vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak vybrat studentskou židli

9. září 2013

Tipy, jak vybrat studentskou židli

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: záda student Židle páteř školák

preventan-mimiforum-banner

Vybrat správně židli pro školáka či studenta není úplně jednoduché. Aby si neničil záda a páteř, je třeba při výběru hlídat pár základních bodů. 

Správně zvolená pro věk, výšku, účel a dobu sezení. Taková by měla být židle pro školáka či studenta. Podle čeho se tedy při výběru řídit?

 

Židle pro školáky 6–12 let

-          Pokud chcete, aby dětem židle pár let vydržela, naučily se na ní správně a zdravě sedět, nehrbily si a nekřivily páteř, pak volte židli, která má možnost rozměrového nastavení. Samozřejmostí by mělo být nastavení výšky sedáku. Dítě sedící na židli by mělo mezi kolenem a lýtkem svírat úhel 900 a chodidly se dotýkat země. Velmi užitečnou funkcí je i nastavení hloubky sedu. Je to proto, aby se dítě při správném sezení opíralo o opěradlo a nehrbilo si záda.

-          Nekupujte židle pro dospělé, které jsou pro malé školáky moc velké a správné držení těla nepodporují.

-          Pro děti na prvním stupni není nutné kupovat židle s dalšími vymoženostmi, nastaveními a speciální funkce. Bohatě stačí možnost nastavení výšky a hloubky sedu.

-          Židle by měla být z kvalitních materiálů. Pro delší sezení je vhodný čalouněný sedák a minimální výška nastavení by měla být 34–35 cm nad zemí.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Dřevěná rostoucí židle

-          Na trhu existují také dřevěné rostoucí židle, které jsou vhodné pro již nejmenší děti kolem roku, ale i pro školáky a teenagery. Mají nastavitelnou výšku i hloubku sedáku i opěrky nohou, jsou pevné a stabilní a mívají tvarovanou opěrku zad. Židle rostou s dítětem a jsou vhodné až do patnácti let. Vyplatí se zde připlatit za kvalitní a známou značku, než ušetřit na méně kvalitních napodobeninách.

 

Židle pro studenty 12+

 -          Stejně jako u židle pro školáky je důležitá možnost nastavení výšky sedáku a hloubky sezení.

-          Vyplatí se koupit židli vybavenou područkami, ale i opěrkou hlavy. Starší studenti na ní při psaní úkolů a učení totiž tráví nepoměrně více času.

-          Zvolíte-li židli s houpací mechanikou, může přinést úlevu zádům i příjemnou relaxaci.

-          Materiály, ze kterých je židle vyrobena, by měly být kvalitní. Potahová látka by měla být stálobarevná a odolná proti otěru.

tema-tydne-tipy-jak-vybrat-studentskou-zidli-ii-sh-nahled-          Chcete-li studentovi nastavení židle co nejvíce ulehčit, volte takovou, při níž nastavíte sklon a výšku zádové opěrky i područek jedním pohybem.

-          Pro starší studenty se vyplatí zvážit koupi židlí, které jsou ergonomicky tvarované. To zajistí dynamické sezení, tedy snadnou změnu polohy trupu za stálé podpory zad.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
11:44 12.08.2015 - Alena -

Rostoucí nábytek

Rostoucí nábytek, stoly a židle je podle mě nejlepší řešení. Nejen že se to dá měnit s tím jak dítě roste, ale hlavně je to individuálně nastavitelné, ať už máte prcka nebo dlouhána. 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse