vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tři králové jsou tu: Největší zajímavosti

6. ledna 2014

Tři králové jsou tu: Největší zajímavosti

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: zvyk koleda 6. leden Tři králové tradice

preventan-mimiforum-banner

Svátek Tří králů každoročně připadá na 6. ledna. V dnešní době však jde často mimo nás a příliš o něm nevíme. Přinášíme hlavní otázky a odpovědi, které se k němu vážou. 

Ostropestřec Plus Farmax® (doplněk stravy) obsahuje kombinaci dvou bylin, ostropestrce mariánského (Silybum marianum) a klanoprašky čínské (Schizandra chinensis), ve formě standardizovaných bylinných extraktů v želatinových tobolkách s obsahem min. 80% silymarinu. Navíc s obsahem cholinu, který přispívá k normálnímu metabolismu lipidů a k udržení normální činnosti jater.

ostropestrec-60-cz-3d-nahled

Na 6. ledna každoročně připadá svátek Tří králů. Přinášíme nejčastější otázky a odpovědi, které se k němu vážou.

 

Jak zní správně název svátku, který se slaví 6. ledna?  
 

Slavnost Zjevení Páně. I když 6. leden máme zažitý pod označením Tři králové, v katolické církvi se správě nazývá jinak. Jde o svátek, který připomíná sebezjevení Boha v osobě Ježíše Krista a první zmínku o něm najdeme už ve 3. století. Můžeme se setkat také s názvem Epifanie, která v překladu znamená Zjevení.

 

Proč jsou králové tři a odkud se vzali?

 

Jde o »mudrce od východu«, kteří se podle Bible přišli Ježíši krátce po jeho narození poklonit. Později se jejich počet upřesnil na tři a byla jim přidělena nejen jména, ale i dary, které do Betléma přinesli. Kadidlo, myrha a zlato. Šlo o dary velké hodnoty, které měly představovat v té době všechna známá skupenství. Tři králové, kterým se od 7. století dostalo jmen Kašpar, Melichar a Baltazar, jsou uctíváni také jako patroni poutníků a hříšníků. Často bývají zobrazování jako mladík, dospělý muž a stařec, což má představovat všechna období lidského života.

 

Proč se nade dveře domů píší písmena K+M+B+? tema-tydne-tri-kralove-jsou-tu-ii-nahled 

Nejde o zkratky jmen, jak si většina lidí myslí. Jde o zkratku věty »Christus (K) mansionem Benedikt« (Kristus ať požehná příbytku). Znaky mezi slovy nejsou znaménka plus, ale křížky, které symbolizují Nejsvětější trojici – Otce, Syna a Ducha svatého. Poslední křížek by měl být uvedený na konci za písmenem B.

 

Patří ke třem králům také tradiční koleda?

Ano. Koledníci se na ni vydávali se slovy „My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujeme vám“. Původně na ni chodili žáci, kantoři i duchovní, kteří obydlí kropili svěcenou vodou a vykuřovali kadidlem.

 

Jaké další zvyky se vážou ke Třem králům?

V předvečer svátku Tří králů se světí křída a voda, kterou se pak světila obydlí.  Podobně jako na Štědrý den se slévalo olovo a věštila se z něj budoucnost. Pokud tvar olova připomínal nějaký nástroj, ukazovalo to dívkám povolání, za které se provdají.

 

Co je to Tříkrálová sbírka?

Na začátku ledna u nás kolem Tří králů v pravidelně startuje Tříkrálová sbírka. Pořádá ji Česká katolická charita a celá akce navazuje na koledování, které bylo dřív pro tento den typické. Jde o celorepublikovou sbírku, která letos probíhá do 14. ledna. Trojice dětí v kostýmech je doprovázena dospělým a vždy vybavena zapečetěnou kasičkou a průkazkou. Díky ní můžete odlišit skutečné koledníky od falešných, kterých v posledních letech přibylo. Výtěžek jde na pomoc nemocným a hendikepovaným lidem a osobám v nouzi.

 

Tip MIMIFORA:

Postavy tří králů jsou také součástí betlémů. Celoročně je můžete vidět například v Třebechovicích pod Orebem.

 

Text: lju

Foto: Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse