vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak předcházet bolestem zad

7. července 2015

Tipy, jak předcházet bolestem zad

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: Matrace záda zaměstnání prochladnutí bolest

preventan-mimiforum-banner

Jen čtvrtinu bolestí zad má na svědomí nemoc páteře. Za většinu mohou další faktory – špatné držení těla, prochladnutí, anebo nevhodně zvolená matrace.

Málokdo si to uvědomuje, ale bolesti zad jsou jen z 25 % způsobeny skutečným onemocněním páteře, zbytek je následkem špatných životních návyků při práci a v každodenním životě. Věděla jste, co může za bolesti zad?

 

Špatné držení těla

Nejčastější příčinou bývá špatné držení těla, které je formováno již od dětství.  Pokud na špatný návyk přijdete až v dospělosti, je náprava už téměř vyloučena. Do určité míry mohou pomoci pravidelné cviky pod dohledem fyzioterapeuta, avšak nepočítejte s tím, že byste záda vyrovnala a všech problémů se zbavila.

 

Riziko sedavého zaměstnání

 Ve velké míře také záleží na typu práce, který vykonáváte. Při sedavém zaměstnání je

 páteř mnohem více namáhána. Člověk se hrbí na nevyhovující židli a celý den

 monotónně ťuká do klávesnice. Nebojte se proto v práci protahovat a dávat si krátké pauzy, při kterých se jdete projít. Zainvestujte také do kvalitní židle a monitoru.

 

Pozor na prochladnutí

Bolesti zad způsobuje v některých případech i obyčejné prochladnutí. Proto se v chladném a vlhkém počasí vyvarujte větší fyzické námaze a záda raději chraňte funkčním prádlem. Pozor i na letní prochladnutí, třeba díky dlouhému pobytu v mokrých plavkách.

 

Správná matrace je základ

Možná byste nevěřila, kolik potíží s páteří má na svědomí nevyhovující matrace nebo polštář.

V poloze, v jaké spíte, totiž různě zatěžujete jednotlivé partie. Nevhodný podklad tak může způsobit, že se ráno cítíte rozlámaní. Před nákupem matrace je vždy dobré si ji osobně vyzkoušet (velký výběr nabízí například český prodejce Moravia Comfort).

 

Strašák jménem stres

Mnoho zdravotních problémů včetně bolestí páteře přináší dlouhodobý stres. Při něm máme totiž tendenci choulit se a stahovat svaly. Záda jsou proto v neustálé tenzi a napětí se po nějaké době mění v bolest. Snažte se šetřit a dopřejte svému tělu i mysli pravidelný relax! Stres neprospívá nejen zádům, ale může být spouštěčem i řady vážných zdravotních problémů.

 

zdravi-a-krasa-tipy-jak-predchazet-bolestem-zad-ii-sh-nahled Udržujte si správnou váhu

V neposlední řadě se na problémech páteře podepisuje také obezita. Nadměrné tvoření tukových zásob vede k přetížení páteře i kloubů, k nedostatečnému pohybu a ochabování svalů. Dbejte proto na správnou životosprávu a kila navíc nepodceňujte.

 

Text: mob

Foto: archiv Moravia Comfort

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse