vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tichá domácnost. Jak to vydržet a nezbláznit se?

15. června 2015

Tichá domácnost. Jak to vydržet a nezbláznit se?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: manipulace pomsta emoce hádky domácnost vztah

preventan-mimiforum-banner

Vydržet tichou domácnost, do které jste se dostala zcela nedobrovolně, není vůbec snadné. Jaké jsou vlastně příčiny a jak to vydržet a nezbláznit se?

Ostropestřec Farmax Plus

Ostropestřec Plus Farmax® je přírodní přípravek z rostlinných výtažků. Obsahuje standardizovaný extrakt z plodů ostropestřce mariánského a klanoprašky čínské.

ostropestrec-plus-nahled

Doplněk stravy

 

Více ZDE

„S partnerem jsme se poslední dobou neustále hádali. Většinou jsme si ale vyměnili názory a byl klid. Teď to však partner vyřešil jinak – přestal se mnou mluvit a máme tichou domácnost. Snažila jsem se ho donutit, aby mi vše vysvětlil, abychom si to mohli vyříkat. Jenže on jen zarytě mlčí. Je to strašné, nesmírně mě to ubíjí. Jestli mě tím chtěl trestat, tak se mu to tedy povedlo,“ vypráví Andrea (35).

 

1. důvod: Pomsta a odplata

Tichá domácnost bývá velmi častým způsobem, jak vytrestat partnera. Když se jeden z páru kvůli něčemu urazí, nenapadne ho nic lepšího, než na truc mlčet. Pomstít se druhému tím, že s ním pořádnou chvíli nepromluví. Může jít tedy o jistý druh odplaty ze strany jednoho z dvojice. A bohužel funguje dokonale. I když pár jen těžko sblíží, spíše odcizí.

 

2. důvod: Manipulace

Další možností, proč tichá domácnost často vzniká, je plánovaná manipulace ze strany jednoho z páru. Jen si to představte – po partnerovi něco chcete, on to tvrdošíjně odmítá. A tak s ním přestanete mluvit a doufáte, že si to rozmyslí a povolí. Mlčení může být tedy promyšleným způsobem, jak partnera dostat tam, kam bychom chtěli.

 

Vztek, emoce a rezignace

Když jeden partner náhle přestane mluvit s tím druhým, většinou následuje snaha druhého z páru vše urovnat. Když se to nepodaří a mlčení trvá, následuje vztek, výčitky i výlet emocí. To většinou nezabere, a tak přichází na řadu další fáze – rezignace. Pochopíte, že to partner myslí vážně a přestanete se snažit. Výsledkem je, že spolu žijete, ale vzájemně spolu nemluvíte.

 

Ticho je horší, než hádky

Podle odborníků není metoda tiché domácnosti dvakrát ideální. Naopak může ublížit jak samotnému vztahu, tak hlavně dětem. Pokud spolu rodiče nemluví a mlčí, je atmosféra velmi napjatá, děti to nechápou a nesou to špatně. Podle expertů je pro nejmenší mnohem horší tichá domácnost, než neustálé hádky a výměny názorů. Po nich se totiž většinou pročistí vzduch a je chvíli klid, kdežto ticho trvá a ničí všechny ve společném domě.

 

Jak to doma zvládnout tema-tydne-ticha-domacnost-ii-sxc-nahled

Zvládnout tichou domácnost, pokud vy jste na straně partnerky, se kterou partner nemluví, nemusí být vůbec snadné. Odborníci doporučují se v případě, že se v situaci ocitnete, pokusit partnera opatrně rozmluvit. Nevztekat se, nehádat, nekřičet, ale mluvit s ním v klidu a věcně. Nic nevyčítat. Když to nepomůže, zachovejte klid. Nevšímejte si ho a obrňte se trpělivostí. Udělejte si vlastní program. Nechoďte za ním, nevnucujte se mu. Jen mu stručně oznamte, ať přijde, až zase bude chtít mluvit. Snažte se nestresovat, i když je to těžké. Pamatujte ale, že tím ubližujete nejen sobě, ale nejvíce dětem. Zkuste také zjistit příčinu partnerova mlčení a příště se jí vyvarovat, aby se situace neopakovala.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse