vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak zastavit laktaci

10. června 2014

Tipy, jak zastavit laktaci

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: odstříkávání laktace mléko kojení léky

preventan-mimiforum-banner

I když chcete kojit dlouho, mohou nastat situace, kdy je třeba kojení ukončit a miminko odstavit. Pak ale nastává problém s nadbytečnou tvorbou mléka. Co se nejvíce osvědčilo na zastavení laktace? 

Potřebujete-li kojení ukončit náhle, může být někdy problém se zastavením laktace. Mléko se tvoří, i když nechcete, a to může přinést zdravotní problémy. Jak tedy laktaci co nejdříve zastavit?

 

1. Studené zábaly

Chcete-li kojení zastavit, prsa chlaďte zábaly a ledujte. Vhodný je i studený tvaroh, který dáte na plenu a prsa lehce stáhnete. Naopak pozor na teplé obklady, které mléko naopak spouštějí.

 

2. Odstříkávání

Při pocitu přeplněných prsou mléko odstříkávejte, ale vždy jen do pocitu úlevy, ne víc. Pokud totiž odstříkáte jen do prvního pocitu úlevy, mléčná žláza na to zareaguje a mléka se bude postupně tvořit čím dál tím méně. Naopak pokud byste odstříkala až do pocitu prázdných prsou, kojení byste ještě podpořila.

 

Zajímavost MIMIFORA: deti-a-rodina-jak-zastavit-laktaci-ii-sh-nahled

Na dříve hojně doporučované stahování nalitých prsou se dnes názory různí. Zatímco někteří jej stále podporují, jiní radí se mu vyhnout, protože může způsobit spíše zdravotní problémy.

 

3. Mátový čaj a šalvěj

Zatímco některé bylinky kojení podporují, jinak naopak tvorbu mléka snižují. Mezi ně patří máta a šalvěj. Pokud chcete zastavit laktaci, pijte pravidelně mátový či šalvějový čaj. Udělají vám dobrou službu.

 

4. Homeopatika

Správný druh vám poradí v lékárně, anebo přímo zkušený homeopat. Mnoho žen s nimi má dobré zkušenosti, a tak jak při kojení, tak při zastavení laktace. Proto stojí za to je vyzkoušet.

 

5. Léky

Pokud nic nezabírá a máte se zastavením laktace problémy, poraďte se s lékařem. Ten může předepsat léky, které vám uleví a tvorbu mléka zastaví.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co nejíst a nepít, když chcete zastavit laktaci

-          Mléko a zakysané mléčné výrobky.

-          Mandle a mandlové mléko.

-          Obiloviny – ovesné vločky, ječné kaše, müsli a kávu z obilovin, např. Meltu.

-          Med, sušené ovoce, javorový sirup a jablečnou šťávu, fenykl a anýz.

-          Kojící čaje, sirupy a doplňky stravy na podporu kojení.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse