vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Trápí mě afty. Rady, jak s nimi zatočit

12. prosince 2016

Trápí mě afty. Rady, jak s nimi zatočit

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: desinfekce Afty bolest ústa imunita

preventan-mimiforum-banner

Drobné vřídky v ústech, které ovšem bolí tak, že vám dělá problémy jíst, pít i mluvit. To jsou afty, které dokážou být velmi nepříjemné. Zjišťovali jsme, co na ně platí. 

Bumet tbl.30

  • Doplněk stravy
  • Unikátní kombinace kyseliny listové s vitaminy B12 a B6
  • Kombinace těchto látek přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu, škodlivého produktu látkové přeměny
  • Vitamin B6, B12 a kyselina listová přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání, přispívají k normální funkci imunitního systému a k normální psychické činnosti

bumet-nahled

V ústech vás bolí tak, že nemůžete jíst, dokonce ani pořádně pít. Velký problém vám dělá i mluvení. Máte totiž plnou pusu aft.

MIMIFORUM zjistilo:

Co jsou to afty

Drobné vřídky v ústech i na jazyku, většinou bílé, anebo nažloutlé, které však dokážou pořádně znepříjemnit život. Bývají virového původu, a díky tomu i nakažlivé. Podle odborníků na ně trpí až pětina lidí, a objevit se mohou nejen v době snížené imunity, ale i při nedostatku některých vitaminů, ve stresu, či dokonce před menstruací.

Drobné vřídky, velká bolest

Každý, kdo měl alespoň jednou v ústech afty, potvrdí, jak nepříjemné mohou být. Drobné vřídky totiž bolí jako čert, a tak máte v hlavě jedinou myšlenku – co nejrychleji se jich zbavit. Můžete vyzkoušet speciální vodičky z lékárny, anebo homeopatika. Existuje však mnohem více věcí, které na afty fungují. Přinášíme ty hlavní z nich.

Tipy, jak na afty

  • Posilujte imunitu. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, v zimě můžete tělu dodat vitaminy a minerály také pomocí doplňků stravy. Velmi důležitý je přísun vitaminů B a C.

  • Vypalte je. Je to bolestivé, ale prý to dobře funguje. Když se afty objeví, namočte vatovou tyčinku do silnějšího alkoholu a přikládejte na afty. Je třeba vydržet nápor největší bolesti, jinak tato metoda nebude účinkovat. Abyste následně ústní dutinu zklidnila, doporučuje se na bolavá místa přiložit řepík, který zklidňuje a desinfikuje zároveň.

  • Zkuste propolis. Na afty prý dobře zabírá také propolisová tinktura, kterou si ústa vyplachujete. Pozor ale na případné alergie, které propolis může způsobovat.

  • Pomáhá i šalvěj. Jedna z mnoha babských rad říká, že na afty pomáhá šalvěj. Můžete si jej připravit sama, anebo v lékárně koupíte šalvějovou tinkturu. Kloktat je třeba pravidelně, alespoň třikrát denně.

  • Dejte si borůvky. Nejen, že jsou chutné, ale na afty fungují přímo skvěle. Stačí si jich dopřát větší množství každý den. Mohou být čerstvé i kompotované a obsahují třísloviny, které se s aftami pomáhají vypořádat. Navíc ústa lehce desinfikují.

  • Vyzkoušejte heřmánek. Uvařte si heřmánkový čaj, který můžete popíjet, ústa jím vyplachovat, anebo jej nalít do tvořítek na led a zmrazit. Pokud pak ledové kostky necháte v puse rozpouštět, pomůže vám to od bolesti, a navíc heřmánek bude ústa hojit.

Zajímavosti MIMIFORA:

 Vznik aft podporuje kouření. Proto je vhodné se mu vyvarovat.

Správná péče o zuby má na afty nemalý vliv. Pravidelně si je čistěte, choďte také dvakrát ročně na preventivní prohlídky k zubaři.

Pokud na afty trpíte, doporučuje se výrazně omezit konzumaci kořeněných jídel, ale i kávy. Vše totiž příliš dráždí sliznici, a tak afty mají větší šanci zaútočit.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse