vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak se chránit před sluncem

25. dubna 2012

Tipy, jak se chránit před sluncem

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: UV faktor opalování melanom ochrana rakovina Slunce péče

preventan-mimiforum-banner

Sluneční paprsky nepřináší jen krásné bronzové opálení, ale naší pokožce mohou pořádně uškodit. Proto je třeba dodržovat pár základních pravidel a kůži před sluncem chránit. 

Diskutujte: Jak chráníte pleť před sluncem vy?


 

Slunce k životu nezbytné rozhodně je, ale všeho moc škodí. Pokud mu pokožku budeme vystavovat víc, než je zdrávo a hlavně – nebudeme ji chránit, hrozí, že si odneseme nepříjemné následky, jako je melanom kůže. Už dvojí spálení totiž u žen riziko rakoviny kůže zvyšuje nejméně 1,5 krát, tři a více spálení pak 2,3 krát. A u mužů jsou tato čísla až trojnásobně vyšší!

Škodlivé UV záření

Naši kůži poškozuje především ultrafialové (UV) záření. UVA složka kůži narušuje a způsobuje její předčasné stárnutí, to vše pak může vést ke kožnímu melanomu. UVB část ultrafialového záření má zase na svědomí okamžité spálení pokožky, její zarudnutí, puchýřky, bolest. Narušuje pokožku, což zase může vést k nádorovému bujení. Velmi nebezpečné je poslední dobou hojně diskutované UVC záření, o kterém se říká, že kůži poškozuje nejvíce. Veškeré UV záření škodí hlavně kůži a očím, proto je zapotřebí je dostatečně chránit.

1. Krém s UV faktorem

Vzít si opalovací krém s sebou k moři, je pro většinu lidí samozřejmé. Ale natřít se u nás během slunečných dnů, když se pohybujeme lehce odění venku, spoustě lidí připadá jako zbytečnost. „Vždyť u nás slunce není silné“, řekne každý druhý. To je ale omyl. Pokožku bychom měli dostatečně chránit vždy, když jdeme na slunce, tedy i v našich podmínkách. K tomu poslouží kvalitní opalovací krém s dostatečným UV faktorem, který zachytí škodlivé záření. V našem prostředí je lepší volit faktor (SPF) od 15 výše, u moře od 30 nahoru, pro děti se potom vyrábějí krémy s ochranným faktorem 50.

MIMIFORUM zjistilo:

  • Pro kojence a malé děti není přímé slunce vhodné vůbec. Z toho důvodu odborníci doporučují děti do jednoho roku před sluncem chránit, a to i vhodným oblečením a pobytem ve stínu.

  • Děti do dvou let by neměly být vystavené slunci v době jeho největší intenzity, tedy mezi 11. a 14. hodinou.

2. Sluneční brýle zdravi-a-krasa-jak-se-chranit-pred-sluncem-ii-sh-nahled

V kontaktu se škodlivým UV zářením velmi trpí také naše oči. Proto je třeba myslet i na ně. Nemusíte investovat tisíce za drahou značku, ale na druhé straně levné brýle ze stánku UV filtr většinou neviděly ani z dálky. Brýle se dělí do 4 kategorií, značených jako 0–4. Čísla udávají, jak velkou ochranu před zářením poskytují. Kategorie 0 a 1 jsou vhodné jen při velmi slabém slunečním svitu a jako ochrana očí před škodlivými vlivy – prachem či kouřem. Pro středně silné slunce se hodí kategorie 2, pro silné, například k moři, potom 3 a 4. Zda koupené brýle skutečně UV filtr obsahují, si můžete nechat přeměřit.

 3. Oblečení

Před sluncem se lze chránit i pomocí vhodného oblečení. Samozřejmostí by měla být pokrývka hlavy, a pokud chcete, aby se sluneční paprsky jen tak nedostaly k vaší kůži, je dobré se chránit i vhodným oblečením. UV záření sice přes běžné oděvy může pronikat, ale mnohem méně. V létě oblíbené bílé a světlé oblečení ale před ním paradoxně chrání méně, než tmavé. Zajímavé je i to, že jej propouští více bavlněné tkaniny, než syntetika. Obecně pak platí, že čím je oblečení vlhčí, tím více záření jím pronikne. Pro děti jsou velmi vhodné speciální plavky a trika, nebo overaly s UV 50, které brání slunečním paprskům dostat se k jejich citlivé kůži.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse