7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

8. listopadu 2019
Věčné hádky a stres. Vydržet, nebo se rozvést?
Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: hádka Rozvod vztah rakovina stres
Vztah, kde vládnou hádky a stres, se většinou nevyplatí udržovat při životě. Škodí totiž nejen dětem, ale vážně ohrozit může i vaše vlastní zdraví.
„Nemám ráda hádky a nikdy jsem nechtěla žít ve vztahu, který by na nich byl založený. Bohužel se mi ale nevyhnuly. Není dne, kdy bychom se s partnerem nepohádali. Je se vším nespokojený, pořád na mě útočí. Ať udělám, co chci, jsem pro něj ta nejhorší. Žiju neustále ve stresu a každý den se probouzím s hrůzou, co se zase bude dít a kvůli čemu se strhne hádka. Nevím, jak z toho ven. O partnera přijít nechci, ale mluvit se s ním bohužel nedá,“ svěřuje se Karolína (29).
Hádky a stres řešte zavčas
Neustálé hádky a stres ve vztahu? To je špatné, varují odborníci. Nejen, že se necítíte dobře, máte starosti a problémy, jste vyčerpaná, zničená a bez nálady, ale stálý stres může způsobit nemalé zdravotní problémy. Už to je důvod, proč je takové potíže nezbytné řešit dřív, než bude pozdě a vy si budete vyčítat, že jste to nechala dojít tak daleko.
MIMIFORUM zjistilo:
5 věcí, které může způsobit stres
- Rakovinu prsu. Vědci dokázali, že stres může vyvolat hormonální změny, a navíc oslabuje imunitu. Podle nizozemských odborníků je nejhorší stres z úmrtí blízké osoby, při kterém se stoupá riziko vzniku karcinomu prsu o 77 %.
- Infarkt. Lidé, kteří jsou permanentně ve stresu, mají podle expertů až o 68 % vyšší riziko nemocí srdce a cév, například infarktu.
- Neplodnost. Stres zvyšuje v těle hladinu stresových hormonů, z nichž nejznámější je kortizol. Ten tlumí hlavní pohlavní hormon, zvaný GnRH, a díky tomu se snižuje počet spermií u mužů a vajíček u žen. Stres má ale na svědomí i snížení dalšího hormonu, nazývaného GnIH, a právě to působí jako brzda a problém neplodnosti. Hormon GnIH totiž brání tvorbě pro reprodukci nezbytného horminu GnRH.
- Šediny. Stres způsobuje poškození buněk DNA ve vlasových cibulkách, což vede k růstu šedivých vlasů.
- Alergie. Stres může mít na svědomí i zhoršení alergií, což potvrzuje 40 % alergiků. Vědci jim dávají za pravdu. Dokázali totiž, že astma či alergickou rýmu ovlivňují hormony a buňky, které organismus vypouští do krevního oběhu právě jako reakci na stres. Alergikům tak může velmi uškodit.
Dětem hádky škodí
Žijete-li ve vztahu plném neustálých hádek, dobře zvažte, zda vám za to stojí a jaké se vám nabízí řešení. S tím si pospěšte zvlášť tehdy, máte-li děti. Těm totiž stálé hádky velmi škodí. Odborníci potvrzují, že děti z rodin, v nichž se rodiče denně hádají, mívají velmi často nemalé psychické problémy. Pokud v nich vyvolávají strach a ohrožení, může to vést k depresím. Začne-li se dítě samo z hádek obviňovat, může to naopak vést k poruchám chování a sociálním problémům.
MIMIFORUM zjistilo:
3 věci, co dělat, když u vás vládnou hádky a stres
- Promluvit si s partnerem, najít důvod a navrhnout řešení.
- Vyhledat odbornou pomoc (např. manželskou poradnu).
- Zvážit, zda se vyplatí ve vztahu zůstat a případně zvážit rozvod.
Text: asm
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!