vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Věčné hádky a stres. Vydržet, nebo se rozvést?

8. listopadu 2019

Věčné hádky a stres. Vydržet, nebo se rozvést?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: hádka Rozvod vztah rakovina stres

preventan-mimiforum-banner

Vztah, kde vládnou hádky a stres, se většinou nevyplatí udržovat při životě. Škodí totiž nejen dětem, ale vážně ohrozit může i vaše vlastní zdraví. 

„Nemám ráda hádky a nikdy jsem nechtěla žít ve vztahu, který by na nich byl založený. Bohužel se mi ale nevyhnuly. Není dne, kdy bychom se s partnerem nepohádali. Je se vším nespokojený, pořád na mě útočí. Ať udělám, co chci, jsem pro něj ta nejhorší. Žiju neustále ve stresu a každý den se probouzím s hrůzou, co se zase bude dít a kvůli čemu se strhne hádka. Nevím, jak z toho ven. O partnera přijít nechci, ale mluvit se s ním bohužel nedá,“ svěřuje se Karolína (29).

 

Hádky a stres řešte zavčas

Neustálé hádky a stres ve vztahu? To je špatné, varují odborníci. Nejen, že se necítíte dobře, máte starosti a problémy, jste vyčerpaná, zničená a bez nálady, ale stálý stres může způsobit nemalé zdravotní problémy. Už to je důvod, proč je takové potíže nezbytné řešit dřív, než bude pozdě a vy si budete vyčítat, že jste to nechala dojít tak daleko.

 

MIMIFORUM zjistilo:

5 věcí, které může způsobit stres

 

-          Rakovinu prsu. Vědci dokázali, že stres může vyvolat hormonální změny, a navíc oslabuje imunitu. Podle nizozemských odborníků je nejhorší stres z úmrtí blízké osoby, při kterém se stoupá riziko vzniku karcinomu prsu o 77 %.

-          Infarkt. Lidé, kteří jsou permanentně ve stresu, mají podle expertů až o 68 % vyšší riziko nemocí srdce a cév, například infarktu.

-          Neplodnost. Stres zvyšuje v těle hladinu stresových hormonů, z nichž nejznámější je kortizol. Ten tlumí hlavní pohlavní hormon, zvaný GnRH, a díky tomu se snižuje počet spermií u mužů a vajíček u žen. Stres má ale na svědomí i snížení dalšího hormonu, nazývaného GnIH, a právě to působí jako brzda a problém neplodnosti. Hormon GnIH totiž brání tvorbě pro reprodukci nezbytného horminu GnRH.

-          Šediny. Stres způsobuje poškození buněk DNA ve vlasových cibulkách, což vede k růstu šedivých vlasů.

-          Alergie. Stres může mít na svědomí i zhoršení alergií, což potvrzuje 40 % alergiků. Vědci jim dávají za pravdu. Dokázali totiž, že astma či alergickou rýmu ovlivňují hormony a buňky, které organismus vypouští do krevního oběhu právě jako reakci na stres. Alergikům tak může velmi uškodit.

 

Dětem hádky škodí sex-a-vztahy-vecne-hadky-a-stres-ii-sh-nahled

Žijete-li ve vztahu plném neustálých hádek, dobře zvažte, zda vám za to stojí a jaké se vám nabízí řešení. S tím si pospěšte zvlášť tehdy, máte-li děti. Těm totiž stálé hádky velmi škodí. Odborníci potvrzují, že děti z rodin, v nichž se rodiče denně hádají, mívají velmi často nemalé psychické problémy. Pokud v nich vyvolávají strach a ohrožení, může to vést k depresím. Začne-li se dítě samo z hádek obviňovat, může to naopak vést k poruchám chování a sociálním problémům.

 

MIMIFORUM zjistilo:

3 věci, co dělat, když u vás vládnou hádky a stres

-          Promluvit si s partnerem, najít důvod a navrhnout řešení.

-          Vyhledat odbornou pomoc (např. manželskou poradnu).

-          Zvážit, zda se vyplatí ve vztahu zůstat a případně zvážit rozvod.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse