vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak na noční pomočování

15. března 2017

Tipy, jak na noční pomočování

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: enuréza nočník pleny pomočování močový měchýř dítě

preventan-mimiforum-banner

Noční pomočování trápí víc dětí, než by se mohlo zdát. Do pěti let se však většinou za problém nepovažuje, i když dítě i rodiče jím mnohdy velmi trpí.

Až 60 000 českých dětí trpí podle odhadů nočním pomočováním. Díky tomu také patří mezi nejdlouhodobější problémy dětského věku. Potíž je ale v tom, že u nás jde stále o téma, které je tak trochu tabu. Rodiče o něm příliš nemluví, protože se za ně stydí. Stejně tak větším dětem může fakt, že v noci neudrží moč, způsobit potíže a trauma. Co tedy s tím?

Buďte v klidu a neplašte

Pět let. Právě to je hranice, do kdy odborníci většinou potíže s nočním pomočováním neřeší a považují je za běžné. Každé dítě je totiž jiné, a tak může déle trvat, než u něj dozrají mechanismy, které jsou zodpovědné za tvorbu a regulaci moče. U dětí do pěti let je proto třeba být v klidu a neplašit předčasně. U většiny z nich se vše totiž srovná samo.

MIMIFORUM zjistilo:

Noční pomočování (noční enuréza) se objevuje u:

  • 15–20 % pětiletých dětí

  • 10 % sedmiletých dětí

  • 3 % dvanáctiletých dětí

  • 1 % dospělých nad 20 let

Týká se chlapců i dívek, jejichž počet klesá s věkem a kolem 14 let tvoří jen třetinu z těch, které pomočování trápí. Dvě třetiny tvoří chlapci.

Zdroj: www.nocvsuchu.cz

Najděte důvod

Důležité je také rozlišit, kdy se dítě začalo pomočovat. Zda má v noci plenu stále a s počůráváním ve spánku nepřestalo, anebo bylo delší dobu bez plen – a znovu se pomočovat začalo. V tom případě nejde o nezralost, ale o tzv. sekundární enurézu. Ta mívá většinou psychickou příčinu, například potíže v rodině, problémy ve školce či škole, narození sourozence apod. Zde je třeba najít důvod – a ten řešit.

Tvrdý spánek a hormony deti-a-rodina-jak-na-nocni-pomocovani-ii-sh_small

Noční pomočování většinou trápí děti s tvrdým spánkem, které pocit plného močového měchýře prostě neprobudí. Častou příčinou bývá nedostatečná noční tvorba hormonu vazopresinu. Díky tomu nedojde ke snížení tvorby moči proti bdělému stavu, a tím pádem nestačí kapacita močového měchýře. Dítě tvrdě spí, nevzbudí se – a potíž je na světě. Je také potvrzeno, že se noční pomočování častěji vyskytuje u dětí, u nichž alespoň jeden z rodičů tímto problémem trpěl.

MIMIFORUM zjistilo:

Co dělat, když se dítě pomočuje

Zkuste najít příčinu. To platí v těch případech, kdy se dítě, které už bylo bez plen, začalo znovu pomočovat. Za vším může stát psychika, a proto je dobré s dítětem promluvit a zjistit, co ho trápí.

Poraďte se s lékařem. Odborníci sice noční pomočování do pěti let většinou neřeší, ale pokud máte jakékoli pochybnosti, poraďte se s lékařem. V případě starších dětí či jiných problémů je třeba provést vyšetření.

Buďte ho na nočník. Pokud se dítě pomočuje v noci, jednou či dvakrát ho vzbuďte a posaďte na nočník. To by mohlo pomoct problém vyřešit, i když ne jeho příčinu. Dohlédněte také na to, aby se dítě vymočilo před spaním.

Omezte večerní pití. Snižte dítěti večerní příjem tekutin. Nebude pak mít v noci potřebu a nemusí dojít k nehodě. Ve večerních hodinách zcela vynechejte šumivé a kofeinové nápoje, které produkci moči povzbuzují.

Nenadávejte mu. V žádném případě dítěti nenadávejte a nic mu nevyčítejte. A už vůbec ho fyzicky netrestejte. Naopak ho chvalte za každý úspěch a pokrok.

Nenechávejte ho v mokru. Uvědomte si, že dítě to nedělá schválně. A trestat ho tím, že ho necháte v mokru, může vést jen k tomu, že ještě onemocní a zaděláte mu na další problémy – záněty či potíže s močovým měchýřem.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse