vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Ucpaný nos: Tipy, co zabírá

5. prosince 2013

Ucpaný nos: Tipy, co zabírá

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: nosní přepážka polyp alergie Ucpaný nos rýma

preventan-mimiforum-banner

Trápí-li vás dlouhodobě ucpaný nos, může to mít řadu příčin. Za potížemi můžou stát polypy, deformovaná nosní přepážka, anebo třeba alergie či chronická rýma.

Preventan Akut

  • Doplněk stravy
  • Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek
  • 1 tableta obsahuje 1 mg účinné látky ProteQuine® (oligopeptidy, aminokyseliny, nukleotidy)
  • Přípravek je vhodný pro děti od 3 let a dospělé
    preventan-akut_small

    Doplněk stravy

Více ZDE

Neustále ucpaný nos. Problém, který dokáže pořádně potrápit a není lehké na něj vyzrát – pokud neodhalíte příčinu. Nosní kapky, které jediné zabírají, se nesmějí používat dlouhodobě, protože citlivou nosní sliznici neúměrně vysušují. Co s tím?

 

Ucpaný nos má víc příčin

Ucpaný nos může mít řadu příčin. Může za ním stát chronická rýma, alergie, polypy v nose či deformovaná nosní přepážka. Proto je důležité zjistit, co stálé ucpání nosu způsobuje – a podle toho volit i léčbu. Proto je nezbytné v případě, že máte pořád ucpaný nos, vyhledat odborníka.

 

Deformovaná nosní přepážka

O tom, že za ucpaným nosem může stát deformovaná nosní přepážka, ví jen málokdo. A přitom s ní problémy má více lidí, než by se mohlo zdát. Může za špatné proudění vzduchu uvnitř nosu, který poškozuje, a to vede ke stále větším problémům. Příčinou bývá úraz, ale i fakt, že přepážka více vyrostla a dělá problémy, které se mohou zhoršovat. V tomto případě pomůže od ucpaného nosu jen operace.

 

Polypy v nose

Příčinou ucpaného nosu mohou být také nosní polypy. Jde o nemoc nosních dutin, která se může vyskytnout v každém věku. Zbytní při ní nosní sliznice, a to natolik, že se vyklenuje do polypů. Proč k tomu dochází, není zcela jasné, ale ví se, že se často objevují po prodělaném chronickém zánětu dutin a sliznice, anebo u alergiků a astmatiků v jednom. Je-li za ucpání nosu tato příčina, řeší se buď konzervativně pomocí kortikosteroidů, anebo operativně.

 

Alergie

Častou příčinou ucpaného nosu bývá také alergie. Ani v tomto případě na něj nevyzrajete babskými radami. Je třeba vyhledat alergologa, který provede testy a navrhne vhodnou léčbu. Až ta vás může ucpaného nosu zbavit.

 

Chronická rýma zdravi-a-krasa-ucpany-nos-ii-sh-nahled

Dalším důvodem stále ucpaného nosu může být chronická rýma. Za tou může stát řada příčin – oslabený imunitní systém, alergie, anebo třeba dlouhodobé používání nosních kapek. Právě ty jsou totiž určeny ke krátkodobé léčbě, jinak mohou způsobit problémy – imunita nosní sliznice klesá, poškozuje se a navíc se objeví abstinenční příznaky. Na kapkách se dá totiž velmi rychle vyvolat závislost. A pak přijdou příznaky – neustále ucpaný nos, nemůžete se vysmrkat, a co hůř – ani pořádně dýchat. O léčbě musí rozhodnout lékař, ale na řadu případů je vhodný laser, tzv. laserová mukotomie. Zákrok probíhá v lokální anestezii a dojde při něm k odpaření zbytnělé či poškozené nosní sliznice. Tím se uvolní nosní průduchy a dýchání se rázem zlepší.

 

Tipy MIMIFORA:

Babské rady na ucpaný nos z rýmy

-          Ponořte obě ruce až po loket do co nejteplejší vody a vydržte. Na ucpaný nos to údajně zabírá dokonale.

-          Inhalujte. Nepotřebujete k tomu žádný drahý přístroj. Stačí hrnec s horkou vodou, do které přidáte Alpu, anebo eukalyptolový olej. Hlavu i s hrncem překryjete ručníkem a inhalujete.

-          Na tyčinky do uší nakapejte nosní kapky či našplíchejte sprej. Poté je opatrně zandejte co nejhlouběji do nosu. Nic se ale nesmí dělat násilím. Tyčinky by měly v nose zůstat 15 minut a je třeba opakovat to třikrát denně. Kapky se takto dostanou i do postranních dutin, které uvolní.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:40 03.12.2019 - Barbara -

Re: Re:

fungují tak i ty dospělácké ?
21:24 24.02.2019 - Hana -

nejlepší

Chce to pořád smrkat a používat kapky, nejlepší jsou ve spreji asi, ale nevím. nejsem lékařka, ale co je zaručené je čaj se zázvorem, citronem a medem
14:13 20.02.2019 - Lucie -

Re:

Snad v každé lékarně doporučí a poradí nějaké dobré kapky a když né, tak k lékaři a nebo na radu je dost dobrých kapek
20:35 14.02.2019 - Anička -

Bez nadpisu

Obzvlášť teď v období chřipky se hodí vědět nějaký dobrý tip na kapky na rýmu, jakože účinné, ty které stojí za to.
10:14 29.01.2019 - lenka.dobby -

Re: kapky

Mrknete se na www.nasivin.cz maji tam i kapky do nosu pro deti. My kdyz jsme ho zkouseli tak super.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse