vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Test otcovství: Co je o něm třeba vědět

12. února 2014

Test otcovství: Co je o něm třeba vědět

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: DNA otcovství rodič otec test dítě

preventan-mimiforum-banner

Každý desátý muž údajně vychovává dítě, které není jeho. A tak není divu, že počet těch, kteří si nechávají dělat test otcovství, přibývá. 

ProstaX

·    Čistě přírodní produkt.
·    Určen především pro dospělé muže.
ProstaX® je založen na kombinaci vybraných rostlinných standardizovaných extraktů

prostax-nahled

 

 

 

 

 

 

Doplněk stravy

Více ZDE


Zatímco matka je jasná vždy, u otce to tak být nemusí. A o tom, že to není nic výjimečného, svědčí i fakt, že podle statistik 10 % mužů vychovává cizí dítě – a vůbec to neví! Není se proto čemu divit, že stále přibývá případů, kdy si muži nechávají dělat testy otcovství. Ročně o ně u nás požádá zhruba 10 000 mužů.

 

Co se při testu otcovství zkoumá?

Určuje se, kdo je biologickým otcem dítěte.  Každý člověk totiž získá polovinu své DNA od matky a polovinu od otce. Proto se při testu porovnává DNA profil dítěte s DNA profilem předpokládaného otce – provádí se analýza genetických markerů. Pokud se v DNA profilu dítěte nalezne polovina znaků shodných s otcem, je tím otcovství potvrzeno.

 

Je rozdíl, zda se test dělá pro soukromé účely, anebo jako důkaz k soudu?

Ano. Je velký rozdíl v tom, zda si test chce muž nechat udělat pro soukromé účely, tedy jen pro zjištění faktu, že je otcem či ne, anebo pro státní instituce (např. pro soudy). V prvním případě může vzorek odebrat sám, ve druhém toto provádí osobně soudní znalec, který zároveň ověřuje totožnost. Od toho se odvíjí i cena. První variantu můžete pořídit již od 2 500 Kč, za druhou zaplatíte zhruba 12 000 Kč.

 

Existují různé druhy testu otcovství?

Ano. Testy otcovství u nás nabízí řada laboratoří. Liší se nejen rychlostí provedení a cenou. Odlišují se také počtem analyzovaných genetických markerů, tzv. STR lokusů. Čím více jich je, tím je test přesnější. Například analýza 18 STR lokusů je 100× přesnější, než šestnácti. Její přesnost se pohybuje okolo 99,999 %. Pokud test plánujete, je dobré si projít nabídky jednotlivých laboratoří a zajímat se nejen o cenu, ale právě i o počet testovaných markerů. Výjimkou není ani 9 či 11.

 

Jaké vzorky se používají k provedení testu otcovství.

Stěry z dutiny ústní, a to jak od dítěte, tak od otce. V případě testu znaleckého je nutný i odběr vzorku z úst matky. Stěr je zcela jednoduchý a provádí se malým kartáčkem, který se následně uzavře do zkumavky a odešle do laboratoře. Lze jej udělat doma pomocí speciální sady, kterou k tomuto účelu zakoupíte.  

 

Lze testy otcovství provést ještě před narozením dítěte?

Ano. V tomto případě se používá vzorek plodové vody, který je odebrát při amniocentéze. Již v těhotenství tedy otcovství lze potvrdit nebo vyvrátit.

 

Za jak dlouho jsou známy výsledky testu? sex-a-vztahy-test-otcovstvi-ii-sxc-nahled

Většina laboratoří je garantuje do 5 dní. Zároveň ale většinou nabízejí expresní variantu do 48 nebo do 24 hodin, které jsou za příplatek. Testy jsou anonymní, a tak není zkoumaná identita žadatelů. Zároveň je ale zachována diskrétnost a údaje o výsledcích se nikdy nesdělují třetím osobám.

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:16 27.07.2017 - Denisus -

Informace

Dobrý den, velmi dobrý článek! Další doplňující informace k tomuto složitému tématu najdete zde – https://www.ge­nomia.cz/cz/pru­vodce-otcovstvim/

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse