vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tetování: Potíže, jaké vám může způsobit

16. května 2013

Tetování: Potíže, jaké vám může způsobit

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: henna žloutenka Tetování alergie rakovina

preventan-mimiforum-banner

Módní doplněk »na celý život« se těší stále větší oblibě. Nejedna maminka si nechá na tělo vytetovat jméno svého dítěte, ale následky už nedomyslí. Tetování totiž může způsobit vážné zdravotní potíže. 

Actilac

· Obsahuje harmonický poměr kombinaci 8 kmenů mikroorganismů včetně bifidobakterií a lactobacilů.
· Obsah mikroorganismů ≥ 4×108 CFU/cps.

actilac_small

Doplněk stravy

Více ZDE

„Tetování je jako droga. Kdo ho jednou zkusil, chce další,“ říkají často ti, kteří propadli tetovací vášni. Jenomže odborníci už tak nadšeni nejsou. Upozorňují totiž, že tento módní výstřelek může přinést vážná rizika.


Cizí látky v těle zdravi-a-krasa-tetovani-ii-sh-nahled

Představte si šicí stroj, který prošívá látku. S tetovací jehlou je to podobné. Horní vrstvu kůže, epidermis, propichuje až do spodnější vrstvy, škáry, a právě sem vpravuje tetovací inkoust. Do těla se tak dostanou cizí látky, se kterými si tělo nemusí poradit. A tak se mohou objevit problémy.


Nemoci přenášené krví

Pokud tetovací nástroje nejsou sterilní a dostatečně čisté, může dojít k přenosu vážných chorob. Mohou totiž být kontaminované krví předešlých osob. A tak se můžete velmi snadno nakazit některou z vážných chorob. Virovou hepatitidou typu B a C, ale také virem HIV. Američtí vědci dokonce tvrdí, že za každým 25. případem žloutenky typu C stojí nákaza při tetování.


Bakteriální infekce

Otok, hnisání, bolestivost, zarudnutí. Tak se může projevit bakteriální infekce, která se může objevit v místě tetování. Přidat se mohou bolesti i teploty. Výjimkou po tetování není ani nákaza zlatým stafylokokem. V tom případě je nezbytný zásah lékaře.


Alergie

Alergická reakce na tetování, či přesněji řečeno na barvivo v inkoustu, je mnohem závažnější problém, než na první pohled vypadá. Patří k nejčastějším komplikacím. Pokud se objeví, je jedinou možností bolestivé odstranění tetování – a to není snadná záležitost. Navíc odborníci upozorňují, že se může objevit i za několik let. Projevuje se zduřením a zarudnutím v daném místě.


Rakovina

Odborníci se domnívají, že tetování může být také spouštěčem rakovinného bujení. Mezi největší rizika patří tetovací barvy, které jsou často zbytkovými produkty průmyslu a využití mají například jako barviva pneumatik. Obsahují řadu nebezpečných látek – olovo, kadmium, chrom, nikl, titan a další těžké kovy. Kromě toho bývají jejich součástí polycyklické aromatické uhlovodíky, u nichž se mluví o tom, že jsou karcinogenní. Experti soudí, že se na místě tetování pak může objevit rakovinné bujení, které se však dobře skrývá a nemusí být odhaleno včas. Na léčbu pak už může být pozdě.

MIMIFORUM zjistilo:
Pozor na tetování hennou

Tetování hennou je velmi oblíbené v přímořských letoviscích. Spousta lidí se k němu nechá zlákat a netuší, že i to může způsobit problémy. Samotná hena je rezavě červené barvivo, které se ve formě prášku získává z listů asijské rostliny Lawsonia inermis. Aby však bylo tetování výrazné a atraktivní, míchá se parafenylendiaminem, který patří mezi kontaktní alergeny. Díky tomu se může objevit nepříjemná reakce provázená puchýřky v místě tetování a silným svěděním.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
16:11 16.04.2018 - Kokod -

Pozor

Okamzite si nozem vyrizni tetovani nebo pouzij smirek ci pilnik a tetovani rychle odstran. Muzes prijit o ruku
03:44 18.03.2014 - DarkAngel -

Pomozte mi prosim

Dobry den prosim vas mam 3 dny po tetovani,mam ho na vnitrni strane ruky pod loktem,asi 12 cm dlouhe a 10 cm siroke,vse bylo v poradku az doposud-mam to zapalene,na dotek me to boli,a mam to jakoby okolo tetovani cervene,prosim vas co mam delat?jinak me tetoval kamarad ktereho uvidim az asi za pul roku -bojim se ze je to neco vazneho.predem dekuji za odpoved

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse