banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Tipy, jak na noční pomočování

15. března 2017

Tipy, jak na noční pomočování

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: enuréza nočník pleny pomočování močový měchýř dítě

preventan-mimiforum-banner

Noční pomočování trápí víc dětí, než by se mohlo zdát. Do pěti let se však většinou za problém nepovažuje, i když dítě i rodiče jím mnohdy velmi trpí.

Až 60 000 českých dětí trpí podle odhadů nočním pomočováním. Díky tomu také patří mezi nejdlouhodobější problémy dětského věku. Potíž je ale v tom, že u nás jde stále o téma, které je tak trochu tabu. Rodiče o něm příliš nemluví, protože se za ně stydí. Stejně tak větším dětem může fakt, že v noci neudrží moč, způsobit potíže a trauma. Co tedy s tím?

Buďte v klidu a neplašte

Pět let. Právě to je hranice, do kdy odborníci většinou potíže s nočním pomočováním neřeší a považují je za běžné. Každé dítě je totiž jiné, a tak může déle trvat, než u něj dozrají mechanismy, které jsou zodpovědné za tvorbu a regulaci moče. U dětí do pěti let je proto třeba být v klidu a neplašit předčasně. U většiny z nich se vše totiž srovná samo.

MIMIFORUM zjistilo:

Noční pomočování (noční enuréza) se objevuje u:

  • 15–20 % pětiletých dětí

  • 10 % sedmiletých dětí

  • 3 % dvanáctiletých dětí

  • 1 % dospělých nad 20 let

Týká se chlapců i dívek, jejichž počet klesá s věkem a kolem 14 let tvoří jen třetinu z těch, které pomočování trápí. Dvě třetiny tvoří chlapci.

Zdroj: www.nocvsuchu.cz

Najděte důvod

Důležité je také rozlišit, kdy se dítě začalo pomočovat. Zda má v noci plenu stále a s počůráváním ve spánku nepřestalo, anebo bylo delší dobu bez plen – a znovu se pomočovat začalo. V tom případě nejde o nezralost, ale o tzv. sekundární enurézu. Ta mívá většinou psychickou příčinu, například potíže v rodině, problémy ve školce či škole, narození sourozence apod. Zde je třeba najít důvod – a ten řešit.

Tvrdý spánek a hormony deti-a-rodina-jak-na-nocni-pomocovani-ii-sh_small

Noční pomočování většinou trápí děti s tvrdým spánkem, které pocit plného močového měchýře prostě neprobudí. Častou příčinou bývá nedostatečná noční tvorba hormonu vazopresinu. Díky tomu nedojde ke snížení tvorby moči proti bdělému stavu, a tím pádem nestačí kapacita močového měchýře. Dítě tvrdě spí, nevzbudí se – a potíž je na světě. Je také potvrzeno, že se noční pomočování častěji vyskytuje u dětí, u nichž alespoň jeden z rodičů tímto problémem trpěl.

MIMIFORUM zjistilo:

Co dělat, když se dítě pomočuje

Zkuste najít příčinu. To platí v těch případech, kdy se dítě, které už bylo bez plen, začalo znovu pomočovat. Za vším může stát psychika, a proto je dobré s dítětem promluvit a zjistit, co ho trápí.

Poraďte se s lékařem. Odborníci sice noční pomočování do pěti let většinou neřeší, ale pokud máte jakékoli pochybnosti, poraďte se s lékařem. V případě starších dětí či jiných problémů je třeba provést vyšetření.

Buďte ho na nočník. Pokud se dítě pomočuje v noci, jednou či dvakrát ho vzbuďte a posaďte na nočník. To by mohlo pomoct problém vyřešit, i když ne jeho příčinu. Dohlédněte také na to, aby se dítě vymočilo před spaním.

Omezte večerní pití. Snižte dítěti večerní příjem tekutin. Nebude pak mít v noci potřebu a nemusí dojít k nehodě. Ve večerních hodinách zcela vynechejte šumivé a kofeinové nápoje, které produkci moči povzbuzují.

Nenadávejte mu. V žádném případě dítěti nenadávejte a nic mu nevyčítejte. A už vůbec ho fyzicky netrestejte. Naopak ho chvalte za každý úspěch a pokrok.

Nenechávejte ho v mokru. Uvědomte si, že dítě to nedělá schválně. A trestat ho tím, že ho necháte v mokru, může vést jen k tomu, že ještě onemocní a zaděláte mu na další problémy – záněty či potíže s močovým měchýřem.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa