vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak se vypořádat s lupy

6. května 2016

Tipy, jak se vypořádat s lupy

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: lupy kvasinky pokožka stres vlasy

preventan-mimiforum-banner

Potíže s lupy trápí až 40 % lidí. Jak se zbavit nepříjemného problému? Přinášíme tipy, jak s nimi zatočit. 

Diskutujte: Jak vítězíte nad lupy vy?


Kdo má lupy, ví, jak dokážou potrápit. Stačí si obléknout tmavší triko či černé sako, a každý ihned uvidí, že nepříjemným problémem trpíte i vy. Nevzhledné šupinky na ramenou se totiž nedají přehlédnout. I když je na trhu řada šamponů, které slibují zázraky, ne každému zaberou. A proto se nabízí otázka, jak nepříjemnou situaci s lupy řešit.

Kvasinky, které milují maz a tuky

Za vším stojí kvasinky. Nelekejte se, neznamená to, že máte plíseň, tyto jsou totiž běžnou součástí kožní mikroflóry. Milují tuky, a tak se rádi zdržují tam, kde je větší koncentrace mazových žláz a produkce mazu, na což je vlasová pokožka ideální. Díky tomu se rychle rozmnožují, a kůži nutí k tomu, aby se olupovala.

Příčiny: Genetika i stres

Z velké části má vše na svědomí genetika. Pokud oba rodiče mají lupy, a tedy sklony k velké produkci mazu, je velmi pravděpodobné, že se jim nevyhnete. Jejich tvorbu však ve velké míře zvyšuje i stres a hormonální nerovnováha. Nepříznivý vliv má také špatná strava, anebo čepice z nevhodných materiálů, které vlasovou pokožku dráždí.

Tipy, jak zatočit s lupyzdravi-a-krasa-lupy-2-ing

Šampon. První věcí, kterou vyzkoušejte, je speciální šampon na vlasy proti lupům. K dostání jsou běžně v drogeriích, nebo pak dražší léčivé varianty v lékárnách. Pokud jsou u vás lupy spíše jednorázová záležitost, nebo vás trápí mírně, mohou pomoct. Někdy je však nutné vyzkoušet více značek.

Oplach citronem. Zkusit můžete oplachování vlasové pokožky vodou s citronem či jablečným octem. Nikdy však kůži nepromašťujte oleji, ani olivovým, protože kvasinkám chutnají a situace by se mohla ještě zhoršit. 

Změna jídelníčku. Vaší vlasové pokožce prospěje, pokud výrazně omezíte tučná a sladká jídla. Jezte ovoce, zeleninu, ořechy a potraviny s obsahem selenu, zinku a beta-karotenu.

Bylinky. Vlasy po umytí můžete opláchnout odvarem z tymiánu či rozmarýnu. Také u nich se říká, že dobře působí proti lupům.

Masáž čajem. Zkusit můžete i babskou radu – v hrnečku horké vody nechat přes noc vyluhovat dva pytlíky zeleného čaje a ráno odvar vmasírovat do vlasové pokožky. Po pár dnech zopakujte.

Rozšlehaná vejce. Další stará dobrá babská rada říká, že na lupy pomáhá, když si vlasy umyjete rozšlehanými vejci. Mějte ale na paměti, že vlasy po této koupeli nepříliš vábně voní, a tak je lépe nechat ji na víkend.

Aspirin. A ještě jedna babská rada – do třetice. Doporučuje rozpustit dva až tři aspiriny ve vašem oblíbeném šamponu a směsí pak vlasy umýt. Zastánci této metody tvrdí, že to zabírá a ušetří se za drahé kosmetické přípravky.

Gel z Aloe vera. Aloe vera je vyhlášeným pomocníkem na spoustu problémů. Některým zabírá i na lupy. Vetřete gel do vlasové pokožky a nechejte působit přes noc, poté opláchněte.

Návštěva kožního lékaře. Pokud se situace nelepší, lupy vás trápí silněji, nebo se přidávají jiné příznaky, navštivte kožního lékaře. Ne vždy totiž nutně jde o lupy, ale o příznak nějaké nemoci, nejčastěji lupénky, ekzému či plísně.

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
13:28 27.05.2016 - Romana -

Bez nadpisu

Dobrý den, mě hrozně pomohl šampon od Alterny – Caviar Clinical Dandruff Exfoliating Scalp Facial. Chtělo to trochu více pravidelnosti, ale lupy jsou jak zázrakem pryč ;)

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse