vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tvoří se mi cysty. Co teď?

12. prosince 2012

Tvoří se mi cysty. Co teď?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: laparoskopie vaječníky lékař cysty rakovina

preventan-mimiforum-banner

Až u devadesáti procent žen se někdy objeví cysta na vaječníku. Mnohé se však vstřebají samy, a tak se o nich jejich majitelky nikdy nedozví. Pokud však cysta roste, může způsobit problémy a vést k neplodnosti či život ohrožujícímu zánětu pobřišnice.

Koenzym Q10 + selen + zinek

Koenzym Q10 + selen + zinek, doplněk stravy, obsahuje unikátní kombinaci tří složek- koenzym Q10 s garantovanou Kaneka Q10™ účinností, selen a zinek, které hrají důležitou roli v lidském zdraví. Selen se v přípravku vyskytuje ve své přírodní formě jako selenomethionin, což jsou kvasnice obohacené selenem. Tato organická forma selenu je organismem vysoce vstřebatelná. Selen přispívá k antioxidační ochraně buněk, k udržení normální funkce imunitního systému aj. Zinek podporuje obranyschopnost organismu, zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů a pleti.

koenzim

Doplněk stravy

Více ZDE

„Když mi doktor na běžné prohlídce řekl, že mám cysty, vyděsila jsem si. Myslela jsem totiž na to nejhorší. Pak jsem si to ale vyhledala na internetu a zjistila, že tento problém je u žen celkem běžný a že se cysty často samy vstřebají. Doufám, že to bude i můj případ. Musím říct, že jsem se v první chvíli bála rakoviny. Teď už jsem mnohem klidnější,“ mluví o své zkušenosti s cystami Soňa (34).

Co jsou to cysty

Cysty nejsou vlastně nic jiného, než duté útvary naplněné tekutinou, které jsou ohraničeny od okolní tkáně. Na vaječnících bývají umístěny pod jejich povrchovou blánu a jsou většinou nezhoubného původu. Často se vstřebají samy, ale v některých případech je nezbytná laparoskopická operace. Cyst existuje řada druhů. U 5 % žen se objevuje tzv. syndrom polycystických ovarií. Mluvíme o něm v případě, že se u ženy objeví více než osm cyst najednou. Za cystu se pak většinou považují útvary větší než 2 cm.

MIMIFORUM zjistilo:

Pro syndrom polycystických ovarií je jednou z nejčastějších ženských hormonálních poruch. Stojí za ním nadprodukce mužského pohlavního hormonu, androgenu a typická je pro něj anovulace, a tedy i problémy s plodností. Ženy nemohou otěhotnět, anebo mají vysoké riziko potratů. Neplodnost je zároveň nejobávanější komplikací potíží s cystami.

Proč se tvoří cysty

Důvodů, proč se cysty tvoří, je více. Nejčastěji se však mluví o hormonálních změnách, proto se často vyskytují u žen po porodu. Většina cyst se objevuje v období ovulace. Pokud se neuvolnilo vajíčko, vaječník se naplní tekutinou. Tyto cysty často samy zmizí po několika menstruačních cyklech, avšak je třeba je sledovat. V případě, že se objeví, je důležitý dohled lékaře. Pokud by totiž cysta praskla, může dojít k zánětu pobřišnice, který je velmi nebezpečný. 

Tip MIMIFORA:

Pokud se vám tvoří cysty, je vhodná dieta s nízkým obsahem estrogenu, tedy málo tuků, masa, vajec, sýra a mléčných výrobků. Důležité je také omezit příjem cukru, vynechat alkohol a kávu. Doporučuje se naopak jíst dostatek celozrnné potravy, zelenou listovou zeleninu, ryby, tofu a ovoce. K tomu je třeba přidat pravidelný pohyb, a pokud trpíte nadváhou, je velmi vhodné snížení hmotnosti. Doporučuje se také pít čaje na podporu jaterní činnosti, protože mnozí odborníci soudí, že bývají v době vzniku cyst oslabena právě játra.

Cysty nepodceňujte

Zatímco malé cysty většinou lékař odhalí náhodně při pravidelné prohlídce, větší cysty mají své typické projevy, které ženy přivedou k lékaři. Ten určí další postup. Někdy stačí cysty jen sledovat, jindy je možné jejich odsátí poševní cestou, v dalších případech je nezbytný laparoskopický zákrok. Je však nutné situaci nepodcenit, protože cysty sice bývají nezhoubné, ale mohou vést k neplodnosti a ve vzácných případech se může vyvinout i rakovina vaječníků.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak poznáte, že můžete mít cystu

-       Cítíte tlak v břiše, ale i na močový měchýř a střeva.

-       Typická je bolest v pánvi.

-       Objevuje se bolest při pohlavním styku.

-       Menstruace je jiná, než je u vás zvykem. Může být silnější, slabší i nepravidelná, a může také zcela zmizet.

-       Na těle i na obličeji pozorujete zvýšený růst ochlupení. Především v místech typických pro muže.

-       Přibýváte na váze.

-       Projevují se u vás úzkosti a deprese.

-       Může se horšit pleť a objevit akné.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse