vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vasektomie: Proč by ji měl muž podstoupit?

12. dubna 2013

Vasektomie: Proč by ji měl muž podstoupit?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Vasektomie Antikoncepce spermie těhotenství hormony

preventan-mimiforum-banner

Ve světě patří vasektomie, tedy mužská sterilizace, k oblíbeným formám antikoncepce. Také u nás zájem o ni narůstá. Výhodou je, že žena není zatěžována hormony a u mužů jde o krátký a jednoduchý zákrok. 

Půl milionu mužů. Tolik jich ve světě ročně podstoupí vasektomii. Zároveň jde o nejčastěji prováděnou urologicko-chirurgickou operaci. Řada mužů si totiž dobře uvědomuje, že jde o bezpečnou a jednoduchou metodu antikoncepce, a že díky tomuto zákroku není nutné ženy zatěžovat braním hormonálních pilulek, aplikací tělísek apod.


Co je vasektomie?

Vasektomie je chirurgický zákrok, při kterém se provádí přerušení obou chámovodů, tedy tenkých trubiček, kterými procházejí spermie z varlat do ejakulátu. Díky tomu ejakulát neobsahuje spermie, a tak zatímco muž má sexuální funkce i orgasmus stejný jako dřív, nemusí se bát partnerčina nechtěného otěhotnění a oplodnění vajíčka. Spermie se však tvoří dále, avšak uvolňují se a rozkládají uvnitř těla.


Zájem o vasektomii roste

Ve světě jde o oblíbený zákrok, který využívají většinou páry, které spolu žijí dlouhodobě, nechtějí další děti, anebo je jim lékaři ze zdravotních důvodů mít nedoporučují. Je vhodná také tehdy, když žena nechce, anebo nemůže, využít žádnou metodu antikoncepce. Navíc její tělo není zatěžováno hormony. I když u nás není zájem o mužskou sterilizaci takový, jako na západ od našich hranic, pomalu stoupá počet mužů, kteří se k zákroku odhodlají.


MIMIFORUM zjistilo: sex-a-vztahy-vasektomie-ii-cz-nahled

Podle zákona, který vstoupil v platnost v dubnu loňského roku, může na vlastní žádost podstoupit vasektomii každý muž starší 21 let. Není nutné podávat žádost ke komisi, splňovat věk či počet dětí, ani za zákrokem vyjíždět do zahraničí. Cena za zákrok se pohybuje v rozmezí 7 až 14 000 Kč.


Výhody mužské sterilizace

Vasektomie, mužská sterilizace, má řadu výhod. Především jde o rychlý zákrok, který se provádí ambulantně a trvá maximálně třicet minut. Má minimum vedlejších účinků a je nesrovnatelně šetrnější, než sterilizace u žen. Jde o vysoce spolehlivou antikoncepční metodu a muže nijak nelimituje. Nadále má ejakulaci, jen je objem ejakulátu menší, protože v něm chybí spermie (zhruba o 5 %).


Vasektomie není konec

Hlavním důvodem, proč se muži na vasektomii masově nehrnou je, že v ní vidí definitivní konec. Mohou si připadat méně mužně, když vědí, že už dalšího potomka nemohou zplodit. Není to ale zcela pravda. Pokud by muž přece jen zatoužil po dětech, existuje možnost podstoupit tzv. anastomózu, tedy přerušené konce chámovodů přišít k sobě. Jde však již o náročnější zákrok a není jisté, že se plodnost obnoví. Šance je zhruba poloviční a s dobou od vasektomie klesá. Druhou možností je přímé odebrání spermatu a vložení do vajíčka partnerky, tedy provedení umělého oplodnění.


MIMIFORUM zjistilo:
3 důvody, proč by měl muž podstoupit vasektomii

-    Protože zažije lepší sex. Muži, kteří zákrok podstoupili, potvrzují, že sex si více užívají, protože opadá starost o nechtěné otěhotnění partnerky.
-    Protože nemusí myslet na antikoncepci. Není třeba se strachovat, zda si žena vzala pilulku, anebo se protrhne kondom. Antikoncepce je vyřešená.
-    Protože žena nemusí jíst hormony. Je známo, že hormonální antikoncepce má řadu vedlejších účinků, které se mohou neblaze podepsat na ženině zdraví. Pokud ale muž podstoupí vasektomii, není třeba hormony užívat.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse