vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak ukončit kojení

2. prosince 2016

Tipy, jak ukončit kojení

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: laktace odstavení kojení miminko dítě

preventan-mimiforum-banner

Kojení je pro maminku a dítě většinou příjemnou záležitostí, ale existují situace, kdy je třeba jej ukončit. Přinášíme tipy, jak na to. 

I když je mateřské mléko důležité a kojení pro maminku i miminko příjemnou záležitostí, nastane jednou čas ho ukončit. Třeba proto, že dítě už je příliš velké a na veřejnosti se vám sápe do výstřihu. Anebo proto, že se i ve dvou letech stále budí v noci a dožaduje se kojení a vás to vyčerpává. Zkrátka důvodů, proč se maminka rozhodne dítě odstavit, může být celá řada. Zjišťovali jsme, jak to udělat, abyste to zvládla co nejlépe.

Postupné ukončení kojení deti-a-rodina-tipy-jak-ukoncit-kojeni-ii-sh-nahled

Je-li to možné a nebrání-li vám v tom nějaký vážný důvod, jako je nemoc, léky apod., je nejméně násilnou cestou postupné ukončování kojení. I přesto musíte počítat s tím, že se budete muset obrnit trpělivostí. Některé děti jsou na kojní závislé natolik, že se ho prostě nehodlají vzdát.

Tip MIMIFORA:

Jak postupně ukončit kojení

  • Vynechejte kojení, o které má dítě nejmenší zájem.

  • Zhruba každé dva dny jedno kojení odstraňte, až se dostanete k tomu, že vám zbude jedno až dvě denně, většinou před spaním. Pokud se dítě budí v noci, dejte mu napít vody. Ideální je, když k němu vstane otec, od kterého se kojení dožadovat nebude.

  • Poslední kojení pozvolna nahraďte jiným rituálem, například čtením pohádky.

  • Po celou dobu, kdy dítě odstavujete, mu věnujte zvýšenou pozornost. Mazlete se s ním a dávejte mu najevo svou lásku.

Náhlé ukončení kojení

Někdy však na postupné ukončení kojení není dostatek času. Matka může onemocnět a dostat léky, se kterými kojit nesmí, anebo je pevně rozhodnutá, že již dále kojit prostě nebude. V takovém případě je třeba kojení skončit náhle. Pamatujte ale, že pro dítě to může být velký stres a u vás se mohou objevit problémy s prsy, které mohou vyústit v zánět.

Tip MIMIFORA:

Jak rychle ukončit kojení

  • Zkuste si na ukončení kojení vyhradit alespoň dva dny. První den vynechejte každé druhé, druhý den zbytek.

  • Pokud se dítě kojení dožaduje a brečí, svěřte ho do péče tatínkovi, anebo prarodičům a na pár dní odjeďte. Mnoho maminek uvádí, že dítě, které maminku nemělo v dosahu, nemělo s odstavením žádné problémy. Až se za pár dní vrátíte, možná si na kojení ani nevzpomene. Pokud ano, postupujte dle následujícího bodu.

  • Vezměte náplast a zalepte si bradavky. Dítěti vysvětlete, že máte »bebí«, a tak mlíčko není a nebude.

  • Pokud máte problémy s nalitými prsy, přikládejte na ně studené obklady. Odstříkávejte dle potřeby a s lékařem se poraďte o užívání léků na ukončení laktace.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse