vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tiky u dítěte: Tourettův syndrom

6. února 2016

Tiky u dítěte: Tourettův syndrom

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: škubání mrkání chrochtání Tourettův sydrom Tiky

preventan-mimiforum-banner

Pohybové a zvukové tiky – mrkání, škubání hlavou, chrochtání, prskání a mnohé další. To jsou hlavní příznaky Tourettova syndromu, který se nejčastěji objevuje u dětí kolem 7 let. 

Diskutujte: Máte zkušenost s Tourettovým syndromem?


Týká se 50 z 100 000 lidí. Je dědičný a nedá se léčit. Nemá ale vliv na život, jeho délku a kvalitu, ani není znakem výšky IQ. Řeč je o Tourettově syndromu, který poprvé popsal francouzský neurolog Gill de la Tourette na konci 19. století.

Projevy: tiky, zvuky i nadávky

Potíž je v tom, že lidé, kteří tímto syndromem trpí, bývají centrem pozornosti, i když o to vůbec nestojí. Nejvýraznějším příznakem jsou totiž tiky, které jsou k nepřehlédnutí (jak pohybové, tak zvukové). Trhání hlavou, nekontrolované mrkání, grimasy, které dotyčný nedokáže ovládnout. To jsou jeho hlavní projevy. K tomu se často přidávají tiky zvukové, které jsou pro okolí mnohem nepříjemnější – chrochtání, prskání, posmrkávání, vykřikování slov, nekontrolované nadávání.

Syndrom je nejčastější u dětí

Tourettův syndrom je označován za vrozené neurologicko-psychiatrické onemocnění a nejčastěji se objevuje u dětí, a to kolem 7. roku věku. Není však výjimkou, že se projeví i později. Jsou případy, kdy nemoc propukla těsně před 18. narozeninami. Právě u dětí je procento postižených největší – mluví se až o 1 %.

Není nevychovaný, je nemocný! deti-a-rodina-tiky-u-ditete-2-ing

Tento syndrom se na rozdíl od jiných nedá léčit a jde o celoživotní problém. Výjimkou jsou těžší případy, při nichž se projevy mohou potlačovat léky. Dobrou zprávou ale je, že minimálně u 20 % dospělých příznaky úplně vymizí. Tourettův syndrom může být nepříjemný, protože okolí si o dotyčném, který chrochtá či vykřikuje nadávky, nemyslí zrovna to nejlepší. O to těžší je ostatní přesvědčit, že syndrom není žádným mentálním postižením, neovlivňuje inteligenci. Jen je třeba se s ním naučit žít a snažit se jej vůlí potlačit.

Hlavním spouštěčem je stres

Tiky se u nemocných objevují v různé intenzitě a míře, většinou několikrát denně, a mnohem horší jsou při stresu. Často je provázejí nepříjemné pocity, které dotyčného k provedení tiku nutí – jakmile ho udělá, dočasně se mu uleví. Dalšími doprovodnými příznaky jsou poruchy chování. Může jít o neklid, nesoustředěnost, výbušnost, agresivitu, ale i o sebepoškozování.

Správný přístup: Klid a trpělivost

Rodiče, ale i učitelé, zkrátka ti, kdo o Tourettově syndromu nic nevědí, příznaky často považují za zlobení a nevychovanost. Dětem za ně nadávají, a dokonce je trestají. Jenže právě to projevy ještě zhorší. Jako správný přístup se doporučuje pravý opak – klid, vyrovnanost, trpělivost. Problém je třeba odhalit včas, a poté chránit dítě před stresem, který je jedním z hlavních spouštěčů tiků. Máte-li jakékoliv podezření, že by syndromem mohlo trpět i vaše dítě, obraťte se co nejdříve na lékaře.

MIMIFORUM zjistilo:

Lidé, trpící tímto syndromem, mají často vynikající tvůrčí schopnosti. Říká se, že jím trpěly i mnohé slavné osobnosti – W. A. Mozart, Ch. Dickens, H. Ch. Andersen či E. Zola.

Text: asm

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse