vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vědci tvrdí: V těhotenství se ženám zvětšuje chodidlo!

17. července 2014

Vědci tvrdí: V těhotenství se ženám zvětšuje chodidlo!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: chodidlo noha boty děti těhotenství

preventan-mimiforum-banner

Během těhotenství se ženám zvětšují nejen ňadra a bříško, ale i nohy! Vědci potvrdili, že chodidlo se může zvětšit až o 0,84 cm!

To, že po porodu už možná nikdy nezhubnete do své původní velikosti, změní se vám postava, rozšíří boky, zvětší prsa či změní jejich tvar, byste možná očekávala. Ovšem to, že si po těhotenství budete moct koupit rovnou i nové boty, by napadlo málo koho. Odborníci to však jednoznačně potvrdili – noha může být větší až o 0,84 cm.

 

Noha větší o dvě čísla

„Před porodem jsem měla nohu jak Popelka. Velikost 36, chodidlo úzké, nízký nárt. Byla jsem spokojena a nikdy by mě nenapadlo, že se mi změní velikost bot. Po porodu jsem záhy zjistila, že se do těch původních nevejdu. A to ani do těch, co mi dřív byly větší. Noha se mi totiž zvětšila o dvě čísla! Kromě toho ji mám mnohem širší, než dřív. Podle doktora je to nevratné a musím se s tím smířit. Jsem z toho ale nešťastná,“ vypráví Lída (30).

 

Změna chodidla čeká většinu žen

V nedávné vědecké studii experti dokázali, že změna délky chodidla či jeho tvaru čeká po porodu většinu žen. Řadě z nich se protáhne a rozšíří. Zatímco u části je změna poměrně nepatrná, u jiných může být poměrně radikální a žena je nucena vyměnit celý botník. Má totiž chodidlo větší o jedno, ale i o dvě čísla.

 

Hrozí i příčně plochá noha zdravi-a-krasa-v-tehotenstvi-se-zvetsuje-chodidlo-ii-sxc-nahled

Dalším častým problémem, který se v těhotenství objevuje, je příčně plochá noha. Ta vzniká v souvislosti s nárustem váhy a uvolněním vazů a kloubů během těhotenství. Díky těmto faktorům dochází ke zborcení klenby příčně ploché nohy. V tomto případě je třeba vyhledat odborníka a poradit se o dalším postupu.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní příznaky plochých nohou

-       Únavnost nohou, hlavně po delší zátěži.

-       Otoky a pocit těžkých nohou, případně pálení až trnutí nohou, anebo naopak pocit chladu.

-       Bolesti v oblasti bederní a křížové páteře.

-       Bolesti jsou zpočátku mírné, neurčité, časem se stupňují.

-       Později bolesti přecházejí do prstů, ale i do nártů a kotníku.

 

Anketa MIMIFORA:

Zvětšila se vám během těhotenství noha?

Mirka (27): „Bohužel ano. Sice jen o jedno číslo, ale zvětšila. Protože jsem měla všechny boty natěsno, musela jsem vyměnit skoro celý botník.“

 

Soňa (30): „Zvětšila, a to nejen do délky, ale i do šířky. Komplet jsem musela vyměnit boty, ale nejen velikostně, ale i stylově. Místo úzkých botek na podpatku jsem si nakoupila zdravotní boty. Nejsou sice tak pěkné, ale v jiných už chodit nemůžu.“

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse