vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Učíme děti na kole: Tipy, jak na to

20. května 2013

Učíme děti na kole: Tipy, jak na to

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: bezpečnost helma odrážedlo kolo děti

preventan-mimiforum-banner

Naučit dítě jezdit na kole nemusí být vždy tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Proto přinášíme pár tipů, jak na to. 

Tvrzení, že každé dítě je jiné, platí i o jízdě na kole. Zatímco jedno sedne ve třech letech na kolo a jede, druhé o něj ještě v pěti vůbec nejeví zájem, anebo mu jízda prostě nejde. Neznamená to, že by jedno dítě bylo šikovnější než druhé. Všechno chce svůj čas a trpělivost, protože nakonec se jezdit naučí všichni. Jak si to co nejvíce usnadnit a dítěti pomoct?


1. Pořídit odrážedlo

Odrážecí kola jsou dnes velkým hitem. A kromě toho, že děti zabaví, jsou skvělými pomocníky v budoucí jízdě na kole. Naučí totiž děti držet rovnováhu, a tak ty, které to umějí na odrážedle, pak většinou na kolo přesednou velmi snadno. Investice do kvalitního odrážecího kola se zkrátka vyplatí.


MIMIFORUM zjistilo:
Hlavní výhody odrážecího kola tema-tydne-ucime-deti-na-kole-ii-sh-nahled

-    Je lehké a snadno se ovládá.
-    Naučí dítě udržet rovnováhu a připraví jej k jízdě na kole.
-    Naučí dítě odrážet se nohama a trénuje jemnou motoriku.
-    Má výškově nastavitelné sedadlo, a tak roste s dítětem.
-    Snadno se nosí, pokud dítě jízda omrzí.
-    Ideální pro malé děti od 2 do 5 let.


2. Správný čas a místo

Nutit dítě do jízdy na kole jen proto, že už stejně starý Toníček od sousedů to dávno umí, rozhodně není dobrý nápad. Dítě by mělo mít z jízdy radost a ne jezdit jen proto, že to po něm chce rodič, i když mu to vůbec nejde. Pokud potomka kolo nezajímá, počkejte s tím. Nic se nestane, když začne jezdit o rok později. Důležité je volit také správný terén, na kterém se dítě bude učit. Měl by být pevný, hladký, bez nerovností. Štěrková cesta s kameny není tím správným místem. Doporučuje se také lehce svažitý terén.


3. Pomoc a pevné nervy

Pokud dítě nemá praxi z odstrkovacího kola, anebo mu šlapání zatím nejde, připravte si velkou dávku trpělivosti. Začátky mohou být krušné. Pamatujte, že dítěti je třeba pomoct, ne ho definitivně odradit. Buďte v klidu, nekřičte, snažte se co nejvíce motivovat. Držte sedátko a běžte s dítětem, jakmile si bude jistější, sedátko můžete zkusit pustit. Někteří doporučují držet sedátko i řídítka. Nezapomínejte na bezpečnost. I při počátcích může nastat úraz, a tak volte dlouhé kalhoty a triko s rukávy, případně chrániče, cyklistické rukavice a hlavně helmu, která ochrání před 88 % zraněními hlavy, které vznikají při pádu z kola.


MIMIFORUM zjistilo:
Další tipy pro první jízdy na kole

-    Pokud možno nepoužívejte vůbec balanční kolečka. Velmi těžko se jich potom zbavuje.
-    Vždy vybírejte kolo vhodné k výšce dítěte. Nepořizujte výrazně větší jen proto, aby vydrželo. Dítě musí dosáhnout nohama bezpečně na zem, aby cítilo jistotu. Sedadlo pro začátek nastavte raději níže. Neučte dítě jezdit na kole, ze kterého na zem vůbec nedosáhne.
-    Pamatujte, že dítě je třeba naučit se nejen rozjet, ale také bezpečně zabrzdit. Na menších dětských kolech se brzdí šlapáním dozadu, ruční brzdu malé děti těžko zvládají.

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
17:48 25.01.2018 - Aneta -

Kolo

Ahojky, díky mockrát za zajímavé tipy. My nedávno řešili problém, že se naše Julinka bála na kolo vůbec sednout. Představa, že by z něj mohla spadnout ji vyloženě děsila. Tak jsme to nakonec vyřešili tak, že jsme jí koupili malé dětské kolo z hrackyzadobre­kacky.cz/detska-vozitka které má taková ta přídavná kolečka. Na tom se nebála a naučila se na něm jezdit celkem rychle. A teď za námi přišla s tím, že by konečně chtěla opravdové kolo. 
12:03 05.09.2013 - Sportexo.cz -

Bezpečnost

Dobrý den, velice pěkný článek. Absolutně souhlasím, že zejména u dětí je téměř při jakémkoliv sportu nutná trpělivost a chrániče. Helma a rukavice jsou pro děti k nezaplacení a často se vyplatí do nich investovat. Děkuji za pěkný článek.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse