vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak usnadnit dětem nástup do školky

27. srpna 2013

Tipy, jak usnadnit dětem nástup do školky

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nástup mateřská školka kolektiv stres dítě

preventan-mimiforum-banner

S novým školním rokem nastupují nejen školáci do škol, ale i menší děti do mateřských školek. Ne každé však do ní jde s nadšením. Proto jim zkuste nástup co nejvíce usnadnit. 

Nástup do školky s sebou často přináší stres pro děti i rodiče, pláč, slzy a scény. Jak těm nejmenším usnadnit nástup do školky? Přinášíme pár tipů.

Dítě nestresujte

Pro dítě je nástup do mateřské školky velkým zlomem. Nastává pro něJ zcela jiný režim, než na který bylo doma zvyklé. Ocitá se v kolektivu vrstevníků, bez maminky, a to samo o sobě může být pro citlivější dítě velkým problémem. Pokud vy budete z nástupu do školky vystresovaná, dítě to vycítí a bude na tom ještě hůře. Proto zůstaňte v klidu a nestresujte. Vše související s nástupem do školky dělejte v poklidu, včetně ranního odchodu. Raději vstaňte dříve, ať se nemusíte honit, dítě popohánět a křičet.

Dodržujte rituály

Nástup do školky pro děti stresující je, naopak pevně zavedené rituály je většinou uklidňují. Připravte si proto malý rituál před tím, než odejdete do školky. Od buzení přes oblékání až po snídani. Stejný každý den. Můžete si přidat krátkou básničku či písničku, kterou si společně řeknete či zazpíváte před odchodem z domu, a pak se vydáte vstříc školce.

deti-a-rodina-jak-usnadnit-nastup-do-skolky-i-sh-nahled Dejte dětem jistotu

Malé děti, které se náhle ocitnou v cizím prostředí bez rodičů, potřebují maximální pocit jistoty. Mluvte s nimi o tom, jak dlouho ve školce zůstanou a kdy pro ně přijdete. A co je nejdůležitější – slíbený čas přesně dodržujte. Děti se budou cítit klidnější a pomalu u nich začne mizet strach, že se pro ně nevrátíte.

 

Zvolte vhodné oblečení

Pro někoho zdánlivá maličkost, pro malé děti však zásadní věc. Pokud nemáte potomka, který bez problémů zvládá zapínání zipů, druků, knoflíků či zavazování tkaniček od bot, vyberte mu do školky co nejjednodušší šatník. Boty na suché zipy, mikiny přes hlavu, avšak s dostatečně širokým otvorem apod. Dítě nebude tolik stresované, že by se nezvládlo rychle obléknout jako ostatní či nešťastné, že by se mu někdo smál.

Školkou nikdy nevyhrožujte

O školce s dětmi předem mluvte, ale vždy jen v dobrém. Pokud sama máte negativní zážitky, rozhodně je ze svého vyprávění vynechejte. Školkou byste nikdy neměla vyhrožovat, ani jí dítě strašit. Chcete-li, aby dítě do školky chodilo v klidu – a ještě k tomu rádo – musí k ní najít kladný vztah. A ten rozhodně nezíská výhružkami a negativním vyprávěním.

Motivujte, ale s mírou

Začíná-li dítě chodit do školky a moc se mu do ní nechce, můžete ho motivovat drobnou slíbenou odměnou. Když vydrží a nebude plakat, můžete zajít na zmrzlinu, dort, anebo pořídit nějakou maličkost. Pozor ale na to, aby vám to nepřerostlo přes hlavu a dítě pak odměnu nevyžadovalo každý den. Důležité je jej vždy chválit, a to klidně přehnaně, a naopak příliš nekritizovat, co se školky týká.

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse