vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak pečovat o těhotenské bříško

10. dubna 2016

Tipy, jak pečovat o těhotenské bříško

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: břicho Strie rodina těhotenství porod miminko

preventan-mimiforum-banner

Těhotenské bříško si vyžaduje speciální péči. Napínající se pokožce totiž hrozí, že popraská a objeví se na ní nevzhledné strie, kterých se pak celý život nezbavíte. 

Diskutujte: Jak jste pečovala o těhotenské bříško, aby se vám vyhnuly strie?


Bříško a prsa – to jsou dvě hlavní oblasti, na nichž je kůže během těhotenství namáhaná nejvíce. Pokud k tomu máme sklony, anebo hodně přibereme, je tu velké riziko, že se nám na těchto partiích vytvoří nevzhledné strie neboli pajizévky. Potíž je hlavně v tom, že jakmile se objeví, budeme s nimi bojovat jen velmi těžce. Většina z nich totiž zůstane natrvalo, jen změní barvu, případně tvar. A jizvičky na kůži po celý zbytek života rozhodně nejsou ničím příjemným. Striím se ale dá preventivně bránit. I když to, že se neobjeví, stoprocentně zaručit nejde, alespoň budeme mít pocit, že jsme pro bříško udělaly maximum.

Zrádné strie: Zcela už nikdy nezmizí

Strie se nejčastěji objevují v době, kdy se pokožka začíná více natahovat, tedy zhruba od pátého měsíce těhotenství. Rozhodně je nepřehlédnete, protože mají nafialovělou či načervenalou barvu a na kůži tvoří nevábně vypadající proužky. I když po porodu se změní a světlají, navždy zůstanou stříbřité jizvičky, které můžete zmírnit laserem či jiným zákrokem, ale odstranit zcela je stále nejde. Aby se jim co nejvíce předešlo, je třeba pečovat o pokožku bříška již od začátku těhotenství.

Bříško potřebuje hydrataci zdravi-a-krasa-tipy-jak-pecovat-o-tehotenske-brisko-ii-sh

Jakmile zjistíte, že jste těhotná, je ideální doba začít pečovat i o své bříško. Může se vám to sice zdát brzo, ale věřte, že vám to pokožka jednou bohatě vrátí. Pořiďte si speciální tělové mléko, anebo olej proti striím a několikrát denně si celou oblast bříška jemně promazávejte. Kůži se dostane dostatečné hydratace, navíc krémy obsahují látky, které zlepšují pružnost pokožky. Masírujte důkladně především dolní část břicha a postupujte směrem nahoru.

Pomáhá i masáž pokožky

Kromě krémů jsou velmi dobrou prevencí proti striím také masáže bříška, které si můžete provést v klidu sama doma. Je však také třeba pravidelnost a vytrvalost. Pokud si ale pod pojmem masáž představujete pobyt v salonu, kde se o vás postará vyškolená obsluha a promasíruje vám celé tělo, jste na omylu. Klasické masáže v těhotenství vhodné určitě nejsou, kromě těch speciálních určených výhradně pro těhotné ženy. Tato masáž, která pokožku skvěle prokrví je ale jiná a spíše připomíná poštipování. Vezměte opatrně kousek kůže na bříšku mezi dva prsty, vytáhněte ji a zase pusťte. Toto opakujte po celé pokožce bříška. I když vám to možná bude ze začátku nepříjemné, přinese to své ovoce. Doporučuje se provádět od tří měsíců těhotenství dále.

Strie hrozí i na prsou

Masáž proti striím můžete provádět i ve sprše. Stačí, když budete kůži velmi jemně masírovat kartáčkem pod tekoucí vodou. Poté ji promažete buď tělovým mlékem, anebo – pokud do něj nechcete investovat – olivovým olejem či čistým sádlem bez soli. Velmi důležité totiž je, aby pokožka nezůstala suchá. A protože se strie velmi často objevují i na prsou, nezapomínejte pravidelně promazávat také je.

MIMIFORUM zjistilo:

Nejen pokožku celého těla můžete v těhotenství masírovat nejrůznějšími oleji. Za pozornost stojí také aromaterapie. Je ale třeba dát dobrý pozor, jaký olej vyberete, protože pro budoucí maminky není zdaleka vhodné všechno. Vyzkoušet můžete například olej levandulový, citronový, mandarinkový, pomerančový, ylang-ylang, vanilkový, santalové dřevo, pačuli, meduňkový, růžový, jasmínový, zázvorový, či heřmánkový. Přímo na strie se pak doporučuje levandule, měsíček, mandarinka, anebo citron. Naopak oleje, kterým by se nastávající maminka měla vyvarovat, jsou pelyněk, máta, dobromysl, jalovec,  petržel,  saturejka, tymián, bazalka, rozmarýn, majoránka, kafr a šalvěj.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
14:24 14.03.2017 - Lenka Krátká -

Elasti Q

Jako těhule jsem dala na krásnou reklamu v TV a koupila si elasti q krém. Byla jsem nadšená z jeho vůně a z toho jak se krásně vstřebával a mazal. Vyzkoušela jsem toho hodně ale tenhle byl ze všech nejlepší po striích ani stopy 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse