banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Tiky u dítěte: Tourettův syndrom

6. února 2016

Tiky u dítěte: Tourettův syndrom

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: škubání mrkání chrochtání Tourettův sydrom Tiky

preventan-mimiforum-banner

Pohybové a zvukové tiky – mrkání, škubání hlavou, chrochtání, prskání a mnohé další. To jsou hlavní příznaky Tourettova syndromu, který se nejčastěji objevuje u dětí kolem 7 let. 

Diskutujte: Máte zkušenost s Tourettovým syndromem?


Týká se 50 z 100 000 lidí. Je dědičný a nedá se léčit. Nemá ale vliv na život, jeho délku a kvalitu, ani není znakem výšky IQ. Řeč je o Tourettově syndromu, který poprvé popsal francouzský neurolog Gill de la Tourette na konci 19. století.

Projevy: tiky, zvuky i nadávky

Potíž je v tom, že lidé, kteří tímto syndromem trpí, bývají centrem pozornosti, i když o to vůbec nestojí. Nejvýraznějším příznakem jsou totiž tiky, které jsou k nepřehlédnutí (jak pohybové, tak zvukové). Trhání hlavou, nekontrolované mrkání, grimasy, které dotyčný nedokáže ovládnout. To jsou jeho hlavní projevy. K tomu se často přidávají tiky zvukové, které jsou pro okolí mnohem nepříjemnější – chrochtání, prskání, posmrkávání, vykřikování slov, nekontrolované nadávání.

Syndrom je nejčastější u dětí

Tourettův syndrom je označován za vrozené neurologicko-psychiatrické onemocnění a nejčastěji se objevuje u dětí, a to kolem 7. roku věku. Není však výjimkou, že se projeví i později. Jsou případy, kdy nemoc propukla těsně před 18. narozeninami. Právě u dětí je procento postižených největší – mluví se až o 1 %.

Není nevychovaný, je nemocný! deti-a-rodina-tiky-u-ditete-2-ing

Tento syndrom se na rozdíl od jiných nedá léčit a jde o celoživotní problém. Výjimkou jsou těžší případy, při nichž se projevy mohou potlačovat léky. Dobrou zprávou ale je, že minimálně u 20 % dospělých příznaky úplně vymizí. Tourettův syndrom může být nepříjemný, protože okolí si o dotyčném, který chrochtá či vykřikuje nadávky, nemyslí zrovna to nejlepší. O to těžší je ostatní přesvědčit, že syndrom není žádným mentálním postižením, neovlivňuje inteligenci. Jen je třeba se s ním naučit žít a snažit se jej vůlí potlačit.

Hlavním spouštěčem je stres

Tiky se u nemocných objevují v různé intenzitě a míře, většinou několikrát denně, a mnohem horší jsou při stresu. Často je provázejí nepříjemné pocity, které dotyčného k provedení tiku nutí – jakmile ho udělá, dočasně se mu uleví. Dalšími doprovodnými příznaky jsou poruchy chování. Může jít o neklid, nesoustředěnost, výbušnost, agresivitu, ale i o sebepoškozování.

Správný přístup: Klid a trpělivost

Rodiče, ale i učitelé, zkrátka ti, kdo o Tourettově syndromu nic nevědí, příznaky často považují za zlobení a nevychovanost. Dětem za ně nadávají, a dokonce je trestají. Jenže právě to projevy ještě zhorší. Jako správný přístup se doporučuje pravý opak – klid, vyrovnanost, trpělivost. Problém je třeba odhalit včas, a poté chránit dítě před stresem, který je jedním z hlavních spouštěčů tiků. Máte-li jakékoliv podezření, že by syndromem mohlo trpět i vaše dítě, obraťte se co nejdříve na lékaře.

MIMIFORUM zjistilo:

Lidé, trpící tímto syndromem, mají často vynikající tvůrčí schopnosti. Říká se, že jím trpěly i mnohé slavné osobnosti – W. A. Mozart, Ch. Dickens, H. Ch. Andersen či E. Zola.

Text: asm

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa