vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Toxoplazmóza v těhotenství: Takto vás může ohrozit!

20. ledna 2015

Toxoplazmóza v těhotenství: Takto vás může ohrozit!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: kočky toxoplazmóza potrat nemoc těhotenství

preventan-mimiforum-banner

Nákaza toxoplazmózou může být pro těhotnou ženu velmi nebezpečná. Dítě se může narodit vážně postižené a může dojít také k úmrtí. Proto je dobré dodržet pár základních pravidel a před nákazou se bránit. 

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Velmi nebezpečná nemoc pro těhotné ženy, protože v řadě případů vede k potratu a k nemožnosti donošení dítěte, případně způsobí vážné vývojové vady. Infekce totiž prochází před placentu do plodu a poškozuje ho. To je toxoplazmóza. Zatímco u většiny lidí by proběhla jen s mírnými příznaky či bez příznaků, u těhotných žen mívá fatální následky.

 

Nemoc přenášejí kočky

Nemoc má na svědomí prvok Toxoplasma gondii a nejčastějším způsobem nákazy je přenos kočkou, respektive jejím trusem a nákaza ústy. Bohužel zárodky toxoplazmózy jsou schopny přežívat velmi dlouho, dokonce až jeden rok. A tak je možné se nakazit i z písku či zeminy – třeba na pískovišti či dětském hřišti. Vzácnějším způsobem nákazy je pokousání nakaženým zvířetem.

 

Nákaza z potravin

Velmi častou možností nákazy je nedostatečně tepelně upravené maso. Při teplotě vyšší než 66,0 C se ale zárodky ničí, proto je zvlášť v těhotenství důležité dbát na dostatečnou tepelnou úpravu. Pozor i na ovoce a zeleninu. I ta může být kontaminovaná, proto je důležité ji dostatečně omýt a oloupat. Velký pozor na vlastní zeleninu ze zahrádky – zdánlivá biomrkev totiž může být kontaminovaná trusem jakékoli kočky z okolí. Pozor také na kontaminovanou vodu!

 

MIMIFORUM zjistilo:

Nakažená je až třetina lidí!

I když prvok se rozmnožuje ve střevě kočkovitých šelem, člověk může být jeho mezihostitelem. Podle některých studií ho může v sobě nosit až třetina lidí, avšak vůbec o tom neví. I přesto, že jim žádné problémy nezpůsobuje, v těle pracuje. Vědci dokonce tvrdí, že může měnit tvar tváře a vzhled, který je u mužů mužnější. Může také ovlivnit psychiku a chování. Lidé nosící v sobě tohoto parazita, mají až třikrát vyšší riziko dopravních nehod.

 

Nebezpečí ve všech trimestrech deti-a-rodina-toxoplazmoza-v-tehotenstvi-ii-sxc-nahled

Pokud se žena nakazí v těhotenství poprvé, nevypadá to pro miminko dobře. Nebezpečná je ve všech třech trimestrech. Při nákaze v 1. trimestru bývá postižení plodu nejvyšší. Nákaza ale nemusí ve všech případech způsobit velké potíže, avšak častěji bývají následky vážné. Může dojít k postižení centrální nervové soustavy, postižení zraku, epilepsii, v krajních případech k úmrtí miminka ještě v děloze či chvíli po porodu.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Na toxoplazmózu se u nás testy u těhotných žen plošně neprovádějí. V případě podezření se nákaza zjišťuje z krve matky.

 

Co dělat preventivně

Co tedy dělat, aby se těhotné ženy nákaze vyhnuly? Vyhýbat se cizím kočkám a trusu všech koček, dostatečně tepelně upravovat všechny druhy masa, jíst jen dobře omytou a očištěnou zeleninu a ovoce, důkladně si mýt ruce, při práci na zahradě používat rukavice, nekonzumovat syrová vejce, nepasterizované mléko a výrobky z něj. Máte-li doma kočku, vyhněte se čištění záchodku, během těhotenství by tuto práci měl zastat někdo jiný.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse