vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak učit děti správně hospodařit

25. března 2014

Tipy, jak učit děti správně hospodařit

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: hospodaření spoření peníze finance děti

preventan-mimiforum-banner

Pro mnohé dospělé není snadné se naučit vycházet s penězi. Proto je ideální, když dítě do tajů financí a hospodaření s nimi zasvětíte, dokud je čas. 

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Nespoléhejte na to, že se děti naučí hospodařit ve škole, anebo naopak později, až jim nic jiného nezbude. Už malé školáky můžete učit znát hodnotu peněz a hospodaření.

 

Nechejte dítě rozhodovat

Ke správnému hospodaření by rodiče měli vést své děti odmala. Od chvíle, kdy dítě začne dostávat byť jen minimální kapesné, by si mělo samo rozhodnout, za co je utratí. Musí si ale uvědomit, že pokud druhý den o vše přijde, nic dalšího od vás nedostane. Zůstaňte neoblomná, jen tak dítě pochopí, že musí zvážit, za co peníze utratí – byť by šlo o minimální částky.

 

Tip MIMIFORA:

Začnete dávat kapesné již s nástupem do školy. Nemusí jít o žádnou závratnou sumu, například jen o padesátikorunu měsíčně, kterou můžete rozdělit na týdenní příděly. Tak zabráníte tomu, aby dítě částku neutratilo hned první den a měsíc nebylo bez koruny.

 

Naučte jej vést příjmy a výdaje

Není na tom nic složitého. Stačí obyčejný sešit, třeba s oblíbeným hrdinou a tužka. Veďte dítě k tomu, aby si od chvíle, co se naučí psát, své příjmy a výdaje zapisovalo. Jen tak získá nejlepší přehled o tom, kolik za co vydá a kde je možné ušetřit. Naučí se, že vycházet s penězi a zjistí, že pokud na dané období má k dispozici jen určitou částku, není vůbec jednoduché.

 

Ukažte mu, že je dobré spořit

Školní děti můžete také zasvětit do tajů spoření. Neznamená to ale, že byste jim založila spořicí účet či vysvětlovala taje podílových fondů. Jděte na to jednoduše. Pokud si něco moc přeje, například značkové oblečení či lepší mobil, domluvte se s ním, aby se na věci podílelo finančně. Samozřejmě ze svého kapesného. Pravidelně by si měl zvyknout odkládat a učit se uvědomovat hodnotu peněz.

 

deti-a-rodina-jak-naucit-deti-sporit-ii-sxc-nahled Anketa MIMIFORA:

Od kdy děti učíte hospodařit s penězi?

Alena (32): „Neučím. Naučí je to život. Ale o penězích a výdajích doma mluvíme, ví, že si je musejí vydělat, aby mohli utrácet. To jim podle mě stačí.“

 

Michaela (40): „Už od školky jsem dětem dávala drobné za pomoc v domácnosti a učila je šetřit. Od první třídy měly kapesné. Nesměly je ale samy utratit, vždy jen po poradě se mnou. Psali jsme si společně příjmy a výdaje, spořili jsme peníze, které dostaly na narozeniny či k Vánocům. Za to se pak kupovalo to, co bych jim sama nekoupila.“

 

Jana (49): „Mám už dospělé děti, ale obě jsem hodnotu peněz učila od malinka. Nedostaly nikdy, co chtěly, musely se podílet finančně – z kapesného, z úspor z pokladničky. Později jsem jim založila dětské konto a učila je, jak spořit, pracovat s financemi. Asi to zabralo, neb ze syna je dnes bankéř.“

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse