vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Věci, které rozhodně neříkejte ženám po porodu

20. srpna 2014

Věci, které rozhodně neříkejte ženám po porodu

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: kojení maminka žena porod miminko

preventan-mimiforum-banner

Říkat po porodu ženám některé věci by mělo být tabu. Nevhodné poznámky je v tomto citlivém období mohou vést až k poporodním depresím.

Glukosamin sulfát

Glukosamin sulfát 800 mg, doplněk stravy, je přípravek obsahující účinnou látku glukosamin sulfát, jednu z hlavních složek kloubní chrupavky.

glukosaminsulfat-nahled
Doplněk stravy

Více ZDE


 

Ženy po porodu si procházejí těžkým obdobím. Učí se žít a fungovat s miminkem, mohou mít bolesti a komplikace z porodu, ocitají se v nové životní roli a nevědí, co a jak bude dále. Jsou citlivé, mohou na ně doléhat deprese. Proto se vyplatí velmi dobře zvážit, co jim řeknete a jak s nimi budete mluvit. Neuvážené poznámky totiž mohou čerstvým maminkám jedině ublížit.

 

Jsi tlustá!

Tato věta by měla být po porodu tabu. Je zcela normální, že ženy v těhotenství přiberou a po porodu neshodí vše, co nabraly. Mají kila navíc, větší prsa i bříško. Některé však změnu postavy těžce nesou, a proto říkat jim, že jsou tlusté, je nejen netaktní, ale i zraňující. Jakékoli narážky na váhu čerstvé maminky si proto raději odpusťte.

 

Kojíš?

Tolik propagované kojení není samozřejmostí pro každou maminku. Jsou takové ženy, které chtějí kojit, ale prostě nemůžou. Třeba proto, že se jim tvoří minimum mléka, ať dělají, co dělají. Ptát se proto, zda žena kojí, případně proč proboha ne, není dobré řešení. Nemůže-li maminka kojit, mohlo by se jí to nepříjemně dotknout a vést k depresím.

 

Zvykej si, nevyspíš se!

S příchodem miminka se mamince změní režim, o tom není pochyb. Kojí či krmí ve dne i v noci, spí minimálně, je unavená a málo odpočatá. Poslouchat v tomto stavu, kdy žena doufá, že brzo bude líp, větu: „Zvykej si, nevyspíš se dlouho“ není rozhodně povzbuzující. Naopak díky podobným řečem mohou na čerstvou maminku padnout poporodní deprese.

 

Lepší už to nebude

Miminko je bezpochyby velký závazek pro rodiče, zvlášť pro maminku. Musí být s ním, nemůže si vyrazit, kdy se jí zachce, má povinnosti a starosti. Život se změnil, a je třeba se s tím smířit. Avšak i tato situace má řešení. Miminko povyroste, hlídat může babička, partner i chůva, zkrátka čas na sebe si maminka najde. Poslouchat ale od porodu věty typu: „Lepší už to nebude,“ když nespíte, kojíte a jste vyčerpaná, na dobré náladě rozhodně nepřidá.

 

Kdy zas bude sex? sex-a-vztahy-veci-ktere-po-porodu-nerikejte-ii-sxc-nahled

Sex po porodu je velmi citlivé téma a individuální záležitost. Některé ženy problémy nemají a nedočkavě čekají na konec šestinedělí, avšak jiné nemají na milování s partnerem chuť ani sílu a je třeba jim nechat čas. Ptát se ženy čerstvě po porodu, která se snaží fungovat s miminkem a hojí se jí poporodní poranění, na sex, není dobrá cesta. Na partnera tak může spíše zanevřít.

 

Text: asm
Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse