vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Tepování: Základy, které je dobré vědět

13. ledna 2015

Tepování: Základy, které je dobré vědět

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: ortéza páska Tejpování otok bolest

preventan-mimiforum-banner

Barevné pásky, které se lepí přímo na kůži, umějí při správné aplikaci divy. Zmírňují bolest i otoky, nahrazují ortézu, neomezují hybnost, zlepšují tok krve a lymfy. Tejpování je mezi lidmi stále oblíbenější.

Tejpování je už dlouho oblíbené mezi sportovci, ale stále větší popularitě se těší i mezi ostatními. Jaké jsou jeho výhody a co je dobré o něm vědět?

 

Co je to tejpování?

Jednoduše řečeno – lepení elastických pásek tak, aby se s jejich pomocí urychlila léčba a rehabilitace. Správné umístění zlepšuje tok krve a lymfy, omezuje otoky a výrony, a také zlepšuje funkci svalů a tkání. Podporuje hojení a zmírňuje bolest. Jde vlastně o jakousi náhradu ortézy, která je však mnohem přirozenější a přináší pasivní podporu kloubům a vazům.

 

Jaké jsou výhody tejpovacích pásek?

Tejpovací pásky jsou elastické, vlastnostmi se podobají lidské kůži. Díky kvalitnímu lepidlu na kůži dobře drží, jsou voděodolné, a tak se s nimi můžete bez problémů sprchovat i koupat. Kvalitní páska by měla být vyrobena z bavlny a měla by být velmi pružná (natáhnout se do cca 140–180 % původní délky).

 

Odkud tejpování pochází a jde o novinku? zdravi-a-krasa-tejpovani-ii-sxc-nahled

Tejpování přišlo z Japonska a jeho zakladatelem byl chiropraktik, dr. Kenso Kase. O novinku nejde, zato jde o metodu už dlouho oblíbenou u sportovců. První velkou sportovní akcí, kde bylo možné tejpování vidět, byly Letní olympijské hry v jihokorejském Soulu v roce 1988.

 

Jak tejpování funguje?

Tejpování se provádí pomocí tejpovacích pásek, které se prodávají v různých délkách a šířích. Pásky se lepí přímo na kůži, která musí být čistá, oholená a suchá, a to na protažený pohybový segment. Když jej pak vrátíme do původní polohy, tejp se smrští a zvrásní – což je správně a při pohybu opět natáhne. Nadzvedne kůži a zvětší prostor mezi ní a svalem.

 

Můžu si tejpování provést sám?

Ano, pásky jsou prodejné volně a na internetu najdete spoustu návodů, jak na to. Odborníci to ale nevidí rádi a upozorňují, že k tomu, aby tejpování bylo účinné, měla by ho provést kvalifikovaná osoba. Tejp se nesmí přelepovat a je tedy nutné umístit jej správně napoprvé.

 

Jaké jsou nevýhody tejpování?

Vyšší cena – pásky jsou totiž na jedno použití, po pár dnech (většinou 3 až 5) je nutné použít novou. V případě alergie či přecitlivělosti na lepidlo a pryskyřici není možné tejpování použít vůbec. Tejpování se neprovádí ani na porušenou pokožku, při ekzémech, mykózách či na velké křečové žíly. U velmi citlivých lidí se mohou objevit vedlejší účinky – bolesti hlavy či zvýšené pocení.

 

Kdy je víc než vhodné tejpy použít?

Po sportovních úrazech, při bolestech pohybového aparátu, na zpevnění jako náhrada ortézy či bandáže, ale i jako prevence sportovního zranění. Vždy je vhodné si tejp nechat aplikovat odborně.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi
23:37 13.02.2016 - martin -

Re: foto ukázky

Otejpovat!
23:34 13.02.2016 - martin -

foto ukázky

Chtěl bych vás požàdat o foto, jak spravně otepovat přední stehenní sval. Díky.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse