vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
V neděli začíná advent: Největší zajímavosti

25. listopadu 2013

V neděli začíná advent: Největší zajímavosti

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: věnec Advent Vánoce tradice kalendář

preventan-mimiforum-banner

Dlouho očekávané předvánoční období je opět tady. Adventní čas letos začíná v neděli 1. prosince. Jaké se k němu vážou zvyky a tradice a co je dobré o něm vědět? 

UroMax Rapid

·    Doplněk stravy.
·    Unikátní trojkombinace přírodních látek (kanadská brusinka, medvědice lékařská, D-manóza).
·    Patentovaný extrakt z kanadských brusinek – PACranTM.

uromax-rapid

Doplněk stravy

Více ZDE!

Začátek liturgického roku a přípravu na Vánoce. To znamená advent, období, které letos začíná v neděli 1. prosince. Název pochází z latinského slova »adventus« a znamená příchod. Čeká se totiž, mimo jiné, na příchod, tedy narození, Ježíše Krista. Pro děti je pak advent obdobím, kdy čekají na vánoční nadílku, pro ženy často dobou, kdy pečou, uklízejí a nakupují dárky. Místo klidu, který by měl advent provázet, tak často vládne této době stres a shon.

 

Zajímavosti MIMIFORA:

7× o adventu

1. Advent nemá pevné datum. Začíná první adventní nedělí, která bývá v období od 27. 11. do 3. 12. Letos připadá na 1. 12.

2. Konec adventu představuje západ slunce na Štědrý den.

3. Advent trvá zhruba čtyři týdny, ale počet dnů není každý rok stejný. Pohybuje se v rozmezí 22 až 28 dní.

4. Adventní neděle jsou čtyři, značí se jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Tyto názvy však nemají nic společného s křesťanskou tradicí.

5. Liturgickou barvou je fialová, která symbolizuje pokání, ztišení a čekání. Proto by i správnou barvou adventních svíček měla být právě fialová. Až po třetí adventní neděli ji střídá veselejší růžová, která symbolizuje radost. Často se však sahá k červené, anebo k bílé. Ta patří také mezi slavnostní barvy a někdy byla právě bílá svíčka, tzv. Kristova, jako pátá součástí adventního věnce.

6. Nejznámější tradicí, která se s adventem spojuje, je adventní věnec. Má čtyři svíčky, z nichž každou neděli se zapálí jedna. Poslední hoří na zlatou neděli, po ní již přicházejí Vánoce.

7. K adventu patří tradičně také adventní kalendář. První vznikl na začátku 20. století v Německu, byl vystřihovací a nesl název V zemi Ježíškově. Klasické čokoládové kalendáře se začaly vyrábět v USA v 70. letech 20. století.

 

Od Barbory po Lucii tema-tydne-v-nedeli-zacina-advent-ii-sxc-nahled

Adventní období provázejí také různé zvyky vážící se k jednotlivým dnům. Zde jsou ty nejzajímavější z nich:

 

-          4. prosinec, sv. Barbora – barborky. Jde o starý adventní zvyk, který se tradičně provádí na svátek svaté Barbory, přesně 20 dní před Štědrým dnem. Řežou se větvičky třešní (případně višní) a doma se dávají do vázy. Pokud do Vánoc vykvetou, symbolizují nejen příchod Ježíše Krista, ale říká se, že dívka, která je dala do vázy, se do roka vdá.

-          6. prosinec, sv. Mikuláš – svatý Mikuláš je jedním z nejuctívanějších svatých. Jeho svátek se slaví 6. prosince. Podle tradice chodí s nadílkou v předvečer svého svátku a nosí pamlsky a drobné dárky. Dnes nejčastěji v trojici s čertem a andělem. Ve Spojených státech se stal pravděpodobně inspirací k vytvoření postavy Santa Clause.

-          13. prosinec, sv. Lucie – mnoha pověstmi a zvyky je provázen také svátek svaté Lucie. Šlo o svátek žen a dívek, které měly zakázáno předení a tkaní. Lucie byla patronkou přadlen a švadlen a trestala všechny, kdo zákaz neuposlechly. V každém kraji se držela jiná tradice, ale většinou v tento dech chodily bíle oděné Lucie po domech. Někde kontrolovaly, zda mají hospodyňky naklizeno a vymetaly pavučiny, jinde dokonce chodily s nožem a hrozily dětem, aby se o adventu postily. Často chodily průvody masek a v domech se hrálo divadlo. V některých částech místo Lucie chodila strašidelnější postava, Perchta.

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse