblaze projeví.

Zajímavosti MIMIFORA

Šokující diety celebrit

V Hollywoodu se to dietami jen hemží, a protože každý chce vypadat dokonale, drží herečky opravdu šokující a zdraví nebezpečné diety. Zde jsou některé z nich:

● Projímadla. Takto prý hubla Britney Spears. Najedla se svých oblíbených hamburgerů a šla si koupit projímadlo. Projímací čaje prý běžně pije i spousta modelek. Odborníci ale varují – můžete si tak ošklivě podráždit střeva.

● Cigarety. Herečka Katherine Heigl si dietu vysvětlila po svém, a tak její oběd vypadá následovně: zeleninový salát a deset cigaret. Je sice štíhlá, ale hrozí jí rakovina plic.

● Vařená vejce. Různé jednodruhové diety jsou v Hollywoodu oblíbené, a tak existují i herečky, které hubnou tak, že jedí pouze vařená vejce. Ovšem na to, že tělo nemá dost živin, už nemyslí.

Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
12:35 29.07.2011 - Aleš -

bacule

Největší důvod je to, že bacule jsou sexy, je za co vzít a mají smysl pro humor.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse