vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vánoce s dětmi: Ježíšek a zvyky na Štědrý den

23. prosince 2015

Vánoce s dětmi: Ježíšek a zvyky na Štědrý den

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: krájení jablka lití olova zlaté prasátko Štědrý den zvyky večeře Vánoce tradice

preventan-mimiforum-banner

Tradicí, které se dodržují na Štědrý den, je celá řada. Děti asi nejvíce zaujme lití olova a pouštění lodiček, ale některé možná nadchne i vidina zlatého prasátka.  

 


Diskutujte: Jaké zvyky dodržujete na Štědrý den vy?


Štědrý den: Zvyky pro celou rodinu

Přes velký vliv amerického Santa Clause, který v sobím spřežení naděluje dárky komínem, se u nás Ježíšek stále pevně drží. Bohužel pro řadu dětí je sice Ježíškem, ale v podobě muže v červeném oblečku s čepičkou. Aby české vánoční tradice zcela nezanikly, vyplatí se s nimi děti seznámit. Přinášíme přehled těch nejčastějších zvyků a obyčejů, které se vážou právě ke Štědrému dni.

Zajímavost MIMIFORA:

Zatímco u nás se dárky vybalují večer 24. prosince, v zahraničí se nadílka často otevírá až na Boží hod, 25. prosince ráno.

Zlaté prasátko

Kdo se na Štědrý den postí, uvidí večer zlaté prasátko! Kde se vzalo prasátko, nikdo přesně neví, protože ho samozřejmě nikdo nikdy neviděl, ale jisté je, že jde o zvyk, který pochází až z pohanských dob. Prase totiž kdysi dávno bylo symbolem Slunce a zimního slunovratu, který připadal na období Vánoc. Každopádně půst se dříve držel během celého adventu a na Štědrý den se měl vydržet do doby, než vyjde první hvězda. Poté se mohlo zasednout ke štědrovečerní tabuli. V poslední době se zvyk zúžil na půst během jednoho dne, a to lékaři nevidí rádi. Pokud budete celý den hladovět a večer si dopřejete pořádnou porci kapra se salátem, alkohol a cukroví, můžete mít velké zažívací problémy. Proto doporučují během dne jíst alespoň lehce, třeba ovoce.

Lití olova

Olovo se roztaví v kovové nádobce nad plamenem, pak se lije do připravené misky s vodou – opatrně, ale najednou. Každý si vytvoří vlastní odlitek. Podle toho, jak vypadá, koho a co připomíná, se věští, co vás v příštím roce čeká. V prodeji jsou i sady na lití olova.

Krájení jablka deti-a-rodina-vanocni-tradice-1-sxc

Typickým zvykem je krájení jablka. To se nožem přepůlí kolmo ke stopce, a podle toho, jaký tvar má vnitřní část s jádry, se usuzuje, co dotyčného čeká. Pokud připomíná pěticípou (či vícecípou) hvězdu, sejdou se všichni příští rok ve zdraví. Pokud se objeví kříž, někdo ze společnosti vážně onemocní, nebo dokonce zemře. Zvyku se ale nebojte. Desítky lidí vám potvrdí, že po rozkrojení jablka objevili kříž a v jejich rodině se nic tragického neodehrálo. Základem je vybírat si větší a zdravě vypadající jablka.

Pouštění lodiček

Další zvyk, který zabaví a potěší hlavně děti, je pouštění lodiček. Připravte si mísu s vodou a skořápky z ořechů. Do každé poloviny voskem připevněte malou svíčku (max. 2,5 cm). Každý, kdo je doma, by měl mít lodičku. Svíčky zapalte, položte lodičky na vodu a čekejte, jak budou reagovat. Toho, jehož lodička vydrží svítit a plout po hladině nejdéle, čeká dlouhý život. Ti, jejichž loďka se bude držet u břehu, zůstanou v příštím roce doma. Naopak ti, jejichž loďka popluje do středu, se vydají do světa.

Tipy MIMIFORA:

Další oblíbené štědrovečerní zvyky

  • ● Házení střevícem. Pokud máte doma svobodnou slečnu ve věku na vdávání, můžete vyzkoušet házení střevícem přes hlavu. Pokud se obrátí patou ke dveřím, zůstane doma a nevdá se. Pokud špicí, odejde a vstoupí do manželství.
  • ● Kapří šupiny. Nezapomeňte dát pod talíře pár kapřích šupin. Měly by způsobit, že se vás budou peníze držet po celý rok. Aby si to lidé pojistili, dávají si je poté do peněženky.

Zajímavost MIMIFORA

Co nevíte o štědrovečerní večeři

Tradičně se prostíralo o jeden talíř navíc, a to pro nečekaného hosta. Ovšem u stolu mělo být vždy prostřeno pro sudý počet osob. A to proto, že podle tradice smrt před večeří obchází kolem stolu a tam, kde je lichý počet stolovníků vyhlíží, koho si příští rok odnese s sebou.

Od štědrovečerní večeře bylo zakázáno vstávat, i kdyby někdo zvonil či bouchal na dveře. Tomu, kdo vstal, se totiž v dalším roce předpovídala nemoc.

 

Text: lju

Foto: SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse