vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Ušní svíce a další metody, jak čistit uši

5. listopadu 2013

Ušní svíce a další metody, jak čistit uši

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: ucho maz ušní svíce Čištění uší sluch bolest

preventan-mimiforum-banner

Ušní svíce jsou jednou z metod čištění uší. Mají spoustu příznivců, ale lékaři se na ně tak pozitivně nedívají. Podle mnohých je lepší uši nechat být – mají totiž samočisticí schopnost. 

Mezi nejoblíbenější metodu čištění uší stále patří vatové tyčinky. I když je odborní ušní lékaři vůbec nedoporučují, stále se však můžete setkat s opačným názorem. Například v ordinacích praktiků. „Syn si v neděli stěžovat na velkou bolest ucha, a tak jsme jeli na pohotovost. Tam mě doktor na příjmu nadal, jak to, že mu uši nečistím vatovými tyčinkami, a že to mám jednou týdně dělat a že kvůli mně pak trpí,“ vypráví Jaroslava (35).

 

Nečistěte uši tyčinkami zdravi-a-krasa-usni-svice-a-cisteni-usi-ii-sxc-nahled

„Poslal nás na ušní, kde mi paní doktorka řekla – nikdy nečistěte uši vatovými tyčinkami! Nad názorem svého kolegy jen nevěřícně kroutila hlavou. A pak si vyberte, co je správné, když se nemůžou shodnout ani doktoři,“ pokračuje maminka, která je rozhodně proti tradiční metodě čištění uší. „U nás vedou ušní spreje a olejíčky, manžel používá ušní svíce a nemůže si je vynachválit, já bych si je ale do ucha nedala, bojím se,“ dodává Jaroslava.

 

Ucho má samočisticí schopnost

Jak tedy správně čistit uši? Odborníci se kloní k tomu, že je lepší to s přílišnou péčí nepřehánět. V tomto případě je méně někdy více. Uši totiž mají samočisticí schopnost, a tak zvukovod nečistoty a vzniklý maz vypuzuje ven sám. Pokud vezmete vatovou tyčinku a začnete uši aktivně čistit, zatlačíte vzniklý maz dovnitř. To už je jen krůček k tomu, aby v uzounké části zvukovodu vznikla mazová zátka, se kterou si ale ucho už samo poradit nedokáže. Díky tomu se může zhoršit sluch, způsobit svrbění a hučení v uších, anebo se může rozvinout i zánět. Hrozí poškrábání vnitřní části ucha či dokonce propíchnutí bubínku.

 

Ušní svíce? Lékaři nadšení nejsou.

Chcete-li uši přesto čistit, pak zajděte do lékárny a vyberte si některý z nabízených produktů. Ušní sprej, olej či kapky speciálně určené k čistění uší či ušní svíce. V jejich případě jde o speciální trubičky z včelího vosku a parafínu, které vložíte do ucha, zapálíte a čekáte, až se hořením změkčí ušní maz a svíčka jej komínovým efektem vysaje. Čistění se provádí na obou uších, preventivě jedenkrát měsíčně. Kromě odstranění ušního mazu má i další pozitivní vlastnosti – může mít kladný účinek při bolesti uší, hlavy, huční v uších, ale i při akutní a chronické rýmě. I tato metoda čištění uší je ale rozporuplná, odborní lékaři se na ni většinou nedívají pozitivně. Někteří dokonce tvrdí, že může spíše ublížit, například popálit zvukovod, a proto je lepší se jim vyhnout.

 

4 věci, kterých se vyvarovat při čištění uší

1. Nepoužívat vatové tyčinky. Můžete si jimi totiž poranit zvukovod či bubínek, anebo si uškodit tím, že maz jen zatlačíte hlouběji do ucha.

2. Nečistit vnitřní část ucha. Čistit můžete pouze vnější část, pokud v ní maz zůstane a je viditelný na pohled. V tom případě jej opatrně otřete pouze cípem látkového ubrousku či kapesníku.

3. Nezkoušet neověřené rady. Uši snadno můžete poranit či jim ublížit, a tak raději neexperimentujte s babskými radami. Na čištění si raději v lékárně kupte speciální roztok určený pro čistění uší. Například ten s mořskou vodou, který je přírodní, rozpouští ušní maz a je ideální pro ušní hygienu či sprej na čištění uší.

4. Nekapejte do ucha olej. Kápněte do ucha olivový olej, tak je vyčistíte a ušetříte, říkají některé rady. Tady opět pozor. Maz po oleji sice změkne a dostává se ven, ale pokud by bylo ucho uvnitř poškozené a vy jste o tom nevěděla, můžete si vážně ublížit. Proto raději neexperimentujte a raději se zeptejte odborného ušního lékaře.

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse