vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tři králové: 5 věcí, které musíte vědět

3. ledna 2013

Tři králové: 5 věcí, které musíte vědět

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: církev sbírka 6. leden Tři králové děti

preventan-mimiforum-banner

Svátek Tří králů připadá na 6. leden. Jen málokdo ale dnes zná jeho původ a tradice, které se k němu vážou. 

Tři králové tradičně připadají na 6. ledna a pomalu jimi končí celé vánoční období. Zjistili jsme pět věcí, které je dobré o tomto dnu vědět.

1. Slavnost Zjevení Páně

Slavnost Zjevení Páně. Tak zní správně název svátku, který v katolické církvi slavíme 6. ledna. Do podvědomí lidí se však zapsal jako Tři králové. Jde o svátek, který připomíná sebezjevení Boha v osobě Ježíše Krista a první zmínku o něm najdeme už ve 3. století. Můžeme se setkat také s názvem Epifanie, která v překladu znamená Zjevení.

2. Kašpar, Melichar, Baltazar deti-a-rodina-tri-kralove-ii-sh-nahled

Podle Bible se přišli Ježíši krátce po jeho narození poklonit »mudrci od východu«. Až mnohem později se však jejich počet upřesnil na tři a byla jim přidělena nejen jména, ale i dary, které do Betléma přinesli. Kadidlo, myrha a zlato. Šlo o dary velké hodnoty, které měly představovat v té době všechna známá skupenství. Tři králové, kterým se od 7. století dostalo jmen Kašpar, Melichar a Baltazar, jsou uctíváni také jako patroni poutníků a hříšníků. Často bývají zobrazování jako mladík, dospělý muž a stařec, což má představovat všechna období lidského života.

3. K+M+B+ nade dveřmi

Dodnes se setkáváme se třemi písmeny, které se na Tři krále píší nad dveře domu svěcenou křídou. Většina lidí je přesvědčena, že jde o zkratky jejich jmen – Kašpar, Melichar a Baltazar. Pravda je ale jinde – šlo o zkratku věty »Christus (K) mansionem Benedikt« (Kristus ať požehná příbytku). Důležité je také vědět, že mezi slovy nejsou znaménka plus, ale křížky, které symbolizují Nejsvětější trojici – Otce, Syna a Ducha svatého. Poslední křížek by měl být uvedený na konci za písmenem B.

4. Tradiční koleda

Ke svátku Tří králů se původně vázala i tradiční koleda. Slova „My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujeme vám“ zná asi každý. Zároveň šlo o poslední den ve vánočním období, kdy se koledníci na koledu vydávali. Celé vánoční období pak končí první nedělí po svátku Tří králů. Do té doby by se také měl odstrojit vánoční stromeček. Pro pravoslavné věřící ale Vánoce 6. lednem teprve začínají.

5. Tříkrálová sbírka

Již třináct let, od roku 2000, u nás v tomto období startuje pravidelná Tříkrálová sbírka. Pořádá ji Česká katolická charita a celá akce navazuje na koledování, které bylo dřív pro tento den typické. Jde o celorepublikovou sbírku, která letos probíhá od 2. do 15. ledna. Trojice dětí v kostýmech je doprovázena dospělým a vždy vybavena zapečetěnou kasičkou a průkazkou. Díky ní můžete odlišit skutečné koledníky od falešných, kterých bohužel v posledních letech přibylo. Výtěžek jde na pomoc nemocným a hendikepovaným lidem a osobám v nouzi.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse