banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

V trávě jsou nejen klíšťata! Co ještě na náš číhá?

30. června 2015

V trávě jsou nejen klíšťata! Co ještě na náš číhá?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: popálení bolševník zmije tráva repelent klíště

preventan-mimiforum-banner

Nejen klíšťata na nás číhají v trávě. Narazit zde můžete i na zmiji, ale nebezpečí skýtají i některé rostliny, které vás mohou popálit či poleptat. Třeba obávaný bolševník. 

Nástrah, které v trávě číhají na děti i dospělé, je celá řada. Běhat bosí v trávě či po louce rozhodně bezpečné není. Klíšťata, zmije, rostliny, které vás můžou popálit i poleptat. To vše zde na vás totiž čeká.

 

Klíště

Lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Dva hlavní strašáci, nemoci, které klíště přenáší. Bohužel počet těch infikovaných roste a s ním i riziko nákazy. Proto se vyplatí se nejen nechat očkovat (zvlášť u starších a oslabených osob), ale před cestou do přírody dbát na prevenci. Používejte repelenty, noste vhodné oblečení (dlouhé světlé kalhoty, vyšší zavřenou obuv). Po návratu se vždy prohlédněte, klíště je třeba co nejrychleji vyjmout.

 

Jak správně vyjmout klíště: Klíště nikdy nezakapávejte olejem a nekruťte s ním. Vytahujte jej kývání, ideálně pomocí pinzety na klíště. Na vyjmutí je skvělá i karta na klíště, kterou koupíte v lékárně. Jakmile je klíště venku, místo desinfikujte a klíště bezpečně zlikvidujte. Nikdy jej nemačkejte mezi prsty a nevyhazujte do odpadkového koše. Doporučuje se jej namočit v desinfekci, zabalit do papíru a spláchnout do toalety.

 

Zmije

Náš jediný jedovatý had se sice rád vyhřívá na slunci, ale narazit na něj můžete i ve vysoké trávě. Pokud na něj stoupnete, pak hrozí uštknutí, které vždy vyžaduje lékařskou péči. U malých dětí a alergiků může být velmi nebezpečné. Dobrou prevencí je vhodná obuv (holinky) a dupání. Zmije jsou plaché, cítí vibrace, a tak se předem odplazí a ke kolizi nedojde.

 

Co dělat při uštknutí:  Ránu nikdy nerozřezávejte, ani z ní nevytlačujte jed. Končetinu nezaškrcujte. Nad místo uštknutí přiložte elastické obinadlo (nestahujte), znehybněte končetinu a dopravte postiženého urychleně k lékaři. Místo kousnutí můžete desinfikovat a sterilně překrýt.

 

deti-a-rodina-v-trave-jsou-nejen-klistata-ii-sh-nahled Bolševník

Velmi nebezpečná rostlina, která roste podél cest a vodních toků a bývá příčinou vážných úrazů. Problém totiž je, že první kontakt s ní nebolí, projeví se až nejdříve po 15 minutách a na kůži může zanechat vážné následky, včetně ošklivých jizev, kterých se nezbavíte.

 

Co dělat při kontaktu s bolševníkem: Místo co nejrychleji chlaďte pod proudem studené tekoucí vody, a to co nejdéle. Okamžitě jej chraňte před světlem, kryjte je oděvem. V případě rozsáhlého či vážného poškození kůže vyhledejte ihned lékaře.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa