vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
V zimě na zámek: 5 tipů, kam vyrazit

3. února 2016

V zimě na zámek: 5 tipů, kam vyrazit

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: prohlídka rodiny Zámek děti výlet

preventan-mimiforum-banner

Sezóna hradů a zámků sice většinou začíná až v dubnu, ale najdou se i takové, které vítají návštěvníky celý rok. Proto přinášíme tipy, kam se vypravit na – v zimě netradiční – výlet.

Diskutujte: Jezdíte na hrady a zámky i v zimním období, pokud jsou otevřené?


Státní zámek Mníšek pod Brdy 

tip-na-vylet-zamky-v-zime-mnisek-cze-nahled

Pouze 12 km jižně od okraje Prahy najdete Státní zámek Mníšek pod Brdy. Otevřen je i v zimě, a tak pokud vás omrzí lyžování, můžete vyrazit třeba právě sem. Na výběr máte dva okruhy, kterými vstoupíte do historického světa mezi dvěma válkami, do období První republiky. Jeden z nich vás zavede do 11 historických prostor a seznámí se životem drobné šlechty na počátku 20. století. Druhý vám odhalí osm soukromých pokojů a Arkádu.

Tip MIMIFORA: Na zámku se připravují speciální prohlídky s programem pro děti. Na některých se můžete potkat i s živými obyvateli zámeckých komnat.

Kdy je otevřeno: V únoru sobota a neděle 10:45 – 15:45 hod, úterý až pátek na objednání.

Více informací: www.zamek-mnisek.cz

Zámek Dobříš

Jen 35 km od Prahy najdete další celoročně otevřený zámek – Dobříš. Majitelem zámku s nádhernou rokokovou fasádou, který byl v roce 1998 vrácen do soukromého vlastnictví, je Jerome Colloredo-Mannsfeld. Za návštěvu stojí jak rozlehlý francouzský park, tak velký zrcadlový sál o rozloze 220 m2. V podvědomí veřejnosti může být zámek stále jako Domov spisovatelů, kterým od roku 1945 sloužil padesát let.

Tip MIMIFORA: Přímo na zámku se můžete ubytovat v romantických pokojích, a tak zažít jedinečný víkend. 

Kdy je otevřeno: V zimním období denně od 8 do 16:30 hod.

Více informací: www.zamekdobris.cz

Zámek Sychrov

Celoročně vítá své návštěvníky také Státní zámek Sychrov. Tuto Národní kulturní památku znáte z pohádek Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Protože je návštěvníkům zpřístupněna značná část novogotického zámku, udělají si dobrou představu, jak se žilo ve 2. polovině 19. století. Zámek nabízí několik prohlídkových tras, mimo jiné i návštěvu klenotnice a akvária. Pro děti je připraven Pohádkový svět.

Kdy je otevřeno: Denně 10–14 hod. (leden-březen), v dubnu od 9 do 15:30 hod.

Více informací: www.zamek-sychrov.cz

Zámek Děčín

Zámek Děčín patří mezi nejvýznamnější památky severních Čech. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí, díky které se mu navrátila bývalá krása a rozhodně stojí za návštěvu. V zimě je pro návštěvníky otevřený 1. prohlídkový okruh s názvem Zámecké interiéry, který vede soukromými pokoji majitele a společenskými místnostmi v patře. K nejzajímavějším místům prohlídky patří Modrý sál s nástěnnými malbami nebo Věžový kabinet s překrásným výhledem. K vidění je také obnovená zámecká kaple sv. Jiří.

Tip MIMIFORA: V sobotu 6.2. se zde koná akce Masopust ze zoo na zámek. Program: 14:00 zoo – masopustní veselí se soutěžemi | 14:30 ze zoo na zámek – maškarní průvod | 17:00 příchod na zámecké nádvoří, rozverné taškařice s medvědem.

Kdy je otevřeno: Denně, do konce února 10–16 hod., o víkendu do 17 hod. Od března každý den do 17 hod.

Více informací: www.zamekdecin.cz

Hrad a Zámek Staré Hrady tip-na-vylet-zamky-v-zime-stare-hrady-cze-nahled

První zmínky o hradu a zámku Staré Hrady jsou již z roku 1340, ve druhé polovině 20. století zde sídlil Památník národního písemnictví. Jenomže v roce 2007 získaly nového majitele a věci nabraly rychlý spád. Nyní je ze Starých Hradů skvělé místo pro rodiny s dětmi všech věkových kategorií. Čeká je zde totiž nejen návštěva hradu a zámku, kde poznají, jak se žilo za císaře Františka Josefa I., ale také Zámecké pohádkové sklepení a Hradní pohádková půda.

Tip MIMIFORA: Pohádkové okruhy ve sklepení a na půdě vás zavedou do světa čaroděje Archibalda. Na děti čekají nejrůznější pohádkové bytosti, od čertů a vodníků, přes skřítky po strašidla. Nechybí samozřejmě ani draci a obři.

Kdy je otevřeno: V únoru až v dubnu o sobotách, nedělích, svátcích a prázdninách od 10 do 17 hodin. Pro ájezdy po objednání po celý rok.

Více informací: www.starehrady.cz

 

Text: lju

Foto: Czech Tourism

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse