vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak správně ošetřit puchýře

26. května 2015

Tipy, jak správně ošetřit puchýře

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: puchýř desinfekce infekce boty nohy

preventan-mimiforum-banner

Puchýře z bot zažil asi každý z nás. Víte ale, jak správně postupovat, když se objeví? Puchýř totiž může být místem, kde se rychle vytvoří infekce.

Asi jen málokdo nikdy neměl žádný puchýř. Stačí vyjít ven v botách, které vám dokonale nesednou, tlačí a třou o kůži – a problém je na světě. Jenže když už to přijde a puchýř se objeví, ne každý ví, jak správně postupovat. Propichovat puchýř totiž není ideální, můžete dostat infekci!

 

-          Je-li to možné, puchýř nechejte volný, odkrytý. Pokud jej máte na noze a musíte jít ven, pak jej překryjte čtverečkem gázy a přelepte. Postupujte opatrně, místo příliš neutahujte. Neobouvejte si stejné boty, ve kterých se vám puchýř udělal, a to až do úplného zhojení.

 

-          Puchýře je lepší nepropichovat. Velmi snadno se do odhaleného místa dostane infekce a usadí se tu choroboplodné zárodky. Tekutina v puchýři má totiž ochrannou funkci. Je-li však puchýř hodně velký a v místě, kde hrozí, že sám praskne, můžete jej opatrně propíchnout, sterilní jehlou a opatrně od kraje.  Tekutinu nechejte vytéct a opatrně odsajte. Místo je třeba vydesinfikovat, sterilně překrýt a ideálně ošetřit i antibiotickou mastí, anebo speciálním hojivým gelem na rány. Stejný postup platí i v případě, že puchýř praskne sám o sobě. Pozor, puchýř nikdy nestrhávejte, je zde ještě větší pravděpodobnost vzniku infekce.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak poznáte infekci v místě puchýře?

-          Bolest v místě puchýře.

-          Zčervenání, zarudnutí v okolí, místo je na dotek horké.

-          Tekutina v puchýři mění barvu z čiré na bělavou, tvoří se hnis.

-          Může se objevit horečka a zimnice.

-          V tomto případě ihned vyhledejte lékaře.

 

zdravi-a-krasa-jak-spravne-osetrit-puchyre-ii-sxc_small -          Vhodné je tzv. vlhké hojení. Puchýře se díky němu hojí lépe a rychleji, než byste čekala. K tomu poslouží speciální gel, kterým místo ošetříte. Použít můžete i speciální náplasti určené na puchýře, záleží, co vám bude vyhovovat. I díky nim se puchýř může zhojit až o 20 % rychleji. Vše je k dostání v lékárně.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co může být příčinou puchýřů?

 

-          Nevhodně zvolená obuv.

-          Boty příliš těsné, anebo naopak příliš volné.

-          Otok nohou, například v horku a při delší chůzi, a následné tření v botách.

-          Pocení nohou, které zvýší riziko jejich vzniku, případně vlhké a promoklé boty.

 

Text: ino
Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse