vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Trampolína pro děti: Výhody a rizika

6. května 2014

Trampolína pro děti: Výhody a rizika

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: trampolína skákání Sport děti mozek

preventan-mimiforum-banner

Většina rodičů je z představy trampolíny pro své děti nadšená. Zabaví je a mají svůj klid. Jenže už neřeší, že jde o místo, kde dochází k velkému množství, někdy i velmi vážných, zranění.

Pozor na trampolíny, mohou dětem ublížit, varují někteří odborníci. Většina rodičů to ale nechce slyšet a tím, co se může při skákání přihodit, se příliš nezabývá. Děti totiž trampolíny baví, a tak pokud ji mají doma na zahradě, mají rodiče klid. Jenže trampolíny mohou být nebezpečnější, než dopravní nehoda!

 

Hrozí zranění

Američtí pediatři se na trampolíny dívají nedůvěřivě. Ročně totiž mluví až o 100 000 evidovaných zraněních, která se stanou právě při skákání. Tři čtvrtiny úrazů pak nastalo ve chvíli, kdy skákalo více osob najednou, a to hlavně tehdy, když byli skákající velmi odlišné hmotnosti. Zranění ale hrozí i v případě, že skáče pouze jeden a nejde o žádné banality. Časté bývají zlomeniny a vyvrtnuté kotníky, každý sedmý úraz pak zasahuje hlavu či páteř. Jedno zranění z dvou set pak bývá s trvalými neurologickými následky.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní zranění na trampolínách a kdy k nim dochází

-          43 % zranění dolních končetin (např. zlomeniny, výrony).

-          36 % zranění horních končetin.

-          15 % zranění hlavy a krku.

-          15 % úrazů se stalo dětem do 4 let.

-          43 % úrazů se stalo dětem od 5 do 9 let.

-          28 % úrazů se stalo dětem od 10 do 14 let.

 

Zranění větší, než při nehodě deti-a-rodina-trampolina-pro-deti-ii-sxc-nahled

Švédští vědci přišli se zajímavým zjištěním. Podle nich hrozí dětem na trampolínách až dvakrát větší riziko zranění, než při dopravní nehodě. Odborníci doporučují používat ochranné sítě, zajistit měkký povrch v bezprostředním okolí trampolíny a nenechávat skákat více dětí bez dozoru. A už vůbec ne zcela odlišných váhových kategorií.

 

Škodí mozku

V souvislosti s trampolínou se objevují i názory, že může škodit mozku. Zvlášť skepticky se na ni dívají neurochirurgové. Otřesy dětského mozku mohou například vést k poškození nerv a cév, což se ale neprojeví ihned, ale až po nějaké době, kdy už pak nemusí být přímo spojovány s trampolínou. I když ta byla podnětem. Pokud tedy uvažujete o pořízení trampolíny pro své děti, dobře zvažte pro a proti. Dětem do tří let se pak pobyt na ní nedoporučuje, i když rodiče to většinou neřeší. Následky všakn mohou být vážné.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní výhody trampolín pro děti

 

-          Zlepšují koordinaci pohybů.

-          Protahují a posilují tělo.

-          Zlepšují sílu, výdrž i kondici.

-          Zlepšují rovnováhu.

-          Skákání je zábavné, odbourává stres a starosti.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse