vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tetování: Rizika, která vám hrozí

14. listopadu 2016

Tetování: Rizika, která vám hrozí

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: Tetování riziko alergie infekce zdraví

preventan-mimiforum-banner

Každá třetí žena je přesvědčená, že »kérka« je sexy. A protože si myslí, že s ní bude více přitažlivá, vydá se do tetovacího salonu, aniž by si zjistila, jaká rizika ji mohou potkat.

Diskutujte: Nechala byste se tetovat i přes možná zdravotní rizika?

 


 

Tetování stojí za to si dobře rozmyslet. Nejen, že se pak velmi těžko odstraňuje a zanechává následky, ale při samotné realizaci hrozí řada rizik, o které možná ani nevíte.

 

1. Infekce

Protože při tetování dochází k narušení kůže, může se stát, že se do rány dostane infekce. Nakazit se můžete přímo ve studiu. Pokud nejsou jehly dostatečně sterilní, můžete získat třeba virovou hepatitidu B a C, odnést si tetanus, anebo dokonce vir HIV. Jehly v tetovacích studiích také přispívají k riziku šíření stafylokokových infekcí. To může způsobit hnisání ran a přinést nemalé komplikace.

 

2. Alergie

Pokud patříte mezi alergiky, dobře si tetování rozmyslete. Můžete totiž zažít nepříjemnou reakci! Za vším stojí barvy v tetovacím inkoustu, které mohou zvlášť citlivým lidem způsobit nemalé potíže. Nejhorší jsou červená barviva, která jsou snášena méně dobře. Jakmile se alergie objeví, je jedinou možností odstranění tetování laserem. Není to ale jednoduché, celý proces je zdlouhavý, a tak se můžete trápit i několik měsíců. Podle odborníků se nejhůře odstraňují žluté a zelené barvy, naopak nejlépe jde dolů černá.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Alergie na tetování se může projevit i za několik let a projeví se zarudnutím a zduřením v místě, kde se nachází. A za zmínku stojí, že alergii můžou vyvolat i další populární druhy tetování – henou či nalepovací. V heně je např. obsažen parafenylenediamin, který způsobuje kožní problémy. 

 

zdravi-a-krasa-tetovani-i-sh-nahled 3. Plastické jizvy

Říká se jim také keloidní a jde o velmi nevzhledné jizvy nepravidelného tvaru, které vystupují na povrch a ránu jakoby přerůstají. Bývají růžové či fialové, a rozšiřují se místo toho, aby se zmenšovaly a ustupovaly. Mohou svědit, být citlivé, ale hlavně – nevypadají vůbec hezky. Objevují se u žen i mužů, mohou být dědičné a nejčastěji se objevují na hrudníku, zádech a ramenech.

 

 

4. Potíže při vyšetřeních

Tetování může způsobit potíže při některých vyšetřeních, například při magnetické rezonanci. Je to díky tomu, že černý inkoust často obsahuje železo, a tak dochází k pálení či brnění tetovaných míst. Může však být mnohem hůř. Pokud je »kérka« rozsáhlejší, mohou se objevit i popáleniny. Vždy je proto nezbytné předem lékaři o tetování informovat.

 

Zajímavosti MIMIFORA:

 

  • Ve Spojených státech se tetují častěji ženy, než muži. 59 % jich nějaké tetování na těle má, kdežto u mužů je to jen 41 %.

  • 34 % lidí si díky tetování připadá víc sexy.

  • 17 % lidí si tetování nechává během života odstranit.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse