vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tipy, jak chránit klouby před artrózou

5. listopadu 2015

Tipy, jak chránit klouby před artrózou

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: doplňky stravy artróza klouby bolest nemoc

preventan-mimiforum-banner

Artróza, bolestivé onemocnění kloubů, sice postihuje nejvíce lidi nad 50 let, ale objevit se může mnohem dříve. A proto je dobré znát pár rad, jak se jí bránit.

Kolagen Farmax

· Obsahuje v 1 tobolce 85 mg účinné látky.
· Kolagen je základní stavební hmotou pojivových tkání pohybového aparátu.

kolagen-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

Artróza: 3 otázky a odpovědi

Co je to artróza?

Bolestivé degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje nejčastěji lidi od 50 let, ale může se objevit i u mnohem mladších. Potká až 80 % osob ve středním a starším věku. Nejčastěji postihuje velké klouby (kyčle, kolena či ramenní kloub), ale i páteř a menší klouby na rukou.

Jak se artróza projevuje?

Mezi první a typické příznaky patří bolest kloubů při pohybu a zátěži, která se časem zhoršuje. Klouby jsou ztuhlé, pro dotyčného je problém vstát ze židle a postele. Než se klouby znovu rozhýbou, jsou strnulé a každý pohyb bolí. Pokud se kolem nich nahromadí tekutina, objevují se otoky a může propuknout i zánět.

Co za artrózu může?

Příčin artrózy, která se řadí mezi civilizační choroby, je celá řada. Mezi nejčastější patří nadváha a obezita (s tím související nadměrné zatěžování kloubů), ale i genetické dispozice. Přílišné přetěžování kolen a kyčlí, ať už těžkou fyzickou prací či aktivním sportem, také nahrává artróze. Vliv může mít i úraz kloubu a hormony. Proto je vyšší riziko artrózy u žen po menopauze.

4 tipy, jak se bránit artróze

Jak se můžete artróze bránit? Přinášíme několik tipů, které se vyplatí dodržet, pokud chcete mít klouby co nejdéle zdravé.

1. Udržujte si správnou hmotnost

Nadváha a obezita jsou jedny z hlavních faktorů, které urychlují nástup artrózy. Přílišná váha je totiž velkou zátěží pro naše klouby. Proto je ideální prevencí udržovat si správnou tělesnou hmotnost. S tím totiž souvisí i zdravý životní styl a správně sestavený jídelníček. To všechno prospívá nejen našim kloubům, ale celkovému zdraví.

2. Sportujte, ale s mírou

Pohyb jako prevenci artrózy odborníci jednoznačně doporučují. Důležité je vybrat ten správný a nepřehánět to. Jinak můžete klouby neúměrně zatížit. Vhodné je plavání a cvičení v bazénu (aqua aerobic), jízda na kole či rotopedu i nordic walking či rychlejší chůze, ale pokud možno na měkčím povrchu. Vyzkoušet můžete také jógu či tai-či. Naopak nevhodné jsou sporty s tvrdými doskoky. Stejně tak se nedoporučuje dlouhé stání.

3. Noste vhodnou obuv

Správně zvolená obuv je pro naše nohy velmi důležitá. Pokud se věnujete jakémukoliv sportu, vždy volte takovou botu, která je pro něj vhodná. I pro běžné nošení se doporučuje obuv, která vás netlačí a je vyrobena z kvalitních materiálů. Vhodné jsou boty, které tlumí nárazy při došlapu (s funkcí shock absorber apod.).

4. Užívejte doplňky stravy

Velmi dobrým pomocníkem pro vaše klouby mohou být vhodně zvolené doplňky stravy, které jsou k dostání v lékárnách. Liší se ve složení, množství a obsahu účinných látek (glukosamin, chondroitin apod.), stejně jako v ceně. Užívejte je preventivně, či při prvních potížích. Vhodné jsou i vitaminy a antioxidanty, které pomáhají zmírnit poškození chrupavky (vitaminy C, E, selen, bor).

Zajímavosti MIMIFORA

● Užívejte rybí tuk, hlásá nedávná studie. Ukázala totiž, že lidé, kteří si jej dopřávají pravidelně, mají méně ztuhlé klouby a nižší riziko otoků.
● Vyzkoušet můžete i babskou radu – nošení měděného náramku, ze kterého se do těla vstřebává trocha tohoto minerálu. A je známo, že měď působí protizánětlivě…

Text: lju
Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
22:54 29.11.2015 - sharush -

Co pomáhá

možná je to zbytečné, protože většina lidí to ví, ale je dobré jíst hodně želatiny . Pokud nevěříte želatinovým přípravkům nebo bonbónům z obchodu, tak si udělejte želatinové sladkosti doma s použitím šťávy z ovoce..Není to nic těžkého..A když je nejhůř a člověk potřebuje pomoc akutně, tak je podle mě stejně nejlepší použít nějakou mast nebo gel přímo na dané místo..Dobrou zkušenost mám s Priessnitzem, dá se koupit třeba tu http://www.le­karna.cz/pries­snitz-hrejive-mazani-antiflogistic-200ml/

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse