vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vánoční tradice pro děti

23. prosince 2014

Vánoční tradice pro děti

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: svátky zvyky Vánoce tradice děti

preventan-mimiforum-banner

K Vánocům patří i řada tradic a zvyků. Některé rodiny je dodržují, jiné ne, ale dobré je o nich alespoň vědět. Jaké tradice držíme nejčastěji?

ActiLac Baby

Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od 1 roku.
·    Doplněk stravy.
·    Pro děti již od 1 roku.
·    Bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma).
·    Vhodný jako cestovní balení.
·    Obsahuje vyváženou kombinaci šesti kmenů živých mikroorganismů – laktobacilů a bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108 cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).

actilac-baby

Doplněk stravy

 Více ZDE


Tradice k Vánocům patří. Jaké v rodinách s dětmi držíme nejčastěji? Zde je jejich přehled!

 

Zlaté prasátko

Kdo se na Štědrý den postí, uvidí večer zlaté prasátko, říká starý zvyk, který pochází až z pohanských dob. Prase totiž kdysi dávno bylo symbolem Slunce a zimního slunovratu, který připadal na období Vánoc. Každopádně půst se dříve držel během celého adventu a na Štědrý den končil až ve chvíli, kdy vyjde první hvězda. Poté se mohlo zasednout ke štědrovečerní tabuli. V poslední době se zvyk zúžil na půst během jednoho dne, a to lékaři nevidí rádi. Pokud totiž budete celý den hlady a večer si dopřejete pořádnou porci kapra se salátem, alkohol a cukroví, můžete mít velké zažívací problémy. Proto doporučují během dne jíst alespoň lehce, třeba ovoce či zeleninu.

 

Pouštění lodiček

Další zvyk, který potěší hlavně děti, je pouštění lodiček. Jak na to? Připravte si mísu s vodou a skořápky z ořechů. Do každé poloviny voskem připevněte malou svíčku (max. 2,5 cm). Každý, kdo je doma, by měl mít svou lodičku. Svíčky zapalte, položte lodičky na vodu a čekejte, jak budou reagovat. Toho, jehož lodička vydrží svítit a plout po hladině nejdéle, čeká dlouhý život. Ti, jejichž loďka se bude držet u břehu, zůstanou v příštím roce doma. Naopak ti, jejichž loďka popluje do středu, se vydají do světa.

 

Lití olova

Olovo se roztaví v kovové nádobce nad plamenem, pak se lije do připravené misky s vodou – opatrně, ale najednou. Každý si vytvoří vlastní odlitek. Podle toho, jak vypadá, koho a co připomíná, se věští, co vás v příštím roce čeká. Například rovné čáry znamenají poklidný život, vlnité čáry zmatky a nejasnosti, trojúhelník štěstí v podnikání, uzavřený kruh finanční zisk či porušený kruh zklamání či špatnou finanční situaci. V prodeji jsou i sady na lití olova, které zvlášť ocení rodiny s dětmi.

 

Krájení jablka

Další oblíbený vánoční zvyk. To se nožem přepůlí kolmo ke stopce, a podle toho, jaký tvar má vnitřní část s jádry, se usuzuje, co dotyčného čeká. Pokud připomíná pěticípou (či vícecípou) hvězdu, sejdou se všichni příští rok ve zdraví. Pokud se objeví kříž, někdo ze společnosti vážně onemocní, nebo dokonce zemře. Zvyku se ale nebojte. Desítky lidí vám potvrdí, že po rozkrojení jablka objevili kříž a v jejich rodině se nic tragického neodehrálo. Základem je vybírat si větší a zdravě vypadající jablka.

 

Štěstíčka deti-a-rodina-vanocni-tradice-pro-deti-ii-sxc-nahled

Oblíbený zvyk, jak si na Štědrý večer vyvěštit budoucnost. Na malé papírky napište jednoslovná slova (láska, zdraví, štěstí, peníze, svatba apod.). Každý člen rodiny si jeden papírek vylosuje – a určí si tak, co ho čeká v příštím roce. Pokud chcete mít veselé Vánoce, dávejte do nádoby jen pozitivní slova, negativům se vyhněte. Zvyk můžete provádět i tak, že si pod sedm hrnečků dáte různá slova, zavážete si oči, hrnečky zamícháte a jeden pak vyberete.

 

Třesení stromečkem

Nikoli tím vánočním, ale nejlépe mladou jabloní či zlatým deštěm. Jde o další zvyk, který se dodržoval na Štědrý večer v rodinách, kde měli mladé svobodné dívky. Po večeři vyšly ven a zatřásly stromečkem. Z místa, kde se nejdříve ozvalo štěkání psa, si pro ně měl přijít ženich.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse