vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vaginální mykózy: Svědění, pálení, výtok

11. července 2011

Vaginální mykózy: Svědění, pálení, výtok

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: kvasinky výtok mykozy vaginální

preventan-mimiforum-banner

Vaginální mykózy jsou v létě velmi časté a trápí až tři čtvrtiny žen. Kdo je zažil, ví, o jak nepříjemných záležitostech je řeč! Co je způsobuje a jak se jim my ženy můžeme bránit, abychom si užily klidné prázdniny?

ActiLac

actilac-30-nahled

Doplněk stravy

Actilac je speciálně vyvinutou kombinací devíti probiotických kmenů a dostatečného množství prebiotik, které podporují jejich růst a zrychlují účinek. Díky tomu probiotika projdou trávicím ústrojím až do střevního traktu a kromě toho, že pozitivně působí právě na zažívání, pomáhají chránit před průnikem infekcí do organismu. Upravují mikroflóru, a tak jsou skvělou prevencí pro ženy, které trápí opakované vaginální mykózy.

Doporučená cena: 162 Kč

Je nepříjemná, dokáže potrápit, ale není nijak fatálně nebezpečná. Alespoň jednou v životě se s ní setkalo 75 % žen a zhruba polovina dámské populace se s nimi potkává opakovaně. Malé procento žen, přibližně 5 %, pak trápí chronicky. Řeč je o vaginální mykóze, která je v létě velmi častá a rozhodně svou »majitelku« nepotěší.

Přemnožené kvasinky – co za to může?

Stručně řečeno, jde o onemocnění, za nímž stojí kvasinka Candida albicas. I když se v poševním prostředí běžně vyskytuje až u poloviny žen, stačí málo, přemnoží se a způsobí typické problémy – svědění a výtok. Velmi často se objevuje v létě například díky zapaření intimních partií (při nošení těsného oblečení, tang apod.), ale spouští ji i řada dalších faktorů – stres, užívání antibiotik, cukrovka, hormonální nerovnováha, negativní vliv má také špatná hygiena a často se vyskytuje v těhotenství. Viníkem bývá také chlorovaná voda z bazénů.

Jak se pozná vaginální mykóza

● Prvním a hlavním příznakem většinou bývá nepříjemné svědění v intimních partiích. Je-li silnější, ženy mají tendence se škrábat, což se samozřejmě nedoporučuje.

● Dalším příznakem, který nelze přehlédnout, je výtok. Většinou bývá bílý, tvarohový, jakoby hrudkovitý.

● Mykóza se rovněž projevuje otokem a silným prokrvením rodidel.

● Objevit se může i pálení při močení, bolest a tlak v podbřišku a bolest při pohlavním styku.

Tip MIMIFORA

První pomoc při vaginální mykóze

Pokud vás mykóza přepadne náhle, třeba na dovolené, a nemáte nic po ruce, zkuste obyčejný bílý jogurt a prstem si jej rozetřete vně i dovnitř pochvy. Můžete do něj namočit i obyčejný tampon, a ten si na noc zavést.

Jak předcházet mykózám

● Dodržujte hygienu, k umývání intimních partií používejte speciální gely k tomu určené, či mýdla s neutrálním pH 5,5. Nekupujte si klasické mýdlo. Hygiena by měla být dostatečná, ale ne přehnaná. Pokud se budete mýt několikrát denně, narušíte přirozené prostředí v pochvě a mykóza hned zaútočí.

● Noste vhodné oblečení. Především v létě by mělo být lehké a vzdušné. Spodní prádlo by mělo být pohodlné, bavlněné. Odborníci příliš nedoporučují denně nosit tanga.

● Důležité je udržovat dolní partie v suchu, mokré či vlhké plavky a spodní prádlo je třeba co nejrychleji vyměnit. Stejně tak je důležité se po sprše důkladně osušit.

● Jste-li k mykózám náchylná, nepoužívejte parfémované slipové vložky a toaletní papíry, ani si intimní partie nemyjte voňavými sprchovými gely.

● Pozor na přílišné množství cukru v potravě, doporučuje se omezit jak sladkosti, tak slazené nápoje.

● Nestresujte se. Snadno se to říká, ale hůř dělá. Měla byste však vědět, že stres je také jedním ze spouštěčů mykóz.

● Jste vášnivou cyklistkou, nebo jezdíte na koni? Pak pozor, teplota v pochvě při této činnosti prudce stoupá a může narušit citlivé vnitřní prostředí. To opět může vést k mykóze.

● Užívejte doplňky stravy s obsahem laktobacilů a probiotik, která udržují přirozenou mikroflóru a brání přemnožení kvasinek. pokud na mykózy trpíte, měla byste je jíst pravidelně, a to preventivně, dříve než se mykóza objeví.

Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:49 25.10.2018 - Denisa -

Bez nadpisu

hristina.cz/pri­rodni-telova-kosmetika/prirodni-intimni-kosmetika/s15005­.htm mě se také změnila snášenlivost gelů po porodu. Zkuste a uvidíte.
23:30 24.10.2018 - Dita -

Bez nadpisu

Jaký to prosím je? Já na n trpím po porodu, připadá mi, že mi přestaly vyhovovat sprchové gely.
22:40 17.10.2018 - Denisa -

Bez nadpisu

Já měla vaginální mykózy, ale co používám přírodní gel, tak takové problémy nemám.
17:50 25.07.2017 - Alexa -

vaginální mykóza

Já dostala v lékárně tip na Enzymax v. Po jednom balení mykóza ustoupila a zatím se nevrátila. A to už mám za sebou dovolenou u moře, což je pro mě ohledně tohoto problému vždy rizikové.
15:38 24.07.2017 - Radka -

Bez nadpisu

Holky o mykóze bych mohla napsat knížku. Nemůžu se jí zbavit, vždy jak ji dostanu, tak přeléčím. Myslím, že ok, ale jako za nějakou dobu je zpátky. A už mě ten výtok a pálení hodně štve.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse