vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak odsávat a uchovávat mateřské mléko

14. května 2015

Tipy, jak odsávat a uchovávat mateřské mléko

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Mateřské mléko odsávání matka kojení dítě

preventan-mimiforum-banner

Jak odsávat a uchovávat mateřské mléko, když musíte mimo domov, anebo jej máte nadbytek? Zde je pár praktických tipů.

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

I když miminko plně kojíte, někdy je třeba mléko odstříkat či odsát. Třeba tehdy, musíte-li odejít mimo domov, anebo máte-li mléka nadbytek. Jak na to? Ideální je použít odsávačku, ale odstříkat mléko můžete i ručně. Chce to jen znát správný grif, aby odstříkání nebylo bolestivé a prsy jste si nepohmoždila.

 

Odstříkávání rukou

Jak tedy na to? Pokud potřebujete mléko odstříkat jen občas, můžete to zkusit bez odsávačky. Chyťte bradavku mezi palec a ukazováček tak, abyste rukou kolem ní vytvořila písmeno C. Prsty by měly být umístěny pod sebou. Místo stlačujte, dokud mléko nezačne odstříkávat. Někdy je třeba najít správné místo, proto je dobré vyhradit si čas a nespěchat. Nezapomeňte dostatečně pít, případně podpořit uvolnění mléka tím, že nejdříve prsa najhřejete teplým obkladem.

 

Použití odsávačky deti-a-rodina-materske-mleko-ii-sh-nahled

Pokud potřebujete odsávat častěji, pak je vhodné použít odsávačku. Na trhu jich je celá řada, od nejlevnějších manuálních až po dražší elektrické. Použití ruční odsávačky nemusí být tak snadné, jak by se mohlo zdát, může být bolestivé a na bradavkách způsobit trhlinky. Mnohem lepší a šetrnější je investovat do kvalitní elektrické odsávačky a postupovat dle návodu výrobce.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak uchovat mateřské mléko?

 

-          Vždy v čisté, vyvařené nádobě. Ta by měla být vždy označena datem a hodinou odsátí. Lze použít také sáčky.

-          Při pokojové teplotě, která není vyšší než 250C mléko můžete skladovat maximálně 6 až 8 hodin.

-          V chladničce vydrží mateřské mléko maximálně 24 hodin, pak jej třeba jej použít, zmrazit či zlikvidovat. Nedávejte jej do dvířek, ale dozadu, do chladnější části lednice.

-          Zmražené mateřské mléko lze použít až 3 měsíce po jeho odsátí. Rozmrazovat je třeba jej v lednici, anebo v teplé vodní lázni. Nedoporučuje se mléko rozmrazovat v mikrovlnné troubě.

-          Zmražené mléko nikdy nemíchejte s čerstvým, nikdy také nesmíchávejte mléko z více dnů dohromady.

-          Pokud mateřské mléko rozmrazíte, nikdy jej znovu nezmrazujte! Do 24 hodin od rozmrazení jej je nutné spotřebovat.

-          Pokud mateřské mléko přepravujete s sebou, je třeba to udělat v chladicím boxu.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
09:18 29.07.2019 - Katka -

Re: Re: take

Na ty dovolený je to super to mě ani nenapadlo. Ne všude mají mikrovlnku
14:58 25.07.2019 - Hana -

Re: take

ahoj holky uz to tu psaly…doma jsem používala chvíli, ale hodila na cesty. Doporučím od Tommee Tippee, mléko i vodu máš ohřáté za chvíli. Používala jsem i na příkrmy
08:57 23.07.2019 - Katka -

take

Uvažuji o ohřívačce kojeneckého mléka. Využili jste nebo je to zbytečné?
11:25 01.03.2019 - lenka.dobby -

Re: Re: Re: Re: Ohrivacka

Děkuji moc, podívám se a projdu si to a zhodnotím to.
10:51 01.03.2019 - Janička -

Re: Re: Re: Ohrivacka

Ano mám ho doma, mám dvojčata tak mi to urychlilo práci, že si to nedovedete představit, dobrý parťák. Jsou tam různé stupně ohřevu, takže si to můžete navolit. Ano dají se ohřát jak kojenecké láhve tak i příkrmy.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse