vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tři králové: Největší zajímavosti nejen pro děti

6. ledna 2015

Tři králové: Největší zajímavosti nejen pro děti

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Ježíš koleda sbírka Tři králové tradice

preventan-mimiforum-banner

Každý rok 6. ledna přicházejí Tři králové – a s nimi i různé tradice, které se na mnoha místech dodržují. Které to jsou?

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

I když Tři králové každoročně přicházejí 6. ledna, jen málokteré dítě dne ví, kdo to vlastně Tři králové jsou a jaké tradice a zvyky se k tomuto dni vážou. Zde je malý návod, co jim prozradit!

 

Kdo jsou Tři králové

Šlo o »mudrce od východu«, kteří se podle Bible přišli Ježíši krátce po jeho narození poklonit. Později se jejich počet upřesnil na tři a byla jim přidělena nejen jména, ale i dary, které do Betléma přinesli. Kadidlo, myrha a zlato. Šlo o dary velké hodnoty, které měly představovat v té době všechna známá skupenství. Tři králové, kterým se od 7. století dostalo jmen Kašpar, Melichar a Baltazar, jsou uctíváni také jako patroni poutníků a hříšníků. Často bývají zobrazování jako mladík, dospělý muž a stařec, což má představovat všechna období lidského života.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Dodržované tradice

 

-          Ke svátku Tří králů patřila tradičně koleda. Koledníci se na ni vydávali se slovy „My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujeme vám“. Původně na ni chodili žáci, kantoři i duchovní, kteří obydlí kropili svěcenou vodou a vykuřovali kadidlem.

-          V předvečer svátku Tří králů se dodnes světí křída a voda, kterou se pak světila obydlí. Písmena, která se se na Tři krále píší nad dveře domu svěcenou křídou, ale nejsou iniciály jmen Tří králů. Šlo o zkratku věty »Christus (K) mansionem Benedikt« (Kristus ať požehná příbytku). Mezi slovy pak nejsou znaménka plus, ale křížky, které symbolizují Nejsvětější trojici – Otce, Syna a Ducha svatého. Poslední křížek by měl být uvedený na konci za písmenem B.

-          Podobně jako na Štědrý den se i na Tři krále lilo olovo a věštila se z něj budoucnost. Pokud tvar olova připomínal nějaký nástroj, ukazovalo to dívkám povolání, za které se provdají.

 

Tři králové v ulicích deti-a-rodina-tri-kralove-ii-sxc-nahled

Tři krále můžete potkat v ulicích i dnes! Každý rok, už od roku 2000, se totiž koná tradiční Tříkrálová sbírka. Pořádá ji Česká katolická charita a celá akce navazuje na koledování, které bylo dřív pro tento den typické. Jde o celorepublikovou sbírku, která letos probíhá od 1. do 14. ledna. Trojice dětí v kostýmech musí být doprovázena dospělým a vždy vybavena zapečetěnou kasičkou a průkazkou. Díky ní můžete odlišit skutečné koledníky od falešných, kterých bohužel v posledních letech přibylo. Výtěžek jde na pomoc nemocným a hendikepovaným lidem a osobám v nouzi. Přispět můžete i formou dárcovské DMS, kartou či převodem na účet. Více na www.trikalovasbirka.cz.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse