7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

12. prosince 2016
Trápí mě afty. Rady, jak s nimi zatočit
Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: desinfekce Afty bolest ústa imunita
Drobné vřídky v ústech, které ovšem bolí tak, že vám dělá problémy jíst, pít i mluvit. To jsou afty, které dokážou být velmi nepříjemné. Zjišťovali jsme, co na ně platí.
Bumet tbl.30
- Doplněk stravy
- Unikátní kombinace kyseliny listové s vitaminy B12 a B6
- Kombinace těchto látek přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu, škodlivého produktu látkové přeměny
- Vitamin B6, B12 a kyselina listová přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání, přispívají k normální funkci imunitního systému a k normální psychické činnosti
V ústech vás bolí tak, že nemůžete jíst, dokonce ani pořádně pít. Velký problém vám dělá i mluvení. Máte totiž plnou pusu aft.
MIMIFORUM zjistilo:
Co jsou to afty
Drobné vřídky v ústech i na jazyku, většinou bílé, anebo nažloutlé, které však dokážou pořádně znepříjemnit život. Bývají virového původu, a díky tomu i nakažlivé. Podle odborníků na ně trpí až pětina lidí, a objevit se mohou nejen v době snížené imunity, ale i při nedostatku některých vitaminů, ve stresu, či dokonce před menstruací.
Drobné vřídky, velká bolest
Každý, kdo měl alespoň jednou v ústech afty, potvrdí, jak nepříjemné mohou být. Drobné vřídky totiž bolí jako čert, a tak máte v hlavě jedinou myšlenku – co nejrychleji se jich zbavit. Můžete vyzkoušet speciální vodičky z lékárny, anebo homeopatika. Existuje však mnohem více věcí, které na afty fungují. Přinášíme ty hlavní z nich.
Tipy, jak na afty
-
Posilujte imunitu. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, v zimě můžete tělu dodat vitaminy a minerály také pomocí doplňků stravy. Velmi důležitý je přísun vitaminů B a C.
-
Vypalte je. Je to bolestivé, ale prý to dobře funguje. Když se afty objeví, namočte vatovou tyčinku do silnějšího alkoholu a přikládejte na afty. Je třeba vydržet nápor největší bolesti, jinak tato metoda nebude účinkovat. Abyste následně ústní dutinu zklidnila, doporučuje se na bolavá místa přiložit řepík, který zklidňuje a desinfikuje zároveň.
-
Zkuste propolis. Na afty prý dobře zabírá také propolisová tinktura, kterou si ústa vyplachujete. Pozor ale na případné alergie, které propolis může způsobovat.
-
Pomáhá i šalvěj. Jedna z mnoha babských rad říká, že na afty pomáhá šalvěj. Můžete si jej připravit sama, anebo v lékárně koupíte šalvějovou tinkturu. Kloktat je třeba pravidelně, alespoň třikrát denně.
-
Dejte si borůvky. Nejen, že jsou chutné, ale na afty fungují přímo skvěle. Stačí si jich dopřát větší množství každý den. Mohou být čerstvé i kompotované a obsahují třísloviny, které se s aftami pomáhají vypořádat. Navíc ústa lehce desinfikují.
-
Vyzkoušejte heřmánek. Uvařte si heřmánkový čaj, který můžete popíjet, ústa jím vyplachovat, anebo jej nalít do tvořítek na led a zmrazit. Pokud pak ledové kostky necháte v puse rozpouštět, pomůže vám to od bolesti, a navíc heřmánek bude ústa hojit.
Zajímavosti MIMIFORA:
Vznik aft podporuje kouření. Proto je vhodné se mu vyvarovat.
Správná péče o zuby má na afty nemalý vliv. Pravidelně si je čistěte, choďte také dvakrát ročně na preventivní prohlídky k zubaři.
Pokud na afty trpíte, doporučuje se výrazně omezit konzumaci kořeněných jídel, ale i kávy. Vše totiž příliš dráždí sliznici, a tak afty mají větší šanci zaútočit.
Text: asm
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!