banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Tipy, jak na nepořádné děti

20. března 2016

Tipy, jak na nepořádné děti

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: smetí skřítek úklid Nepořádek děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Když si dítě po sobě neuklízí, ať se snažíte sebevíc, přepadají vás pocity zoufalství a kdekdo vám říká, jak neschopná jste matka. Proto jsme zjistili, jak na nepořádné děti vyzrát.   

Diskutujte: Jak učíte svoje děti pořádku? Co na ně funguje, aby po sobě uklízely?


„Už si s dcerou nevím rady. Je jí pět a vůbec po sobě nechce uklízet. Všechno vytahá a nechá, kde jí to odpadne od ruky. Hračky i oblečení. Vysvětlovat a domlouvat jí můžu, jak chci, ale je to marné. Kamarádky mi radí, abych jí dala na zadek, že si to zapamatuje. Ale já ji bít nechci. Ovšem nevím, jak mám řešit to, že je nepořádná a neposlouchá. Naposledy, když si měla uklidit pokoj s tím, že jinak nepůjde spát, ustlala si pod stolem a přikryla se krabicí,“ mluví o své zkušenosti s nepořádným dítětem Silvie (32).

Rady maminek, jak na nepořádek

Když se zeptáte, jak na nepořádné děti, většinou se dozvíte, že máte být důsledná, nepolevit a trvat na svém. Že si dítě musí uvědomit, že má v rodičích autoritu, má poslouchat a když to nedělá, je to vaší výchovou. O tom by se ale dalo spekulovat a sami rodiče vědí, že mohou být důslední sebevíc, ale ke kýženému efektu to vždycky nepovede. Zeptali jsme se proto maminek na jejich vlastní zkušenosti a tipy, co na nepořádné děti zabírá. A zde jsou jejich rady.

1. Vyhodit hračky

„Na moje děti, když si nechtěli uklízet, vždycky zabralo to, že jsem do pokojíčku přišla s velkým pytlem na odpadky a chtěla jim hračky vyhodit. Řekla jsem, že co si neuklidí, jde z domu a začala je házet do pytle. Ze začátku mi nevěřili a smáli se. Až když jsem pytel naplněný hračkami skutečně odnesla – do sklepa, ne k popelnici, začaly prosit, ať jim hračky vrátím, že už budou uklízet. Funguje to skvěle. Od té doby stačí, když přijdu s pytlem jen mezi dveře, a to byste viděli, jak jim jde úklid od ruky.“ (Olga, 33)

2. Zavolat skřítka deti-a-rodina-jak-na-neporadne-deti-ii-sh

„U nás, když děti odmítaly uklízet, se osvědčil skřítek Pořádníček. Vyprávěla jsem jim o tom, že jde o bytost, která chodí v noci do dětských pokojů a kdy vidí nepořádek a hračky na zemi, odnáší je pro jiné děti, které je potřebují. Nevěřily. A tak jsem v noci, když spaly, šla do jejich pokoje, posbírala neuklizené hračky a odnesla pytel do garáže. Ráno měly skoro šok. Jejich oblíbené hračky zmizely! Řekla jsem jim, že je navštívil Pořádníček, a protože je to poprvé, mají ještě možnost, když budou hodné a pořádné, že jim je za pár dní vrátí. Za několik dní v noci jsem hračky donesla zpět. To bylo radosti! Od té doby, když neuklízí, vždycky jim pohrozím Pořádníčkem a okamžitě se hrnou do práce.“ (Růžena, 35)

Tip MIMIFORA:

Pořádníček může mít různé podoby, záleží jen na vás, jakou mu vymyslíte a jaké jméno mu dáte. Jeho nejlepšími kamarády jsou totiž skřítci Hračkožrout, Bordelníček a Zametáček.  

3. Spálit hračky

„Syn si po sobě také nechtěl uklízet, a tak jsem to začala řešit tím, že jsem mu řekla, že všechny neuklizené hračky odnesu a spálím. Syn se smál, že to neudělám. A tak jsem hračky posbírala a odnesla je na zahradu. Bylo zrovna léto, a tak jsem zapálila v ohništi. To se mu nelíbilo, ale stále si byl jistý, že to neudělám. Když jsem obětovala jednoho plyšáčka a hodila ho do ohně, pochopil, začal brečet a slibovat. Pytel odnesl a vše si uklidil. Od té doby stačí pohrozit, anebo vzít jen jednu jeho oblíbenou hračku s tím, že ji jdu spálit. Ihned je uklizeno.“ (Aneta, 37)

MIMIFORUM zjistilo:

Další tipy, jak na nepořádné děti

  • Vymyslet postavičku, která neuklizené hračky odnese a věnuje těm, kdo je potřebují a umí si uklidit. Někteří rodiče volí k tomuto účelu Ježíška.

  • Přijít s vysavačem, anebo s koštětem s tím, že vysajete hračky, které se budou v pokoji povalovat na zemi, anebo je smetete do pytle a odnesete.

  • Otevřít okno s tím, že jím hračky vyhodíte. Ideální pro ty, kdo bydlí v domku a mají vlastní zahradu.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa