vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vánoce přicházejí: Otázky a odpovědi

22. prosince 2014

Vánoce přicházejí: Otázky a odpovědi

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: svátky Ježíšek dárky Vánoce tradice

preventan-mimiforum-banner

Co jsou to vlastně Vánoce, proč si dáváme dárky a kde bydlí Ježíšek? To jsou jen některé z otázek, které si  klademe právě o Vánocích. A zde jsou odpovědi!

Co jsou to vlastně Vánoce?

Jedny z nejvýznamnějších křesťanských svátků, které jsou spojeny s narozením Ježíše Krista. 25. prosinec je uváděný jako den jeho narození už od 3. století. V církvi se Vánoce slaví od 7. století a za tu dobu zaznamenaly vánoční oslavy řadu změn.

 

Co Vánocům předchází?

Zhruba čtyři týdny před Vánocemi nastává advent, který není každý rok stejně dlouhý a nemá pevné datum. Začíná první adventní neděli v rozmezí od 27. 11. do 3. 12. a končí při západu slunce na Štědrý den. Jde o dobu, kdy se čeká na příchod – narození Ježíše Krista, a kterou provází pokání, přípravy a řada tradic. Křesťané také držívají půst.

 

Který den je během Vánoc nejvýznamnější?

Boží hod, tedy 25. prosinec. Jde o den, kdy se Ježíš Kristus narodil, a proto je považován za hlavní vánoční svátek. A proč vlastně Boží hod? Protože skončil půst, který tradičně trval celý advent. Nyní přišla konečně chvíle na to se pořádně najíst – a začít hodovat. Typickým jídlem, které se tento den servírovalo na slavnostní tabuli, byla pečená husa či kachna, zelí a knedlík. Od půlnoci jsou k vidění jesličky s Ježíškem a začíná se zpívat koleda »Narodil se Kristus pán«.

 

Proč si vlastně na Vánoce dáváme dárky?

Odpovědí na tuto otázku je víc. Zvyk dávání si dárků o Vánocích je v křesťanské tradici napodobením Boží štědrosti, která lidem dala svého syna, aby je vykoupil. Křesťanské tradice se mohly inspirovat už u římských Saturnálií, kde se dárky běžně dávaly. Tradice sahá až do středověku, kdy lidé věřili, že dárky mají magickou moc.

 

Nosí všude dárky Ježíšek?

Ne. Tradice, že dárky nosí Ježíšek, se vyskytuje ve středoevropských zemích: v Česku, Maďarsku, v jižním Německu, Rakousku, na Slovensku a ve Švýcarsku. V jiných zemích nosí dárky jiné »postavy« např. Santa Claus (USA, Kanada), Děda Mráz (Rusko), Joulupukki (Finsko), Jultomten (Švédsko) nebo Père Noël (Francie).

 

Kde bydlí Ježíšek? tema-tydne-vanoce-prichazeji-ii-sxc-nahled

No přece na Božím daru! Boží dar je městečko v Krušných horách v nadmořské výšce 1 028 m. Pohádková okolní krajina a jedinečná atmosféra jsou důvodem, proč se Ježíškovi zalíbilo právě tady. Městečko Boží Dar je vyhlášeným Ježíškovým městečkem. Působí zde Ježíškova pošta, která rozesílá po celé zemi dopisy, orazítkované symbolem Ježíška. Několik let je zde také otevřená Ježíškova cesta, která má dva okruhy. Malý okruh, určený těm nejmenším dětem, je dlouhý 5 600 m, velký okruh měří 12 900 m, a je jen pro zdatné chodce. Cesta má třináct zastávek s domečky, ve kterých děti plní zajímavé úkoly a čeká tu na ně Ježíšek, anebo jeho přátelé. Více na www.jeziskovacesta.cz.

 

Text: lju

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse