vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
V pěti letech nemluví! Co teď?

24. února 2015

V pěti letech nemluví! Co teď?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: sluch logopedie řeč dítě mluva

preventan-mimiforum-banner

Pokud dítě v pěti letech pořádně nemluví, je to problém, anebo ne? Co všechno může stát za tím, že se mu do řeči nechce? 

Pokud vývoj dítěte probíhá normálně, není třeba se děsit, že ve dvou letech nemluví. Když se ale situace nezmění ani ve třech letech, je lepší poradit se s lékařem. Názory na to, kde je ona pomyslná hranice a měli bychom se začít znepokojovat, když dítě nemluví, se značně liší. Mnoho odborníků je dokonce přesvědčeno, že je-li dítě jinak zdravé, může se počkat až do čtyř let. Řada z nich se totiž rozmluví právě mezi 3. a 4. rokem.

 

Konzultací nic nezkazíte deti-a-rodina-v-peti-letech-nemluvi-ii-sxc-nahled

I když je každé dítě jiné, jedno začne mluvit velmi brzy, jiné zase pozdě, je pro klid rodičů mnohdy lepší navštívit v případě, že dítě kolem třetího roku nemluví, odborníka, který zjistí, zda je vše v pořádku, případně poradí, jak s dítětem pracovat. To, že se zatím nerozmluvilo, nemusí znamenat žádný větší problém, ale na druhé straně může ukazovat na některou z poruch.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Čím může trpět dítě, které dlouho nemluví?

 

-          Vada sluchu. Častá příčina toho, proč se dítě dosud nerozmluvilo. Nemusíte o tom ani vědět, ale tím, že dítě špatně slyší, nemusí být schopné si řeč naposlouchat.

 

-          Poruchy mluvidel. Může se jednat např. o zkrácenou podjazykovou uzdičku, vrozené vady (rozštěp, deformace dutiny ústní) apod.

 

-          Vývojová dysartrie. Vzniká na základě poškození centrální nervové soustavy, většinou u dětí s dětskou mozkovou obrnou. Jde o vadu řeči, nikoli výslovnosti jako je dyslalie. Dítě mívá poruchu artikulace i dýchání.

 

-          Vývojová dysfázie. Narušený a opožděný vývoj řeči, bývá častější u chlapců. Dítě mluví špatně, slovní zásoby neodpovídá věku, typická je patlavost, nerovnoměrný vývoj.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Viníkem poruch řeči může být alkohol!

Pokud matka v těhotenství pravidelně holdovala alkoholu, může dítě trpět tzv. Fetálním alkoholovým syndromem. Alkohol totiž projde placentou a vstupuje do těla plodu. To může nejen zpomalovat růst, ale také způsobit řadu poruch, především centrální nervové soustavy. Podle odborníků je právě vystavení nenarozeného miminka alkoholu jednou z nejčastějších příčin intelektuálních poruch. Jednou z potíží, které může alkohol v těhotenství u dítěte způsobit, je právě porucha řeči.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse