banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Trápí mě afty. Rady, jak s nimi zatočit

12. prosince 2016

Trápí mě afty. Rady, jak s nimi zatočit

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: desinfekce Afty bolest ústa imunita

preventan-mimiforum-banner

Drobné vřídky v ústech, které ovšem bolí tak, že vám dělá problémy jíst, pít i mluvit. To jsou afty, které dokážou být velmi nepříjemné. Zjišťovali jsme, co na ně platí. 

Bumet tbl.30

  • Doplněk stravy
  • Unikátní kombinace kyseliny listové s vitaminy B12 a B6
  • Kombinace těchto látek přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu, škodlivého produktu látkové přeměny
  • Vitamin B6, B12 a kyselina listová přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání, přispívají k normální funkci imunitního systému a k normální psychické činnosti

bumet-nahled

V ústech vás bolí tak, že nemůžete jíst, dokonce ani pořádně pít. Velký problém vám dělá i mluvení. Máte totiž plnou pusu aft.

MIMIFORUM zjistilo:

Co jsou to afty

Drobné vřídky v ústech i na jazyku, většinou bílé, anebo nažloutlé, které však dokážou pořádně znepříjemnit život. Bývají virového původu, a díky tomu i nakažlivé. Podle odborníků na ně trpí až pětina lidí, a objevit se mohou nejen v době snížené imunity, ale i při nedostatku některých vitaminů, ve stresu, či dokonce před menstruací.

Drobné vřídky, velká bolest

Každý, kdo měl alespoň jednou v ústech afty, potvrdí, jak nepříjemné mohou být. Drobné vřídky totiž bolí jako čert, a tak máte v hlavě jedinou myšlenku – co nejrychleji se jich zbavit. Můžete vyzkoušet speciální vodičky z lékárny, anebo homeopatika. Existuje však mnohem více věcí, které na afty fungují. Přinášíme ty hlavní z nich.

Tipy, jak na afty

  • Posilujte imunitu. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, v zimě můžete tělu dodat vitaminy a minerály také pomocí doplňků stravy. Velmi důležitý je přísun vitaminů B a C.

  • Vypalte je. Je to bolestivé, ale prý to dobře funguje. Když se afty objeví, namočte vatovou tyčinku do silnějšího alkoholu a přikládejte na afty. Je třeba vydržet nápor největší bolesti, jinak tato metoda nebude účinkovat. Abyste následně ústní dutinu zklidnila, doporučuje se na bolavá místa přiložit řepík, který zklidňuje a desinfikuje zároveň.

  • Zkuste propolis. Na afty prý dobře zabírá také propolisová tinktura, kterou si ústa vyplachujete. Pozor ale na případné alergie, které propolis může způsobovat.

  • Pomáhá i šalvěj. Jedna z mnoha babských rad říká, že na afty pomáhá šalvěj. Můžete si jej připravit sama, anebo v lékárně koupíte šalvějovou tinkturu. Kloktat je třeba pravidelně, alespoň třikrát denně.

  • Dejte si borůvky. Nejen, že jsou chutné, ale na afty fungují přímo skvěle. Stačí si jich dopřát větší množství každý den. Mohou být čerstvé i kompotované a obsahují třísloviny, které se s aftami pomáhají vypořádat. Navíc ústa lehce desinfikují.

  • Vyzkoušejte heřmánek. Uvařte si heřmánkový čaj, který můžete popíjet, ústa jím vyplachovat, anebo jej nalít do tvořítek na led a zmrazit. Pokud pak ledové kostky necháte v puse rozpouštět, pomůže vám to od bolesti, a navíc heřmánek bude ústa hojit.

Zajímavosti MIMIFORA:

 Vznik aft podporuje kouření. Proto je vhodné se mu vyvarovat.

Správná péče o zuby má na afty nemalý vliv. Pravidelně si je čistěte, choďte také dvakrát ročně na preventivní prohlídky k zubaři.

Pokud na afty trpíte, doporučuje se výrazně omezit konzumaci kořeněných jídel, ale i kávy. Vše totiž příliš dráždí sliznici, a tak afty mají větší šanci zaútočit.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa