vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy na výlety za krásami rašelinišť

24. července 2015

Tipy na výlety za krásami rašelinišť

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: naučná stezka rašeliniště děti rodina výlet

preventan-mimiforum-banner

Vydejte se na výlet za krásami rašelinišť! Netradiční výprava do přírody zaujme celou rodinu. A nové znalosti ocení zejména děti. Po prázdninách se jim totiž mohou hodit ve škole.

Kam se vydat na méně obvyklý výlet do přírody? Třeba za krásami rašelinišť! Děti i dospělé zaujmou jistě i naučné stezky, které těmito oblastmi vedou. A z informačních panelů se dozví vše o přírodě a tajemství rašelinišť.

 

Černohorské rašeliniště

Státní přírodní rezervace Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších a jeho stáří se odhaduje na 6000 let. Najdete jej zhruba kilometr od lanovky z Jánských Lázní na vrchol Černé hory, v sedle mezi Černou a Světlou horou, při pramenech Černého potoka. Vede tu naučná stezka Černohorské rašeliniště, která začíná právě u stanice lanovky. Je dlouhá 3,5 km a končí u Pardubických Bud. Součástí stezky, která je přístupná až do října, je i dřevěná vyhlídková věž s rozhledem na rašelinnou louku. Nejlepším časem pro návštěvu je červenec díky množství kvetoucích rostlin.


Božídarské rašeliniště

Západně od Božího Daru, ve výšce 940 až 1115 m n.n. najdete národní přírodní rezervaci, která je největší rozlohou v Krušných horách. Vede jím Naučná stezka Božídarské rašeliniště, která rozhodně stojí za návštěvu. Měří 3,2 km a začíná u infocentra Boží Dar. Převážná část stezky s 12 informačními panely vede po povalových chodnících, a tak nebude problém ji zvládnout ani s dětmi. Dozvíte se spoustu informací o rašeliništích, a když budete mít procházek málo, můžete se na konci napojit na další oblíbenou stezku Blatenský příkop.

 

Soumarské rašeliniště

Naučná stezka nabízí pohled do světa šumavských rašelinišť. Představuje vývoj i současný stav nedávno ještě k průmyslové těžbě využívaného rašeliniště, které se s pomocí člověka obnovuje, a navrací se tak jeho původní charakter i funkce v přírodě. Stezka je dlouhá 1,5 km, z toho 600 metrů jdete po povalovém chodníku. Je otevřena denně od června do října, poté je z důvodu výskytu silně ohroženého tetřívka obecného až do jara zavřená. Vydejte se na ni za krásami Šumavy proto ideálně v létě. Stezka končí u 10 m vysoké věže, ze které budete mít na rašeliniště krásný výhled.

 

Naučná stezka Červené blato tip-na-vylet-vylety-za-krasami-raselinist-ii-cz-nahled

Národní přírodní rezervace Červené blato se nachází v jižní části Chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Třeboňsko, 18 km jižně od Třeboně. Patří ke skupině třeboňských rašelinišť a zdejší naučná stezka je dlouhá 4 km. T velké části kopíruje bývalé zpevněné komunikace využívané při těžbě rašeliny a prochází nejpestřejšími částmi rašeliniště. Terén není obtížný, a tak jej zvládnou i děti. Najdete na ní 9 informačních panelů s největšími zajímavostmi.

 

Text: asm

Foto: Czechtourism.cz

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse