vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak chránit pleť před sluncem

30. května 2013

Tipy, jak chránit pleť před sluncem

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: UV záření UV faktor melanom Slunce pleť

preventan-mimiforum-banner

UV záření pleti škodí, a tak je třeba se před ním chránit. A to jak kvalitními přípravky s vyšším ochranným faktorem, tak vhodným oblečením a slunečními brýlemi. 

Stačí jen dvojí spálení a už se u žen zvyšuje riziko rakoviny kůže nejméně 1,5 krát. Díky třem a více spálení pak 2,3 krát. A u mužů jsou tato čísla až trojnásobně vyšší. Kromě toho, že UV záření může způsobit vznik melanomu, má na svědomí stárnutí pleti, vznik vrásek, ale i sluneční alergie.


MIMIFORUM zjistilo:
UV záření pleti škodí

-    Je prokázáno, že naší kůži ultrafialové (UV) záření škodí.
-    UVA záření představuje 95 % ultrafialového záření, které dopadá na zemský povrch.
-    UVA složka kůži narušuje, může do ní proniknout velmi hluboko a způsobuje její předčasné stárnutí, což může vést ke kožnímu melanomu, čili rakovině kůže. Na svědomí má také pigmentové skvrny či sluneční alergie.
-    UVB část ultrafialového záření má zase na svědomí okamžité spálení pokožky, její zarudnutí, puchýřky, bolest. Narušuje pokožku, což zase může vést k nádorovému bujení.
-    Velmi nebezpečné je poslední dobou hojně diskutované UVC záření, o kterém se říká, že kůži poškozuje nejvíce a je vysoce agresivní.


Jak tedy pleť před sluncem chránit? zdravi-a-krasa-tipy-jak-chranit-plet-pred-sluncem-ii-sh-nahled


1. Krém s UV faktorem

Základem správné letní péče o pleť jsou kvalitní opalovací přípravky. Ty bychom měly používat nejen u moře, ale vždy, když se chystáme trávit nějaký čas venku. K tomu poslouží kvalitní opalovací přípravky s dostatečným ochranným faktorem, který zachytí škodlivé záření. V našem prostředí je lepší volit faktor (SPF) od 15 výše, u moře od 30 nahoru, pro děti se potom vyrábějí krémy s faktorem 50. Vybírejte vždy kvalitní kosmetiku, která má co nejméně alergenů a chrání jak před UVA, tak před UVB zářením.


2. Sluneční brýle

Na slunci trpí také naše oči. Proto je třeba myslet i na kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. Ty se dělí do 4 kategorií, značených jako 0–4. Čísla udávají, jak velkou ochranu před zářením poskytují. Kategorie 0 a 1 jsou vhodné jen při velmi slabém slunečním svitu a jako ochrana očí před škodlivými vlivy – prachem či kouřem. Pro středně silné slunce se hodí kategorie 2, pro silné, například k moři, potom 3 a 4. Nošení slunečních brýlí nepodceňujte, protože škodlivé záření může způsobit řadu komplikací, například zánět rohovky či šedý zákal.


3. Oblečení

Další možností, jak se před sluncem chránit, je vhodné oblečení. UV záření sice přes běžné oděvy může pronikat, ale mnohem méně. V létě oblíbené bílé a světlé oblečení ale před ním paradoxně chrání méně, než tmavé. Zajímavé je i to, že jej propouští více bavlněné tkaniny, než syntetika. Obecně pak platí, že čím je oblečení vlhčí, tím více záření jím pronikne. Pro děti jsou velmi vhodné speciální plavky a trika, nebo overaly s UV 50, které brání slunečním paprskům dostat se k jejich citlivé kůži. Nezbytná je také pokrývka hlavy, která chrání nejen vlasovou pokožku před spálením, ale vás před úžehem.

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse