vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Těhotná ve vedrech: Jak to zvládnout?

16. července 2013

Těhotná ve vedrech: Jak to zvládnout?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: koupání těhotenství Slunce léto miminko

preventan-mimiforum-banner

Těhotenství v létě, zvlášť jeho závěrečná fáze, může být pro řadu nastávajících maminek nepříjemné. Jsou unavené, více se potí, otékají jim nohy. Jak tedy zvládnout těhotenství v horku?

Je vám horko, potíte se, otékají vám nohy. Není vám dobře, jste unavená a nejraději byste celý den proležela ve stínu. Právě tak to často vypadá, pokud jsou vedra – a vy čekáte miminko. Jak to zvládnout při tropických teplotách s bříškem? Zde jsou vaše rady!

Hodně pít

Minimálně tři litry tekutin denně. Tolik by měla těhotná žena v horkých dnech vypít. Mnohé nastávající maminky však nemají pocit žízně a pití zanedbávají. To je velká chyba a mohlo by se jim to vymstít. Hrozí rychlejší dehydratace, kolaps a další vážné problémy. Doporučuje se pít vodu, minerálky, ředěné džusy a čaje. Naopak omezte spotřebu kávy a pozor i na ledové pití – například ledové tříště. Těm se raději vyhýbejte. Naopak chladné nápoje vhodné jsou.

Vyhýbat se slunci deti-a-rodina-tehotna-ve-vedrech-ii-sh-nahled

Neznamená to, že byste se měla v létě zavřít doma a čekat, až se ochladí. I v horkých dnech můžete normálně fungovat, ale pozor na přímé a ostré slunce. Pobytu na něm zvlášť v době, kdy je nejsilnější (mezi 11. a 15. hodinou) se raději vyhněte. Pokud ven musíte, choďte ve stínu a noste pokrývku hlavy. Klasickému opalování se během těhotenství raději vyhněte. Kůže je náchylnější k tvorbě pigmentových skvrn, kterých se pak jen velmi těžko zbavuje.

Ochlazovat se

Pokud jsou venkovní teploty vysoké, těhotným ženám to nedělá dvakrát dobře. Více se potí a rychleji přehřívají, protože jejich tělesná teplota bývá vyšší. Proto se vyplatí ochlazovat. Možností, jak na to, je více. Můžete se koupat, ale hlídejte si čistotu vody. Přírodní nádrže, přehrady apod. mohou být pro těhotnou ženu rizikové, protože hrozí riziko infekce. Pokud to nechcete riskovat, službu udělají studené obklady, například na čelo, zátylek apod. Dobrým řešením je také vlažná sprcha, ale i koupel nohou v chladnější vodě. Ta by však nikdy neměla být příliš ledová. Jdete-li ven, můžete mít u sebe rozprašovač s vodou, kterou obličej či ruce svlažíte okamžitě.

Vhodně se oblékat

Zapomeňte na upnuté oblečení z umělých materiálů. Naopak v horku noste oblečení lehké, volné, pohodlné, vždy z přírodních materiálů. Bavlna, len či bambus – to je to pravé, co v horku oceníte. Nezapomínejte také na pohodlné a dostatečně volné boty. Nohy mohou těhotným ženám v horku otékat, a tak je lepší volit takovou obuv, která se vám nebude zařezávat do nohou a nepřinese další nepříjemnosti.

MIMIFORUM zjistilo:

Na co ještě dát pozor ve vedrech

-          Na potraviny. Pro nastávající maminky je velmi nebezpečná listerióza. Zvlášť v teplých dnech se proto vyhněte rizikovým potravinám. Salátům, majonézám, zrajícím sýrům apod. Pozor také na salmonelu – syrové vejce, majonézu, nedostatečně tepelně upravené maso apod.

-          Na otoky. Těhotné ženy v létě často trpí otoky nohou, dokonce až z 80 %. Může za to jak zadržování vody v těle, tak hormonální změny, díky kterým dochází ke zvětšení objemu cirkulace krve. Nejčastěji se objevují kolem kotníků a bérců. Pokud jsou příliš velké a časté, nebo se objevuje otok jen jedné končetiny, poraďte se s lékařem. Prevencí otoků je odpočinek s nohama nahoře, nekřížit nohy, nosit pohodlné boty a vyhýbat se příliš teplým koupelím.

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse