vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Těhotná v létě: Hlavní nástrahy

26. června 2013

Těhotná v létě: Hlavní nástrahy

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: otoky opalování koupání těhotenství léto dehydratace

preventan-mimiforum-banner

Léto je sice krásným ročním obdobím, ale pro nastávající maminky přináší řadu nástrah. Mezi ně patří i tolik oblíbené opalování a koupání, anebo točená zmrzlina. 

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

„Těhotenství přece není nemoc, nebudu se omezovat,“ řeknou si mnohé maminky a vydají se v parných letních dnech vstříc nejrůznějším radovánkám. Koupání a slunění nemůže chybět. A odpustit si chlebíček se salátem, proč? Jenže tyto ženy ani netuší, jakému riziku vystavují sebe i své dítě.


Opalování sex-a-vztahy-tehotna-v-lete-ii-sh-nahled

Opalování v těhotenství vidí odborníci velmi neradi, a to především proto, že pokožka je vůči slunci citlivější, než kdy jindy. Spálení přichází rychleji, navíc hrozí poměrně nebezpečná dehydratace. Odborné studie prokázaly, že opalování ve II. trimestru vede ke zvýšení rizika poškození plodu. Klasické »smažení« na slunci je nevhodné během celého těhotenství. Například opalování na zádech ve III. trimestru může způsobit i mdloby, protože váha plodu tlačí na vnitřní orgány a žílu, která přivádí krev k srdci z dolní poloviny těla. V neposlední řadě slunce může vést ze zhoršení těhotenských pigmentových skvrn, tzv. chloasma, které se pak mohou velmi těžko ztrácet.


Koupání

Plavání v těhotenství je sice vhodné, ale pozor na to, kde se koupete. Jste-li těhotná, dobře zvažte koupání v přírodních nádržích, protože zde hrozí zvýšené riziko infekce. Nebezpečné může být zvlášť ke konci těhotenství. Je-li hlášen výskyt sinic, vyhněte se jim obloukem. Nedoporučuje se koupání ve veřejných lázních a termálních koupelích, v moři pouze tehdy, je-li klidná voda. Vlny totiž mají sílu a nárazy do břicha by mohly vyvolat velké problémy.  Koupejte se vždy jen s doprovodem a po vyjití z vody se převlečte do suchých plavek, abyste snížila riziko vzniku infekce močových cest. K té jsou také ženy v těhotenství náchylnější. Pozor dejte také u domácích bazénů. Je-li voda příliš přechlorovaná, dráždí nejen kůži, ale i sliznice. Těhotným ženám to může způsobit nepříjemné potíže.


Nebezpečné potraviny

Grilované maso, obložené chlebíčky se salátem, dobrý sýr, zelenina. Kdo by odolal letnímu večernímu posezení u dobrého jídla! Může to vypadat sebevíc lákavě, ale pokud čekáte miminko, dejte pozor. V létě se v některých potravinách ráda objevuje bakterie listerie, která může způsobit listeriózu. Ta je pro nastávající maminky a jejich nenarozené potomky velmi riziková. Může totiž dojít i k tomu, že se dítě, které se nakazí od matky, narodí s vážným postižením nervového systému, anebo dokonce bez známek života. Proto se nastávajícím maminkám doporučuje vyhýbat se syrovému a nedostatečně upravenému masu a masným výrobkům, některým druhům měkkých sýrů (např. brie, gorgonzola) a zrajícím sýrům i nedostatečně omyté zelenině.


Tipy MIMIFORA:
Na co si dát v létě ještě pozor

-    Otoky. Častou komplikací těhotných maminek v létě jsou otoky, především kotníků, ale i rukou. Snažte se tělu ulevit a kdykoli můžete, zvedněte nohy, podložte je a natáhněte do vyvýšené polohy. Myslete také na pravidelný pohyb.

-    Dehydratace a přehřátí organismu. V létě víc než kdy jindy dbejte na pitném režimu. U těhotných žen dojde velmi rychle k přehřátí a dehydrataci, a to může způsobit vážné problémy. Američtí odborníci tvrdí, že dehydratace vede i k předčasnému porodu a je prokázáno, že je cestou k celkovému kolapsu. Proto nezapomínejte dostatečně pít. Vhodné jsou minerální vody, a to v množství až 3,5 či 4 litry denně.

-    Točená zmrzlina. Honí-li vás mlsná, kupte si raději balenou zmrzlinu. Točená ze stánku může být sice jakkoli dobrá, ale pro těhotnou ženu přináší rizika. Především jde o salmonelózu, která je v tomto období velmi nebezpečná. Vyhýbejte se také zákuskům s krémy z vajec, protože ta jsou v těhotenství bezpečná jen tehdy, prošla-li řádnou tepelnou úpravou.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse